5 شهر خوزستان شهر ملی صنایع دستی می گردد

به گزارش پریها، نشست هماهنگی برای برای ثبت پنج شهر خوزستان به عنوان شهر ملی صنایع دستی با حضور مشاور معاون صنایع دستی کشور در اهواز برگزار گردید.

5 شهر خوزستان شهر ملی صنایع دستی می گردد

به گزارش پریها به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، جلسه هماهنگی ثبت شهر ملی صنایع دستی با حضور ویدا توحدی مشاور معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، سیدحکمت الله موسوی مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان، شکرالله قاسمی معاون صنایع دستی استان، فرمانداران، شهرداران و رؤسای ادارات میراث فرهنگی شهرهای مربوط در محل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان برگزار گردید.

این نشست با هدف هماهنگی درخصوص ثبت شهر اهواز به عنوان شهر ملی مینای صُبی، شهر دزفول به عنوان شهر ملی کپو، شهر شوشتر به عنوان شهر ملی احرامی بافی، شهر هویزه به عنوان شهر ملی بوریابافی و شهر شادگان به عنوان شهر ملی حصیربافی برپا شد که در آن پس از ارائه توضیحات توحدی در مورد شاخص های شهرهای ملی صنایع دستی و همچنین ضرورت اقدامات پیش بینی شده برای رسیدن به صندلی مورد نظر در شهرستان ها، بحث و گفتگو در این خصوص صورت گرفت.

همچنین در این جلسه فرمانداران و شهرداران شهرهای مربوط با شرایط ثبت ملی شهرها آشنا شدند و در جریان انتظارات و درخواست هایی که اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان از آن ها در راستای رسیدن به این هدف دارد قرار گرفتند.

این درخواست ها شامل نصب تابلوهای ورودی با موضوع صنایع دستی، نصب المان های صنایع دستی، مکلف کردن دستگاه های اجرائی به خرید محصولات صنایع دستی و چاپ بروشور بود که مدیرکل میراث فرهنگی و معاون صنایع دستی استان از مسئولان شهرها انتظار عملی کردن آن ها را داشتند.

معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان در این جلسه گفت: اقدامات مطالعاتی درخصوص ثبت این پنج شهر با اعتباری به ارزش 105 میلیون تومان انجام و پرونده آن ها نیز تشکیل و خلاصه ای از آن به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور فرستاده شده است.

شکرالله قاسمی با بیان این که در استان خوزستان تاکنون هیچ شهری به عنوان شهر ملی صنایع دستی به ثبت نرسیده است افزود: جلسه دفاع از پرونده این پنج شهر، 31 تیرماه جاری با شرکت مسئولان شهرها، نمایندگان شهرها در مجلس، شهرداران، مدیرکل و معاون میراث فرهنگی استان و با حضور داوران در محل سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری برگزار خواهد شد که امیدواریم با حمایت مدیرکل و مسئولان این شهرها و نیز کارشناس صنایع دستی استان دفاع خوبی انجام دهیم.

او تأکید کرد: جمعیت شهر، تعداد کارگاه ها، تعداد هنرمند ان و صنعتگرانی که در آن رشته می خواهد آن شهر انتخاب گردد، تعداد مراکز فروش و کیفیتش در آن شهر یا روستا، میزان آن محصول در آن شهر یا روستا، جاذبه های طبیعی، بنا های تاریخی، جاذبه های میراثی، آثار باستانی، میراث طبیعی، تعداد هنرمندان برجسته و برگزیده شهر یا روستا و میزان سابقه فعالیت هنرمندان در رشته مورد نظر بعضی از شاخص هایی هستند که در انتخاب شهرها به عنوان شهر ملی صنایع دستی تأثیر زیادی دارند و امیدواریم مسئولان ارشد، فرماندار، شهردار یا نمایندگان مجلس شهرهایی که متقاضی ثبت ملی هستند، پس از ارائه گزارش، از این شاخص ها و نقاط قوت منطقه مورد نظر خود به خوبی دفاع نمایند.

معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان افزود: در نهایت اعضای شورا پس از آنالیز پرونده ها و ارزیابی شاخص ها، به هر یک از شهرهای مطرح شده امتیاز می دهند و در نهایت شهرهائی که حدنصاب امتیاز را کسب نمایند برای ثبت ملی انتخاب می شوند.

ویدا توحدی در سرانجام جلسه با سفر به پنج شهر مذکور از کارگاه های فراوری، مراکز عرضه و فروش صنایع دستی و نیز ظرفیت های موجود صنایع دستی شهرهای موردنظر بازدید به عمل آورد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 25 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2726

به "5 شهر خوزستان شهر ملی صنایع دستی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 شهر خوزستان شهر ملی صنایع دستی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید