10 دلیل برای اینکه از درختان محافظت کنید

به گزارش مجله پریها، محققان می گویند فقط در کشور امریکا، سالانه 36 میلیون درخت از بین می رود. در این گزارش به چرایی و چگونگی حفظ درختان و وابستگی حیات ما به آنها می پردازیم.

10 دلیل برای اینکه از درختان محافظت کنید

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، اگر به دنبال دلیلی برای جلوگیری از قطع و از بین رفتن درختان هستید، امواج گرمای تابستان سال جاری دردنیا میتواند دلیل خوبی باشد. طبق یک مطالعه جدید، درختان می توانند دمای روز تابستان را تا 10 درجه فارنهایت کاهش دهند. این روزها پوشش درختان در شهرهای مختلف دنیا روز به روز رو به کاهش است. مطالعه ای که سال گذشته توسط سرویس جنگل آمریکا منتشر شد، نشان داد که طی یک دوره 5 ساله سالانه 36 میلیون درخت از جامعه شهری و روستایی امریکا از بین رفته است.

اگر این راستا ادامه دهیم شهرها گرمتر، آلوده تر و به طور کلی ناسالم تر برای ساکنان خواهند شد. هر وقت جاده ای را می سازیم، یک ساختمان را پایه ریزی می کنیم و یک درخت را از بین می بریم یا یک درخت اضافه می کنیم، نه تنها در آن محل تأثیر می گذارد، بلکه بر اکوسیستم کل منطقه تأثیر می گذارد. این تحقیق از ارزش درختان را بر اساس نقش آنها در کاهش آلودگی هوا و حفظ انرژی قرار داده است.

در ادامه این گزارش به 10 مزیتی که درختان به جامعه میرسانند می پردازیم:

کاهش حرارت: درختان سایه را برای خانه ها، ساختمانهای اداری، پارکها و معابر جاده ایجاد مینمایند که دمای سطح را کاهش میدهند. آنها همچنین آب را به خود گرفته و تبخیر می نمایند و هوای اطرافشان را خنک می نمایند. یک کارشناس محیط زیست می گوید: یک روز گرم در سایه درخت قدم بزنید اما شما نمی توانید این انرژی و هوا را از چمن دریافت کنید. طبق یک مطالعه جدید در مجموعه مقالات آموزشگاه ملی علوم، برای به دست آوردن مزایای دمای کامل، پوشش سایبان درخت باید بیش از 40 درصد مساحت باشد که باید خنک گردد.

کاهش آلودگی هوا: درختان کربن را جذب نموده و آلاینده ها را از جو خارج می نمایند.

کاهش انتشار انرژی: طبق تحقیقات موسسه نووک، فقط در کشور امریکا درختان هزینه های انرژی را 4 میلیارد دلار در سال کاهش می دهند. سایه درختان بر روی ساختمان ها باعث کاهش هزینه های تهویه می گردد. اگر درختان از بین بروند؛ دمای محیطی ساختمانها روز به روز بیشتر می شوند، در نتیجه افراد بیشتر از تهویه مطبوع خود استفاده می نمایند و سوخت بیشتری را از نیروگاه ها می سوزانند، بنابراین آلودگی و فراوری گازهای گلخانه ای بیشتر میشوند.

بهبود کیفیت آب: درختان به عنوان فیلتر آب عمل می نمایند و آبهای سطحی و کثیف را جذب نموده و نیتروژن و فسفر را از خاک جذب میگیرند.

کاهش سیلاب: درختان با جذب آب و کاهش رواناب به درون رودخانه ها و مسیل ها باعث کاهش سیلاب می شوند.

کاهش نویز: درختان می توانند صدا را از بین ببرند، یکی از دلایلی که می بینید آنها در بزرگراه ها و در امتداد نرده ها و بین جاده ها و محلات قرار دارند همین است. آنها همچنین می توانند به وسیله برگ ها صدای پرندگان و وزش باد را افزایش دهند که همین سر و صداهای فواید روانشناختی زیادی برای انسانها دارد.

محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش: تحقیقات نشان میدهد درختان 96٪ از اشعه ماوراء بنفش را جذب می نمایند.

زیبایی شناسی بهبود یافته: از هر مشاور و مستغلات، معمار یا برنامه ریز شهر سؤال کنید، خواهید فهمید که درختان، ارزش مادی ملک را بالاتر میبرد و ظاهر آن را زیباتر می نماید.

بهبود سلامت انسان: بسیاری از مطالعات ارتباط بین طبیعت و سلامت روانی و جسمی انسان را پیدا تایید نموده اند. در نتیجه بعضی از بیمارستان ها به دلیل این آنالیز ها، درختان و مزارع را به حیات خود اضافه می نمایند. پزشکان حتی به دلیل شواهدی مبنی بر کاهش فشار خون و هورمونهای استرس، طبیعتاً پیاده روی هایی را برای بچه ها و خانواده تجویز می نمایند. مطالعات نشان می دهد زندگی در نزدیکی مناطق سرسبز میزان مرگ و میر طبیعی را کاهش میدهد.

زیستگاه حیات وحش: پرندگان برای پناه دادن، غذا و لانه سازی به درختان اعتماد می نمایند. جنگل ها در سراسر دنیا تنوع عظیمی از زندگی حیوانات را فراهم می نمایند.

منبع:مهر به نقل از CNN

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3006

به "10 دلیل برای اینکه از درختان محافظت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 دلیل برای اینکه از درختان محافظت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید