گفتگوی مقامات مصر، اتیوپی و سودان در ارتباط با ساخت سد النهضه

به گزارش مجله پریها، به گزارش خبرنگاران به نقل از آناتولی، وزرای آب و انرژی مصر، اتیوپی و سودان روز سه شنبه در آدیس آبابا پایتحت اتیوپی با هدف مصاحبه پیرامون احداث سد و نیروگاه آبی النهضه بر رودخانه نیل دیدار و مصاحبه کردند.

گفتگوی مقامات مصر، اتیوپی و سودان در ارتباط با ساخت سد النهضه

پیش از این سه کشور بصورت جداگانه با تشکیل تیم های کارشناسی سهم خود را پس از احداث سد بر رودخانه نیل مورد آنالیز قرار داده بودند و حال این نخستین بار است که مصر، اتیوپی و سودان با هدف معین استراتژی مشترک در ارتباط با ساخت بزرگترین سد در قاره آفریقا دور هم جمع می شوند.

اتیوپی از سال 2011 پروژه ساخت سد بزرگ النهضه بر روی رود نیل را کلید زد. این سد در صورت تکمیل شدن، بزرگترین سد برق آبی قاره آفریقا خواهد بود، اما مصر بدلیل کاهش آبدهی نیل با آن مخالف است. در مقابل اتیوپی و سودان اعلام نموده اند که ساخت این سد که سرمایه گذاری های آن به چهار میلیارد دلار می رسد، هیچ تاثیری بر سهم مصر از رود نیل نخواهد گذاشت.

نگرانی های مصر در ارتباط با ساخت سد النهضه سبب گردیده است که این سه کشور تاکنون چند دور مذاکره بصورت دوجانبه درخصوص سد النهضه و پیامدهای آن برگزار نمایند، اما همچنان نتیجه مشخصی از این مذاکرات بدست نیامده آمده است و انتظار می رود برگزاری نخستین نشست مشترک سه کشور در مورد سد النهضه بتواند مواضع این سه همسایه آفریقایی را در مورد این سد به هم نزدیک کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1347

به "گفتگوی مقامات مصر، اتیوپی و سودان در ارتباط با ساخت سد النهضه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتگوی مقامات مصر، اتیوپی و سودان در ارتباط با ساخت سد النهضه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید