چرا هرچقدر آب می خورید باز هم تشنه اید؟

به گزارش مجله پریها، وب سایت روزیاتو - گلریز برهمند: احساس تشنگی در روزهای گرم تابستان مسأله عجیبی نیست و عمدتاً بعد از نوشیدن آب رفع می گردد. اما اگر همواره احساس تشنگی می کنید و هر قدر آب می خورید تشنگی تان رفع نمی گردد، این مسأله علت دیگری دارد که از آن بی خبرید. در اینجا به 8 علت اصلی احساس تشنگی همیشگی می پردازیم.

چرا هرچقدر آب می خورید باز هم تشنه اید؟

1- نمک رژیم غذایی تان زیاد است

نمک آب درون سلول های بدن را به خود جذب می نماید و بدن را مجبور می نماید تا جایی که ممکن است آب بیشتری را در خود ذخیره کند، به همین دلیل است که وقتی نمک خیلی زیادی می خورید ادرارتان کم می گردد. در این شرایط، سلول هایی که آب خود را از دست داده اند یک پیغام شیمیایی به مغز ارسال می نمایند تا آب بیشتری درخواست کند، از اینجا احساس تشنگی شما آغاز می گردد. مصرف نمک را کم کنید و به اندازه کافی آب بنوشید.

2- پیاده روی صبحگاهی داشته اید

روزهایی که تعریق بیشتری دارید، احتیاج بیشتری به نوشیدن آب پیدا می کنید. وقتی ورزش می کنید، با آغاز تعریق رطوبت بدن تان را از می دهید و اگر این رطوبت از دست رفته را با مصرف آب جایگزین نکنید، در نهایت آب بدن تان از بین می رود. فرمول دقیقی وجود ندارد که در روزهای ورزش کردن تان چه مقدار باید آب بنوشید اما کارشناسان معتقدند باید به احتیاج بدن تان به دقت گوش دهید.

3- بیش از اندازه در معرض آفتاب بوده اید

تابستان فصل سفر و گردش است و با فرا رسیدن آن، زمان بیشتری را در فضای آزاد سپری می کنیم. حتی اگر فعالیت بدنی زیادی مثل ورزش کردن در فضای آزاد نداشته باشید، باز هم خطر از دست رفتن آب بدن شما را تهدید می نماید، به ویژه زمانی که مستقیما در معرض نور شدید خورشید قرار داشته باشید.اگر می دانید که قرار است تمام روز را در فضای بیرون سپری کنید، حتما یک بطری آب به همراه داشته باشید.

4- ممکن است مبتلا به دیابت باشید

برخی افراد مبتلا به دیابت که از بیماری خود بی خبرند، علائم دیابت را با نشانه های از دست رفتن آب بدن اشتباه می گیرند. بدن وقتی آب خود را از دست می دهد، سعی می نماید مایعات خود را حفظ کند، در نتیجه کمتر ادرار می کنیم اما در بیماری دیابت، قند بالا می رود و ما را مجبور می نماید تا بیشتر ادرار کنیم. سه نشانه عمده بیماری دیابت، تشنگی مفرط، تکرر ادرار و تاری دید است. اگر هر سه این نشانه ها را دارید، به پزشک مراجعه کنید.

5- دچار سندروم خشکی دهان هستید

برخی بیماری های نادر باعث خشک شدن دهان می شوند. وقتی غدد بزاق درون دهان، بزاق کافی فراوری ننمایند، احساس می کنید به آب بیشتری احتیاج دارید تا از خشکی ناخوشایند دهان تان خلاص شوید. اگر خشکی دهان تان به درازا کشید، به پزشک مراجعه کنید.

6- کم خون هستید

بدن برای انتقال خون به سرتاسر بدن از سلول های خونی سالم خود استفاده می نماید. کم خونی خفیف معمولا باعث تشنگی مفرط نمی گردد اما اگر کم خونی شدت پیدا کند، علاوه بر خستگی شدید، احساس تشنگی هم از علائم این بیماری خواهد بود.

7- داروهایتان باعث خشک شدن دهان تان می شوند

برخی داروها روی دهان تأثیر می گذارند و می توانند باعث خشک شدن آن شوند. برای مثال، یکی از عوارض جانبی برخی از داروهای مخصوص فشار خون بالا، خشکی دهان است. اگر تشنگی اذیت تان می نماید، درباره داروهایتان با پزشک خود صحبت کنید.

8- به قدر کافی آب نمی نوشید

اصلی ترین دلیل تشنگی، کافی نبودن آبی است که می نوشید. با هر وعده غذایی خود یک لیوان آب یا در بین وعده ها دو لیوان آب بنوشید، و یا می توانید ساعت گوشی تان را تنظیم کنید تا هر دو ساعت یک بار نوشیدن آب را به شما یادآوری کند.

منبع: برترین ها
انتشار: 11 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2533

به "چرا هرچقدر آب می خورید باز هم تشنه اید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا هرچقدر آب می خورید باز هم تشنه اید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید