پرتاب مریخ نورد جدید ناسا با تاخیر روبرو می گردد

به گزارش مجله پریها، ناسا اعلام نمود که پرتاب کاوشگر مریخی مقاومت با تاخیر سه روزه روبرو شده است.

پرتاب مریخ نورد جدید ناسا با تاخیر روبرو می گردد

به گزارش مجله پریها به نقل از اسپیس، در ابتدا قرار بود کاوشگر مریخی مقاومت (Perseverance) در تاریخ 17 ژوئیه زمین را ترک کند. ولی بنا به اعلام ناسا این پرتاب با تاخیر سه روزه روبرو شده و در تاریخ 20 ژوئیه انجام خواهد شد.

پرتاب این کاوشگر مریخی که به اندازه یک خودرو است، به دلیل احتیاج به زمان اضافی برای تیم تحقیقاتی پروژه به تاخیر افتاده و پرتاب به وسیله موشک اطلس 5 از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا انجام خواهد شد.

تیم تحقیقاتی ناسا قصد دارند در این زمان به تاخیر افتاده، تجهیزات سیستم زمینی کاوشگر را تعمیر نمایند.

هنگامی که مریخ نورد استقامت در فوریه 2021 میلادی روی مریخ فرود بیاید، اولین مجموعه آزمایش ها را برای کشف حیات بیگانه در یک سیاره پس از مأموریت های وایکینگ در دهه 1970 انجام می دهد. تا به امروز مأموریت های پس از مأموریت های وایکینگ به دنبال شواهدی بودند مبنی بر این که حیات می تواند در زمان حال یا گذشته در مریخ وجود داشته باشد، اما استقامت به دنبال نشانگرهای زیستی در نمونه های سنگ سیاره سرخ خواهد بود.

این مأموریت به منظور اجرای یک آنالیز اخترزیست شناسانه در رابطه با پیشینه باستانی مریخ و آنالیز فرآیندهای ژئولوژیکی سطح مریخ در طول تاریخ خود در نظر گرفته شده تا زیست پذیری سیاره ای و امکان وجود بر روی مریخ در گذشته و توان بالقوه آن سیاره برای نگهداری رد پای زیست در مواد قابل دسترس تشکیل دهنده سطح آن را ارزیابی کند.

راه اندازی این مأموریت در 4 دسامبر 2012 میلادی در نشست اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا در سانفرانسیسکو توسط ناسا اعلام شد. در طراحی این مریخ نورد از طرح مریخ نورد کنجکاوی استفاده شده است و بارهای ارزشمند علمی مختلفی را به همراه خواهد داشت.

دلیل طراحی نزدیک به مریخ نورد کنجکاوی، کاهش خطر شکست ماموریت و صرفه جویی در بودجه و زمان توسعه است.

چرخ های استقامت با عرض و قطر 52.5 سانتیمتر، از جنس آلومینیوم، ضخیم تر و بادوام تر از چرخ های مریخ نورد کنجکاوی است.

مجموعا 23 دوربین در استقامت وجود دارد که 5 دوربین بیشتر از مریخ نورد کنجکاوی است و نوید تصاویر رنگی و سه بعدی بیشتری را از مریخ می دهد. دوربین موسوم به Mastcam-Z این مریخ نورد، قابلیت تصویربرداری استریوسکوپی به همراه زوم را نیز دارد که منجر به زاویه دید بازتر دوربین ها می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3498

به "پرتاب مریخ نورد جدید ناسا با تاخیر روبرو می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرتاب مریخ نورد جدید ناسا با تاخیر روبرو می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید