همه آنچه باید درباره حملات سایبری به سونی بدانید

به گزارش مجله پریها، به گزارش خبرنگاران به نقل از بی بی سی، پیامدهای حملات هکرها به شرکت فیلم سازی سونی پیکچرز که یک ماه پیش رخ داد در نهایت باعث شد که این شرکت در نحوه توزیع و اکران فیلم مصاحبه که یک فیلم کمدی و داستان آن طرح ترور رهبر کره شمالی است، تجدید نظر کند.

همه آنچه باید درباره حملات سایبری به سونی بدانید

هکرها در جریان موج اولیه حملات سایبری خود تعدادی از ایمیل ها حاوی جزییات گاه خجالت آوری از مکاتبات و اطلاعات ستاره های بزرگ سینمای آمریکا را به سرقت بردند و افشا کردند اما این حملات سایبری ادامه یافت و در هفته های اخیر هکرها سینماهایی را که قرار بود این فیلم را اکران نمایند تهدید کردند.

این ماجرا به یکی از دشوارترین و مختل نماینده ترین فصل های تاریخ معاصر هالیوود بدل شده است که در این گزارش فرازهای اصلی این رویداد را مرور می کنیم.

ماجرا چگونه آغاز شد

روز 22 نوامبر معین شد که کامپیوترهای شرکت سونی پیکچرز مورد حمله قرار گرفته است. روی صفحه کامپیوتر کارکنان این شرکت علامت اسکلت سیاه (نشان دزدان دریایی) پدیدار شد و هکرها در پیغام خود تهدید کردند اطلاعات محرمانه ای را که توانسته اند از این شبکه جمع آوری نمایند افشا خواهند کرد.

این حمله هکرها باعث شد که در سیستم کامپیوتری شرکت سونی پیکچرز اختلالات جدی به وجود بیاید و کارمندان مجبور شدند با کاغذ و قلم کار نمایند. یک کارمند این شرکت به روزنامه لس آنجلس تایمز گفت: ما حتی دستگاه فکس خود را هم خاموش کردیم.

شرکت سونی پیکچرز ابتدا اظهار داشت که مشکل مسایل فنی و کامپیوتری است ولی در نهایت مجبور شد به کارمندان خود بگوید که دلیل این وضعیت هک شدن سیستم کامپیوتری شرکت است و آن را اقدام های خرابکارنه تبهکاران توصیف کرد.

مسئول کیست

یک گروه ناشناس که ابتدا خود را GOP و بعدا خود را حافظان صلح معرفی کرد، مدعی است که این حملات را انجام داده است. اف بی آی، پلیس فدرال آمریکا، تحقیقات در این زمینه را آغاز کرد و بعد معین شد که این گروه در افشای اطلاعات دست داشته است.

از آن موقع به بعد گمان زده می گردد که احتمالا کره شمالی در این حملات سایبری دست داشته و این حملات با هدف انتقام دریافت از اکران فیلم مصاحبه توسط شرکت سونی پیکچرز اجرا شده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی در ماه ژوئن فراوری این فیلم را یک اقدام تروریستی توصیف نموده و در همان زمان هشدار داده بود که در صورت اکران این فیلم، اقدامات تلافی جویانه بی رحمانه ای صورت خواهد گرفت.

اما در نهایت دولت کره شمالی به طور رسمی دخالت در این حملات سایبری را تکذیب کرد ولی هکرها را ستوده و حملات آنها را اقدامات شرافتمندانه توصیف کرد. در خصوص قابلیت و توانایی حکومت کره شمالی برای حملات سایبری اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی تاکنون از عنوان حافظان صلح استفاده ننموده بود.

شبکه خبری بلومبرگ گزارش داده است که هکرها از یک هتل در کشور تایلند حملات را انجام داده اند. یکی از مدیران شرکت سونی نیز به خبرگزاری ها گفته است که عناصری در داخل شرکت که می دانستند این اطلاعات خصوصی در کجا نگهدای می شوند به هکرها یاری نموده اند. این مقام همچنین اضافه کرد که به نظر پلیس فدرال آمریکا دولت کره شمالی با این حمله ارتباط داشته است.

اما روز شنبه 20 دسامبر، کره شمالی با تکذیب دوباره این اتهام، رسما پیشنهاد کرد که با آمریکا درباره این حمله سایبری همکاری کند و دست به تحقیقات مشترک بزند.

چرا اکران فیلم مصاحبه لغو شد

پیغامدهای این حمله سایبری تشدید شد و هکرها تهدید کردند که به سینماهایی که این فیلم را اکران نمایند حمله خواهند کرد. آنها با اشاره به حملات یازده سپتامبر سال 2001 در پیغام خود گفتند این حملات پاسخی خواهد بود به طمع ورزی های شرکت سونی.

اکران اول فیلم در شهر نیویورک لغو شد و سینماهای زنجیره ای نیز نمایش آن را لغو کردند و در نهایت شرکت سونی پیکچرز اظهار داشت که تصمیم گرفته است اکران سراسری فیلم را که برای روز 25 دسامبر معین شده بود اجرا نکند.

بعضی از چهره های سینمای آمریکا از این تصمیم شرکت سونی انتقاد نموده اند. راب لو بازیگر آمریکایی، در توئیت خود نوشت: عجب. همه ترسیدند. هکرها پیروز شدند. برای آنها این یک پیروزی بزرگ است.

جیمی کیمل، کمدین سرشناس در توئیت خود نوشت تصمیم سینماها برای لغو نمایش این فیلم یک عمل زبونانه و غیرآمریکایی است که به اقدامات تروریستی اعتبار می دهد و یک سرمشق خطرناکی خواهد بود.

هکرها چه سرقت کردند

قبل از اینکه جنجال ها بر سر فیلم مصاحبه بالا بگیرد مقداری از اطلاعات که شرکت سونی آن را محرمانه می داند و در عین حال جزو دارایی های مهم این شرکت محسوب می شوند، به سرقت رفت. یک نسخه اولیه از فیلمنامه فیلم بعدی جیمز باند هم به سرقت رفت ولی باعث نشد فراوری این فیلم متوقف گردد.

پنج فیلم محصول شرکت سونی، از جمله فیلم اکران نشده آنی روی وبسایت های غیرقانونی اشتراک اطلاعات منتشر و حدود یک میلیون بار توسط کاربران دانلود شد.

فیلم جدید برد پیت با عنوان خشم نیز که اخیرا اکران شده است روی همین وب سایت ها منتشر شد.

چه اطلاعاتی افشا شده است

ظاهرا مجموعه زیادی از اطلاعات خصوصی شرکت سونی از جمله حقوق مدیران و شماره خدمات اجتماعی کارمندان شرکت افشا شده است. تعداد زیادی از ایمیل های محرمانه کارمندان شرکت سونی هم افشا شده و به نظر می رسد که حساس ترین و شرم آور ترین بخش از این افشاگری هستند.

بخشی از نکاتی که در این ای میل ها افشا شده عبارتند از:

- دستمزد بعضی از ستاره های زن سینمای هالیوود مثل ایمی آدامز و یا جنیفر لاورنس از همبازی های مرد آنها کمتر است.

- ایمی پاسکال مدیرعامل شرکت سونی پیکچرز، فیلم های با مضامین مربوط به زندگی سیاهپوستان را که ظاهرا جزو فیلمهای مورد علاقه باراک اوباما هستند، مسخره می نموده است.

- اسکات رودین یکی از تهیه نماینده های هالیوود در ایمیل های خصوصی خود آنجلینا جولی را یک بازیگر بی استعداد و لوس توصیف نموده است.

- جرج کلونی ظاهرا از نقدهای منفی در خصوص فیلم آخر خود با عنوان The Monuments Men به شدت آزرده شده بود و در ایمیلی به ایمی پاسکال نوشت: من همه شما را ناامید کردم. چنین قصدی نداشتم و معذرت می خواهم.

شرکت سونی پیکچرز در تماس با بعضی از رسانه ها از آنها خواسته است تا در خصوص انتشار مطالب افشا شده جنبه احتیاط را رعایت نمایند.

آرون سورکین به شدت از واکنش رسانه ها و هالیوود به پیغامدهای این حمله سایبری انتقاد نموده است

واکنش هالیوود چه بود

تاکنون ستاره های بزرگ که نام آنها در مرکز این افشاگری ها است به شکل محترمانه ای سکوت نموده اند.

اما آرون سورکین، فیلمنامه نویس و تهیه نماینده آمریکایی در مطلبی در روزنامه نیویورک تایمز خشم خود را از حمله هکرها ابراز نموده و رسانه ها را متهم کرد که با گشتن به دنبال بحث برانگیزترین مطالب افشا شده و انتشار آنها عملا آب به آسیاب هکرها می ریزند. او در عین حال به هالیوود به خاطر انفعالش در حمایت از کارکنان شرکت سونی که اطلاعات شخصی آنها افشا شده است، حمله کرد.

جیمز فرانکو و ست روگن بازیگران اصلی فیلم مصاحبه نیز به طور علنی این حمله هکرها را محکوم نموده و در یک برنامه گفتگوی طنز در شبکه های تلویزیونی آمریکا گفتند که بازپخش این اطلاعات خصوصی در حقیقت همان چیزی است که این تبهکاران می خواستند.

به گزارش خبرنگاران، البته در این میان نباید واکنش اوباما رییس جمهور آمریکا و چهره ای چون پائولوکوئیلو را نادیده گرفت.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت که حمله سایبری که از سوی هکرهای کره شمالی علیه فیلم مصاحبه اجرا شده است بی پاسخ نخواهند ماند.

او از کمپانی سونی به دلیل لغو پیش نمایش فیلم هم انتقاد کرد و گفت آنها باید قبل از این تصمیم با وی مشورت می کردند.

همچنین پائولوکوئیلو نویسنده پرفروش در مصاحبه خود با اسوشیتدپرس گفت حتی آماده بود تا خودش را به مثالی از این موضوع بدل کند - حتی اگر معنی آن به ایجاد انتقادها و تهدیدهای جدید می بود - اما سونی پیکچرز پیشنهاد 100 هزار دلاری او برای خرید حقوق فیلم لغو شده اش را نپذیرفت.

کوئیلو به طور ناگهانی به وسیله توییتر خود به سونی پیشنهاد داد تا فیلم بحث برانگیز مصاحبه را خریداری کند و می خواست اگر سونی پیشنهادش را قبول کند آن را روی وبلاگش منتشر کند. کوئیلو گفت: فکر کردم آن ها ممکن است برای اینکه چهره عمومی شان خراب نگردد پیشنهادم را قبول نمایند. می دانید، مثل اینکه بخواهند بگویند به عنوان نشانی از حسن نیت مان حاضریم 100 هزار دلار را قبول کنیم چون به آزادی اطلاعات باور داریم، حتی اگر 44 میلیون دلار صرف ساختن آن نموده باشیم.

او اقرار کرد که اگر فیلم را منتشر می کرد می توانست موجب نگرانیش گردد، تا حدودی به خاطر اینکه بسیار سفر می نماید و می تواند در معرض خطر باشد، اما اگر این سعی را نمی کرد بیشتر از خودش خجالت می کشید. او در خانه ژنو خود که به طرز مرموزی تمام خط های تلفنی و اینترنتی اش که به نظر می رسید باید ظاهرا بر اثر یک حمله سایبری از کار افتاده باشند، گفت: پس با ترس زندگی کنم یا با شرم؟ بهتر است با ترس زندگی کنم. به نام چیزی که از من مهم تر است، یک انسان فیزیکی.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2873

به "همه آنچه باید درباره حملات سایبری به سونی بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه آنچه باید درباره حملات سایبری به سونی بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید