هزینه زندگی در کشور کانادا

به گزارش مجله پریها، هزینه زندگی در کانادا (هزینه های جانبی) :

بخش زیادی از هزینه های ماهیانه برای صرف بیمه خودرو، بنزین، تعمیر خودرو و ایاب و ذهاب می گردد. بنزین در ونکوور کمی گرانتر از تورنتو می باشد.

هزینه زندگی در کشور کانادا

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید، سفر به آبشار نیاگارا و شهرهای پیشرفته تورنتو و مونترال را در کنار ما تجربه کنید.

در تورنتو بنزین هرلیتر 1.3$ (دلار کانادا) است ولی ونکوور این مزیت را دارد که حد فاصل مسیرها کوتاه تر است. بیمه درمانی همگانی در تورنتو رایگان است ولی در ونکوور برای یک خانواده چهار نفره حدودا ماهیانه 120$ (دلار کانادا) باید هزینه گردد. بعضی هزینه ها نیز در بیشتر مناطق کشور کانادا یکسان است مثلا هزینه استفاده از تلفن ثابت 30$ (دلار کانادا)، اینترنت 30$ (دلار کانادا)، تلویزیون 40$ (دلار کانادا)، موبایل 35$ (دلار کانادا) به بالا برای همه افراد مقرر شده است.

و خاتمه بخش پایانی یا هزینه های ثانویه مثل بیمه عمر یا بیمه بیماری های سخت که با توجه به سن و سال و رقم بیمه و شرایط سلامت جسمانی و جنسیت بسیار متغیر است و نمی توان برای آن رقم دقیقی ارایه کرد. هزینه سفر به ایران هم که الی ماشاالله است. یک سفر کوتاه یک ماهه برای یک خانوار 4-3 نفره به طور متوسط 10 هزار دلار هزینه در بر دارد.

هزینه اجاره یا خرید ملک در کانادا :

هزینه اجاره آپارتمان در بعضی مناطق کشور کانادا یکسان است. شهرهای تورنتو و ونکوور در این دسته قرار می گیرند. هزینه اجاره آپارتمانی تک خوابه با توجه به اینکه در حومه شهر باشد هزینه ای متفاوت در بر خواهد داشت.

هزینه اجاره یک آپارتمان در مرکز شهر از 850$ تا 2300$ (دلار کانادا) متفاوت است. در صورتی که این واحد مسکونی در حومه شهر باشد اجاره بهای آن در بازه 700$ تا 1500$ (دلار کانادا) قرار خواهد گرفت. هزینه اجاره یک خانه (تقریبا با 3 اتاق) برای یک خانواده در مرکز شهرهای کشور کانادا در حدود 1300$ تا 3600$ (دلار کانادا) در ماه متغیر است.

آژانس معراج گشت آسمان با یک دهه تجربه در اخذ ویزا کانادا در خدکت شما عزیزان

در صورتی که فردی به همراه خانواده خود در حومه شهر زندگی کند، اجاره ماهیانه محل سکونت آن ها در حدود 1100$ تا 2700$ (دلار کانادا) خواهد بود. این هزینه جدا از هزینه هایی است که هر فرد باید به عنوان هزینه انرژی پرداخت کند. برای خرید ملک در کانادا افراد باید هزینه های بسیار زیادی را پرداخت نمایند و به همین دلیل است که بسیاری از شهروندان کشور کانادا اقدام به خرید ملک نمی نمایند. به طور متوسط هزینه خرید یک مترمربع ملک مسکونی در مرکز شهرهای کانادا حدود 6100$ (دلار کانادا) است و این هزینه برای خرید ملک در حومه شهرهای این کشور در حدود 4100$ (دلار کانادا) خواهد بود.

معمولاً هم در سال های نخستین که دل تنگی ها بیشتر و گرفتاری های شغلی و روزمره کمتر است، این سفرها بیشتر به فکر آدم میزند.

به هر حال رقم بزرگی با توجه به درآمد های کانادایی است که با توجه به بعد مسافت ایران و کانادا که باعث افزایش قیمت بلیط هواپیما می گردد و نیز فرهنگ سوغاتی و خانواده های شلوغ و پرجمعیت، همگی دست به دست هم می دهند تا سفر به ایران را یک الزام پرهزینه به خصوص در سال های اولیه مهاجرت تبدیل کند. در این مطلب من هزینه هایی مانند رستوران و تفریحات و سینما و غیره را نیاوردم. معمولاً با توجه به شرایط مالی هر خانوار، این ها شاید قابل کنترل ترین هزینه ها باشند.

اگر بخواهم به طور خلاصه و در یک جمله مطالب بالا را خلاصه کنم، باید بگویم که هزینه ماهانه زندگی در کانادا برای یک خانوار 4 نفره می تواند از ماهانه 2500 تا 3000 دلار آغاز بگردد و حد بالایی هم ندارد. به قول دوستی، تو این کانادا هیچی هم نخوری و نپوشی، ماهانه 3500 تا 4000 دلار هزینه ماهانه داری. عده ای هم با ماهانه 10000 دلار هم کسر بودجه می آوردند. ولی همان رقم 4000 دلار برای یک زندگی معمولی و متوسط به نظر درست تر می آید. ولی معمولاً هرچه از زمان اقامت افراد در کانادا بیشتر می گذرد هزینه های ماهانه آن ها هم بیشتر می گردد بطوریکه پس از 5-4 سال دیگر تصور اینکه من چگونه با ماهانه 2500 دلار زندگی می کردم سخت است زیرا هزینه های زندگی مثلاً روی 5000 دلار تنظیم شده اند.

اجاره آپارتمان در تورنتو و ونکوور تقریباً یکسان است. یک آپارتمان دوخوابه در خیابان یانگ تورنتو و نزدیک به مترو از 1200 دلار در ماه آغاز می گردد و می توان به طور متوسط آنرا حدود 1400 تا 1500 دلار در ماه برای یک آپارتمان متوسط در نظر گرفت. این اجاره بها در بعضی ساختمان ها شامل هزینه برق و روشنایی هم می گردد و در بعضی نمی گردد. هزینه برق یک آپارتمان دو خوابه شاید ماهانه 100 تا 120 دلار باشد.

در ونکوور و منطقه ایرانی نشین نیز اجاره ها کم و بیش در همین حد است. شما با ماهانه 1200 دلار می توانید حتی یک طبقه از یک خانه را اجاره کنید. در مناطق مرکزی شهر (داون تاون) در هر دو شهر اجاره ها بالاتر است و برای محاسبه سر انگشتی، رقم متر مربعی 20 تا 25 دلار در ماه را می توان در نظر گرفت. یعنی یک آپارتمان 100 متری ماهانه 2000 تا 2500 دلار خواهد بود.

پس از مسکن، به هزینه خورد و خوراک می رسیم. بر عکس تصور عموم، هزینه خورد و خوراک در کانادا بخش کوچکی از هزینه ماهانه را تشکیل می دهد و چنانچه خرید مایحتاج خود را با حراجی های هفتگی تنظیم کنید، رقم قابل ملاحظه ای در ماه صرفه جویی خواهید کرد.

برای هزینه خورد و خوراک خانگی (شامل رستوران نمی گردد) در ماه برای یک خانوار 4 نفره رقم 500 دلار شاید رقم معقولی باشد. البته در ونکوور این رقم کمی (شاید 10 درصد) بالاتر باشد. ضمن آنکه در ونکوور خبری از حراج های داغ تورنتو نیست.

حمل و نقل در کانادا :

بخشی از هزینه زندگی در کانادا اگر قصد اقامت در شهری مثل تورنتو را دارید، باید به محل زندگی خود توجه زیادی داشته باشید. شهر تورنتو و شهرهای اطراف، دارای سیستم حمل و نقل عمومی بسیار مناسبی است که اگر در ناحیه ای اقامت نمایید که به محل کارتان نزدیک باشد یا بتوانید با وسایل حمل و نقل عمومی تردد کنید بخش قابل توجهی از هزینه های زندگی شما کم می گردد. یکی از مناسب ترین مناطق برای سکونت مهاجران خیابانی به نام یانگ می باشد. در امتداد این خیابان ساختمان هایی وجود دارد که دسترسی مستقیم به مترو از داخل ساختمان وجود دارد. البته ساختمان های با دسترسی مستقیم نسبت به ساختمان های معمولی اجاره بیشتری را می طلبد. حراجی ها در این کشور بعضا تا 70% قیمت اجناس را تخفیف داده اند. حتی اگر مشکل مالی دارید می توانید با اجناس فوق العاده سالم و تمیز اما دست دوم بخشی از هزینه های خود را در مهاجرت به کانادا سرشکن کنید. مزیت خرید اتومبیل نو و صفر کیلومتر این است که شما را تا چند سال آینده از هزینه های تعمیر بی احتیاج می نماید و عیب آن نیز این است که بیمه خودروهای صفر کیلومتر بسیار بالا و گاهی تا 500$ (دلار کانادا) نیز می باشد. هزینه های تعمیر اتومبیل قدیمی و کهنه هم آنقدر زیاد است که به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست. با این وجود بسیاری از افراد بهتر می دانند که از سیستم حمل و نقل عمومی کانادا استفاده نمایند.

میزان درآمد در کانادا چقدر است :

اولین قدم در محاسبه هزینه های زندگی در کشور کانادا، محاسبه درآمد در کشور کانادا است. در سال 2019 اقتصاد کانادا اینگونه گزارش می دهد که متوسط درآمد در کانادا نسبت به سال گذشته 14% افزایش داشته است. با توجه به اینکه کانادا کشوری انگلیسی زبان و مهاجر پذیر اشت تقاضا سمت این کشور جهت کاریابی روندی افزایشی داشته است.

پیش بینی می گردد کشور کانادا در سال 2020 شرایط مهاجرت مهاجرین را آسان تر کند. بر اساس آخرین آمار بدست آمده، میانگین درآمد در کانادا سالانه 3800$ (دلار کانادا) می باشد.

هزینه موبایل در کانادا :

در این بخش قصد داریم در خصوص امکانات و خدمات مصرفی مختلف نظیر قبض موبایل، قبض اینترنت، تلویزیون، گاز و قبض آب و برق که به Hydro در کانادا معروف هستند بپردازیم. اولین گزینه که جز اولویت های هر فرد بوده و بی شک یکی از هزینه های زندگی در کانادا است، قبض و آبونمان موبایل است. هزینه خدمات سرویس موبایل در کانادا همچون دیگر کشورها به نسبت اپراتور سرویس دهنده متفاوت است، ارزانترین گزینه پیش روی شما در شهر تورنتو و منطقه GTA اپراتور Chatr است که با پرداخت ماهانه 35 دلار می توانید از 1 گیگابایت حجم اینترنت و مکالمه نامحدود در کانادا بهره مند شوید.

البته برای 8 گیگابایت حجم اینترنت و دیگر خدمات قابل ارائه باید ماهانه 50 دلار پرداخت کنید. در صورتی که بالا رفتن هزینه زندگی در کانادا برایتان مسئله ای نباشد می توانید از اپراتور دیگری نظیر Fido بهره ببرید که ماهانه برای اینترنت 4 گیگابایت و مکالمه نامحدود 60 دلار هزینه می گیرد، باید خاطر نشان کنیم که برای کمپانی های با کیفیت تر Rogers و Bella این مبلغ باز هم کمی بالاتر خواهد بود.

هزینه آب برق گاز در کانادا :

یکی دیگر از هزینه های زندگی در کانادا هزینه قبوض آب ، برق و گاز است. پرداخت این قبوض برای یک آپارتمان 1 یا 2 خوابه و یا Condo معادل 50 تا 70 دلار هزینه خواهد داشت و برای آپارتمان های بزرگتر 3 تا 4 خوابه semi- detached مبلغ آن به 70 تا 100 دلار افزایش پیدا نموده و برای خانه های ویلایی مبلغی معادل 120 دلار خواهد بود

جمع بندی هزینه ها :

اکنون نوبت به جمع بندی هزینه های زندگی در کانادا (اجاره خانه، قبض موبایل، اینترنت و تلویزیون، قبوض Hydro، هزینه های خورد و خوراک، حمل و نقل و جانبی) رسیده است.

چنانچه فرد مجردی در کانادا باشید هزینه شما برای خانه بین 500 تا 1500 دلار خواهد بود. 500 دلار در صورتی که از خدمات محدود متل به عنوان (Paying guest) بهره ببرید و 1500 دلار در صورتی است که یک آپارتمان یک خوابه با امکانات بیشتر کرایه کنید.

دیگر هزینه های زندگی در کانادا نظیر موبایل چیزی در حدود 40 تا 80 دلار ، استفاده از بسته اینترنت و تلویزیون چیزی مابین 80 تا 190 دلار ، برای پرداخت قبوض Hydro مبلغ 30 تا 80 دلار هزینه خواهد داشت.

هزینه خورد و خوراک یا به اصطلاح (Groceries) از اصلی ترین هزینه های زندگی در کانادا است و بین 200 تا 600 دلار برای شما خرج خواهد داشت، برای حمل و نقل ماهانه مبلغ 100 تا 150 دلار مورد احتیاج است که با استفاده از خدمات تاکسی های Uber این مبلغ بیشتر نیز خواهد شد. هزینه های جانبی به طور تقریبی بین 50 تا 250 دلار در ماه هزینه خواهد داشت که کمترین مبلغ برای افراد مالی و صرفه جو و بیشترین مبلغ برای افرادی است که آنقدر در قید و بند میزان هزینه های زندگی نیستند.

بنابراین در مجموع زندگی مالی و مجردی در تورنتو و منطقه GTA 1000 دلار هزینه داشته و برای افرادی که از امکانات بیشتری استفاده می نمایند و کمی ولخرج هستند هزینه زندگی در کانادا چیزی در حدود 3000 دلار در ماه خواهد بود. برای زوجین هزینه اجاره خانه از 1000 تا 2500 دلار است که 1000 دلار برای واحد مسکونی زیرهمکف و 2500 برای یک خانه مستقل semidetached و یا آپارتمان condo خواهد بود. هزینه قبض موبایل بالطبع برای یک زوج دو برابر شده و از 80 تا 150 دلار متغیر است، هزینه استفاده از اینترنت و تلویزیون کماکان یکسان بوده و هزینه قبوض Hydro با کمی افزایش بین 50 تا 100 دلار خواهد بود.

هزینه خورد و خوراک مطمئنا برای دو نفر بیشتر شده و بین 350 تا 1000 دلار متغیر است، هزینه حمل و نقل بین 200 تا 300 دلار یعنی دو برابر و هزینه های جانبی هم دو برابر شده و بین 100 تا 500 دلار خواهد بود.

در مجموع در حالت صرفه جویی هزینه زندگی در کانادا برای یک زوج چیزی در حدود 1860 دلار و برای زو ج هایی که نسبتا بیشتر خرج می نمایند و از هزینه های جانبی و امکانات گردش و سفر بهره می برند چیزی در حدود 4740 تا 5000 دلار در ماه خواهد بود.

برای زوج هایی با یک بچه هزینه اجاره و موبایل، اینترنت و تلویزیون و قبوض Hydro یکسان بوده اما برای مایحتاج خانه و خورد و خوراک مبلغی بین 450 تا 1200 دلار مورد احتیاج خواهد بود.

برای حمل و نقل هم با کمی افزایش مبلغ 250 تا 400 دلار و برای هزینه های جانبی بین 150 تا 700 دلار هزینه در پی خواهد داشت.

بدین ترتیب برای خانواده 3 نفره در حالت صرفه جویی هزینه زندگی در کانادا در حدود 2060 دلار و در حالت آزاد با کمی ولخرجی چیزی در حدود 5240 دلار خواهد بود.

با توجه به متوسط درآمد کانادا این مبالغ کاملا منطقی و معقول بوده و فشار کمی برای خانواده خواهد داشت. گفتنی است که آن دسته از خانواده هایی که دارای بچه هستند از امتیاز دریافت پول از دولت به ازای فرزند برخوردار می شوند که مبلغی بین 300 تا 400 دلار خواهد بود، این مبلغ می تواند کمی در هزینه های زندگی خانواده در کانادا تاثیرگذار باشد.

منبع: معراج
انتشار: 12 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3289

به "هزینه زندگی در کشور کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه زندگی در کشور کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید