نگرانی کارشناسان از احتمال همه گیری مجدد ویروس آنفلوآنزا

به گزارش مجله پریها، 100 سال قبل شیوع ویروس آنفلوآنزا حدود 50 میلیون قربانی برجا گذاشت و هم اکنون کارشناسان نسبت به همه گیری مجدد جهانی این بیماری نگران هستند.

نگرانی کارشناسان از احتمال همه گیری مجدد ویروس آنفلوآنزا

به گزارش خبرنگاران، طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا در آن زمان حدود 500 میلیون نفر یعنی یک سوم از جمعیت جهان به ویروس آنفلوآنزا آلوده شدند. بیش از 50 میلیون نفر بر اثر ابتلا به این بیماری کشته شدند که این آمار از قربانیان ارتش آمریکا در جنگ جهانی دوم بیشتر بوده است.

شدت و گستردگی شیوع این بیماری تقریبا غیر قابل تصور بوده و وخیم ترین همه گیری جهانی در تاریخ مدرن به حساب می آید.

میشل اوسترهولم، مدیر مرکز تحقیقات بیماری های عفونی دانشگاه مینه سوتا گفت: همه گیری جهانی آنفلوآنزا در رتبه های نخست فهرست نگران کننده ترین چالش های سلامت عمومی واقع شده است.

کارشناسان سازمان ها و مراکز تحقیقاتی همچون سازمان بهداشت جهانی (WHO)، آکادمی ملی علوم و مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا پیش بینی نموده اند که همه گیری مجدد بیماری آنفلوآنزا تقریبا قطعی است.

سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که ریشه کن ساختن ویروس های بیماری آنفلوآنزا امکانپذیر نیست. با رشد سفرهای بین المللی، همه گیری این بیماری می تواند به سرعت بالایی در جهان اتفاق افتد این درحالیست که آمادگی کافی برای مقابله با این چالش وجود ندارد.

مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا نیز اعلام نموده است: درصورتیکه در گونه های جانوریِ ویروس آنفلوآنزا جهشی اتفاق افتد یا به شکل مستقیم از حیوان منتقل گردد احتمال همه گیری مجدد آن وجود دارد. اصلی ترین عامل کمک کننده در شیوع این ویروس نبود واکسن جهانی و مصون نبودن بشر در برابر گونه های جدید و احتمالی این ویروس است.

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا تهدید همه گیری بیماری آنفلوآنزا در آینده وجود دارد و می توان در تمامی نقاط جهان شاهد آن بود.

اگرچه با آغاز هر فصل شیوع آنفلوآنزا متفاوت است و به شکل های مختلف افراد را درگیر می نماید، طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا هر ساله میلیون ها انسان به این بیماری مبتلا می شوند. صدها هزار نفر در بیمارستان بستری می شوند و سالانه هزاران یا ده ها هزار نفر بر اثر عوامل ناشی از این بیماری جان خود را از دست می دهند.

به گزارش یو اس تودی، دریافت سالانه واکسن آنفلوآنزا بهترین روش برای مقابله با ویروس این بیماری است که امکان تزریق آن از شش ماهگی به بعد امکانپذیر است. همچنین درحالیکه این واکسن تنها 40 درصد تاثیرگذاری دارد، تزریق آن می تواند بهترین گزینه باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مهر 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 535

به "نگرانی کارشناسان از احتمال همه گیری مجدد ویروس آنفلوآنزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی کارشناسان از احتمال همه گیری مجدد ویروس آنفلوآنزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید