نام رشت از کجا آمده است

به گزارش پریها، گمانه های زیادی درخصوص نام رشت وجود دارد ولی بارزترین آن رَشت از ترکیب کلمه رِش به معنی باران بسیار ریز است و جایی که وارش به معنی باران در آن بسیار است.

نام رشت از کجا آمده است

به گزارش پریها، رشت به صورت قصبه ای بزرگ میان یک فضای جنگلی بوده و از آبادی های کهن ایران به شمار می رفته که نامش در کتاب حدودالعالم به سال 372 هجری آمده است.

درباره تاریخچه شهر رشت و معنی و ریشه نام این شهر سخنان بسیاری گفته شده است. بنا بر حدس ها ریشه دقیق نام این شهر رشت واژه رش به معنای باران بسیار ریز است؛ زیرا آب و هوا در این منطقه بیشتر سال بارانی است که نوع باران رش است.

در جایی دیگر آمده است تلفظ دقیق نام این شهر رِشت (به کسره اول) بوده که آن نیز از بن ریسیدن گرفته شده است و دلیل این نام گذاری مطرح بودن این شهر در تولید رشته های ابریشمی دانسته شده است.

در حدس های دیگر درخصوص ریشه رشت گفته شده رَشت به معنای در فروافتاده، در گودی قرار گرفته یا جای پست است، صفتی بوده برای هفته بازار رشت و پیرامون آن که در آج بیشه حومۀ رشت تشکیل می شد.

رشت بازار یعنی بازار در گودی قرار گرفته و این صفت بدان اعتبار بود که هر پیله ور و یا مسافری که از بخش­های جنوبی، مانند رودبار یا از مناطق غربی مانند فومن یا از مناطق شرقی مانند لاهیجان به سوی رشت حرکت می کرد، از منطقه ای بلندتر به ناحیه ای که در سطح پایین قرار داشت سرازیر می شد. کم­کم بازار از آخر رشت بازار افتاد و رشت ماند.

گفتنی ها از برگزیدن نام رشت از سوی علّامه دهخدا نیز خبر می دهند به گونه ای که به نظر علّامه علی اکبر دهخدا چون ساخت اصلی شهر در سال 900 هجری بوده و واژۀ رشت در حساب ابجد 900 است این نام انتخاب شده است، گویا فرمانروای شهر فرد ادیبی بوده که با حساب اَبجَد شهر را نامگذاری کرده است.

سال 1392 بود که در رشت کارگروه انتخاب روز رشت تشکیل شد و در نهایت در سال 1393 به پیشنهاد روبرت واهانیان که یکی از تاریخ شناسان بزرگ و ارشد رشت است، روز 12 دی ماه به مناسبت مرکز استان شدن این شهر در زمان حکومت سلسله صفویان، به در واقع 12 دی ماه هر سال به عنوان روز رشت با انجام مراسم و برگزاری آیین های مختلف و همچنین برپایی همایش هایی در معرفی تاریخ و هویت و فرهنگ غنی این شهر، این روز را پاس می دارند.

در این همایش ها به مسائلی همچون ضرورت پاسداری از زبان شیرین گیلکی، معرفی و تجلیل از بزرگان و فرهیختگان این شهر، نقش رشت در اقتصاد استان گیلان و لزوم همبستگی و همبستگی استانی پرداخته می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 خرداد 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2317

به "نام رشت از کجا آمده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نام رشت از کجا آمده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید