نامزدهای جایزه بوکر معرفی شدند

به گزارش پریها، فهرست بلند نامزدهای جایزه بوکر در سال 2019 در حالی منتشر شد که دنباله رمان قصه ندیمه نوشته مارگارت اتوود شاخص ترین نامزد این جایزه ادبی است.

نامزدهای جایزه بوکر معرفی شدند

به گزارش پریها به نقل از گاردین، هیات انتخاب جایزه ادبی بوکر فهرستی از 13 کتاب را به عنوان نامزدهای اولیه این جایزه ادبی معرفی نموده که برای کسب جایزه 50 هزار پوندی این رویداد ادبی رقابت می نمایند.

مارگارت اتوود داستان نویس کانادایی با رمان وصیت ها که دنباله ای بر رمان معروف قصه ندیمه محسوب می گردد توانسته به جمع نامزدهای اولیه بوکر 2019 راه یابد و نکته قابل توجه این است که این کتاب قرار است در ماه سپتامبر منتشر گردد اما هیات انتخاب جایزه بوکر این کتاب را شایسته حضور در میان نامزدها دانسته است.

این ششمین بازی است که اتوود نامزد مهمترین جایزه ادبی انگلستان می گردد و توانسته یک بار در سال 2000 با رمان آدمکش کور این جایزه را از آن خود کند.

فهرست کامل نامزدهای اولیه جایزه بوکر 2019 از این قرار است:

قایق شبانه به طنجه نوشته کوین باری

خواهرم، قاتل زنجیره ای نوشته اوینکان بریثویت

اردک ها، نوبوریپورت نوشته لوسی المان

دختر، زن، دیگر نوشته برناردین اواریستو

دیوار نوشته جان لنچستر

مردی که همه چیز را دید نوشته دبورا لوی

آرشیو بچه ها گمشده نوشته والریا لوئیزلی

ارکستر اقلیت ها نوشته چیگوزی اوبیوما

لَنی نوشته مکس پورتر

10 دقیقه و 38 ثانیه در این دنیای عجیب نوشته الیف شافاک

کیشوت نوشته سلمان رشدی

فرانکشتاین نوشته جنت وینترسون

فهرست نامزدهای نهایی جایزه بوکر در سال 2019 شامل شش کتاب در روز سوم سپتامبر (12 شهریور) و برنده نهایی نیز طی مراسمی در تاریخ 14 اکتبر (22 مهر) در لندن اعلام می گردد.

جایزه من بوکر که اولین بار در سال 1969 برگزار گشت، ویژه همه آثار نوشته شده از سراسر دنیا به زبان انگلیسی است که در بریتانیا و ایرلند منتشر شده باشند. این اولین سالی است که آثار منتشرشده در ایرلند نیز واجد شرایط رقابت در این جایزه ادبی شده اند.

این جایزه بیش از 40 سال فقط به نویسندگان کشورهای مشترک المنافع، انگلیسی ها و ایرلندی ها تعلق می گرفت، اما از سال 2014 با وضع قوانین متفاوت، تمام آثار نوشته شده به زبان انگلیسی حق شرکت در آن را پیدا نموده اند. زمانی که تصویب شد نویسندگان آمریکایی هم حق شرکت در این رقابت ها را دارند، جنجال های زیاد به پا شد و بعضی به آمریکایی شدن این جایزه اعتراض کردند. پل بیتی و جورج ساندرز دو نویسنده آمریکایی هستند که در سال های 2016 و 2017 این جایزه را به خود اختصاص دادند.

سال گذشته آنا برنز به عنوان اولین نویسنده اهل کشور ایرلند شمالی پیروز شد با رمان مرد شیری جایزه بوکر را به خود اختصاص دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 11 تیر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2909

به "نامزدهای جایزه بوکر معرفی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامزدهای جایزه بوکر معرفی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید