معرفی فوکر 100، یکی از پر استفاده ترین هواپیماهای مسافربری ایران

به گزارش مجله پریها، هواپیما فوکر 100 (Fokker 100) یک هواپیمای هلندی است که برای مقاصد مسافربری ساخته شده است. با این که 22 سال است که این هواپیما دیگر ساخته نمی گردد اما ایران با داشتن تعداد زیادی از این هواپیما به صورت فعال در ناوگان هوایی خود، یکی از بزرگ ترین و فعال ترین اوپراتورهای این هواپیما در دنیا است.

معرفی فوکر 100، یکی از پر استفاده ترین هواپیماهای مسافربری ایران

امروز ما می خواهیم تا برایتان درباره پیشینه این هواپیما، مشخصات فنی، امکانات و همچنین هواپیما فوکر 100 در ایران برایتان بگوییم. بسیاری از شرکت های هواپیمایی ایران، این هواپیما را در آشیانه پروازی خود دارند و از این رو احتمالش زیاد است که شما به عنوان یک مسافر در مقاصد داخلی و خارجی سوار این هواپیما شده باشید. از این رو با ما همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، این هواپیما را برایتان مورد آنالیز قرار دهیم.

فوکر 100، هواپیمایی که با وجود شایستگی خیلی زود از گردونه رقابت حذف شد!

فوکر یک شرکت هواپیماسازی هلندی است که یکی از معروف ترین محصولات خود به نام فوکر 100 را با این که اولین پرواز آن در 30 نوامبر 1986 بود اما این شرکت هواپیمای جدید خود را در سال 1988 به بازار جهانی عرضه نمود. شرکت فوکر برای ساخت این مدل جدید از یکی از مدل های قدیمی خود به نام هواپیما فوکر F28 که در سال 1969 میلادی وارد بازار شده بود، الهام گرفت. شرکت فوکر، مدل جدید فراوریی خود را در واقع ارتقا و بهبود یافته مدل قدیمی تر خود قرار داد. بازار هدف فوکر 100 در ابتدا برای مسافربری بود و بنابر مستندات در این زمینه هم توانست در ابتدا بسیار خوب عمل کند اما این موفقیت برای هواپیما فوکر 100 زیاد هم طولانی نبود. زمانی بازار هواپیماهای کوچک مسافربری از انحصار فوکر 100 بیرون آمد که شرکت هواپیماسازی ایرباس و بوئینگ مدل های جدید خود را وارد بازار کردند.

ایرباس A319 و ایرباس A318 به همراه هواپیمای بوئینگ 737، مدل های جدید این دو غول هواپیماسازی بودند که هر 3 هم برای مسافربری ساخته و طراحی شده بودند. با ورود این هواپیماها و آغاز رقابت این ها با هم، فوکر مدت زمان زیادی را نتوانست در بازار باشد و زودتر از زمان معمولی که برای آن پیش بینی شده بود یعنی در سال 1997، فراوری آن دیگر قطع شد. در طول مدتی که فوکر این هواپیما را فراوری کرد، در کل 283 فروند را ثبت سفارش کرد و وارد بازار کرد. هواپیما فوکر 100 مورد تایید بیش از 70 کشور در جهان است. بیشترین استقبال از این هواپیما در بین کشورهای کانادا و مخصوصا استرالیا و ایران بوده است. پیشنهاد می کنیم که درباره هواپیماهای مسافربری ایران در مجله خبرنگاران مطلبی کامل را مطالعه بفرمایید.

آنالیز مشخصات فنی هواپیما فوکر 100

این هواپیما دارای 2 موتور توربوفن است که در دو طرف سرانجامی بدنه این هواپیما نهاده شده اند. تعداد مسافری که این هواپیما می تواند جا به جا کند، در دو سطح مختلف بین 97 تا 122 نفر است. سرعت این هواپیما 845 کیلومتر بر ساعت است و سقف حداکثری پروازش تا 11 هزار متر است. طول این هواپیما 35.5 متر و ارتفاع آن نیز 8/5 متر می باشد. فاصله هر نوک این هواپیما تا هم، 28.1 متر است. محدوده پروازی هواپیما فوکر 100 نیز 1550 کیلومتر می باشد. نام هواپیمای فوکر 100 از لحاظ امنیت و تعمیرات در بین هواپیماهای با صرفه قرار می گیرد زیرا از لحاظ ساختار و استفاده از قطعات این هواپیما به گونه ای است که اولا زمان تعمیر و بازسازی قطعات این هواپیما با ارتقا از 6 سال به 8 سال افزایش یافته است. این خصوصیت برای شرکت های هواپیمایی بسیار مهم است زیرا با توجه به این خصیصه، هزینه های نگهداری و تعمیرات آن بسیار کاهش پیدا می نماید.

هواپیما فوکر 100 از لحاظ تعمیرات و فراوری قطعات یدکی برنامه بسیار خوب و جامعی داشته است. این هواپیما از لحاظ دارا بودن دستورالعمل های ایمنی، نظارت و آموزش درست و صحیح نگهداری و تعمیر تخصصی این هواپیما؛ برنامه های مدون و اساسی داشت که پس از گذراندن آن ها؛ گواهینامه های خاص برای افراد و یا شرکت های هواپیمایی صادر می نموده است. فوکر به خاطر اعمال همین برنامه ها، توانست تا گواهینامه های CAA، FFA و EASA را از سازمان های بین المللی دریافت نماید.

هواپیما فوکر 100 در ایران

هواپیماهای فوکر 50 و فوکر 100 مدل هایی هستند که در ایران موجود هستند. اگر بخواهیم درباره هواپیما فوکر 100 بگوییم، از میان این تعداد هواپیمای فراوری شده فوکر 100، ایران در کنار استرالیا یکی از کشورهایی است که بیشترین تعداد این هواپیما را در ناوگان هوایی خود دارد. شرکت های هواپیمایی که از این هواپیما در ناوگان هوایی خود استفاده می نمایند عبارتند از؛ کیش ایر، ، آسمان، قشم ایر و نفت ایر هستند. در بین این شرکت های ایرانی؛ شرکت آسمان با با داشتن 20 فروند و شرکت ایران ایر با 16 فروند، بیشترین تعداد این هواپیما را در اختیار دارد. راستی شما می توانید درباره انواع هواپیماهای مسافربری ایران ایر در مجله خبرنگاران مطلبی کامل و جامع را مطالعه بفرمایید. متاسفانه به خاطر تحریم ها، اکثر این هواپیماها پرواز نمی نمایند و تنها بعضی از آن ها مورد استفاده قرار می گیرند.

مختصری درباره شرکت هواپیما سازی فوکر

شرکت فوکر در سال 1912 میلادی توسط آنتونی فوکر بنا شد و در سال 1996 هم برشکست شد. سیاست این شرکت اینگونه بود که بر روی ساخت هواپیماهایی در ابعاد کوچک تا متوسط تمرکز داشته باشد. این شرکت با این که هلندی است اما ابتدا در آلمان تاسیس شد و بعد از سرانجام جنگ جهانی اول به هلند انتقال داده شد و از آن موقع به بعد دفتر مرکزی این شرکت در آمستردام قرار نهاده شد. بیشترین تعداد فراوریات شرکت فوکر در حول محور هواپیماهیا تجاری و مسافربری و البته هواگردهای نظامی می چرخد. معروف ترین فراوریات این شرکت هواپیماسازی عبارتند از: فوکر 28، فوکر 100، فوکر F27 فرندشیپ، فوکر 70 و فوکر 50 است.

درباره هواپیما فوکر 100 و تاریخچه آن برایتان کامل شرح دادیم. درباره فوکر 100 در ایران و همچمنین مختصری از پیشینه این شرکت هم برایتان گفتیم. شما تا به حال با هواپیمای فوکر سفر نموده اید؟ لطفا تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین شما می توانید برای خرید بلیط هواپیما به وب سایت آنلاین خبرنگاران مراجعه بفرمایید و برای هر کجای جهان که بخواهید، بهترین پروازها را خریداری نمایید.

منبع: الی گشت
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2854

به "معرفی فوکر 100، یکی از پر استفاده ترین هواپیماهای مسافربری ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی فوکر 100، یکی از پر استفاده ترین هواپیماهای مسافربری ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید