مدارک جعلی که مثل قارچ در اینترنت سبز می شوند

به گزارش مجله پریها، اگرچه اینترنت این فضا را برای افراد ایجاد نموده که به خرید و فروش مدارک تحصیلی یا هویتی اقدام نمایند، اما کاربران باید هوشیار بوده و فریب آگهی های فروش مدارک در فضای مجازی را نخورند، زیرا در بهترین حالت اگر مدرکی هم به خریداران ارائه گردد، جعلی بوده و معتبر نیست.

مدارک جعلی که مثل قارچ در اینترنت سبز می شوند

به گزارش خبرنگاران، اگرچه استفاده از اینترنت بسیاری از فعالیت ها را تسهیل نموده و رنگ تکنولوژی و مدرنیته به آن ها داده است، اما جنبه های منفی هم دارد و قالب کردن مدارک جعلی و یا سوءاستفاده از کوشش افراد برای دستیابی به مدرک با هزینه های هنگفت از این دسته است و متاسفانه به نظر می رسد این پدیده بین ایرانیان نیز رواج یافته است.

امروزه افرادی فرصت طلب با هویت جعلی در فضای مجازی و با انتشار آگهی هایی در کانال ها و گروه های شبکه های اجتماعی و یا در سایت های آگهی از برخی افراد تحت عناوینی مانند فروش مدارک از جمله مدرک تحصیلی، مدارک هویتی (شناسنامه،کارت ملی) و... کلاهبرداری می نمایند. حتی ممکن است برای موجه نشان دادن و فریب افراد، از تصاویر جعلی مدارک هم استفاده نمایند.

این افراد با سوء استفاده از بلندپروازی برخی از کاربران و با دریافت مبالغی هنگفت، به فروش مدارک تحصیلی با عناوینی همچون کارشناسی آسان، مدرک دانشگاهی بدون حضور در کلاس، مدرک دانشگاهی از دانشگاه های معتبر خارج و یا داخل کشور، دریافت مدرک تحصیلی دانشگاهی معتبر همراه با استعلام و... اقدام می نمایند. در حالی که این مدارک حتی اگر به کسانی که برای آن ها درخواست داده اند، ارائه گردد، جعلی است.

اگرچه صحت مدارک در هاله ای از ابهام است، اما استفاده از اینترنت و عدم توانایی در پیگیری افرادی که در این فضا حضو دارند، این امکان را فراهم می نماید که بعضا مدرکی هم ارائه نگردد. به همین دلیل حتی در برخی از موارد هم مشاهده شده است اصلا مدرکی برای فرد صادر نشده و افراد کلاهبردار بعد از دریافت پول دیگر پاسخگو نیستند و متواری می شوند.

در این راستا پلیس فتا بارها هشدار داده که کاربران بدانند که تمام این آگهی ها دروغ بوده و مدارکی هم که ارائه می گردد، جعلی است و به هیچ عنوان نباید فریب این افراد را بخورند. بلکه باید توجه داشته باشند که مدارک رسمی را سازمان های مرتبط و معتبر با توجه به قوانین کشور صادر می نمایند.

بر این اساس افرادی که در فضای مجازی به فروش مدارک جعلی اقدام می نمایند و هم چنین افرادی که این مدارک جعلی را خریداری نموده و در جایی ارائه می دهند، بدانند که این کار آن ها جرم بوده و پلیس با این افراد برخورد قانونی خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 فروردین 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1837

به "مدارک جعلی که مثل قارچ در اینترنت سبز می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدارک جعلی که مثل قارچ در اینترنت سبز می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید