مجوز های گلخانه در کمترین زمان صادر می گردد

به گزارش مجله پریها، رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: مجوز های گلخانه در کمترین زمان صادر می گردد.

مجوز های گلخانه در کمترین زمان صادر می گردد

به گزارش از ؛ محمدمهدی قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در ششمین نشست شورای کشاورزی فارس، با اشاره به این که برنامه توسعه گلخانه ها بر اساس تحلیل استراتژیک بوده، گفت: این برنامه سالانه آسیب شناسی شده و نقاط ضعف، قوت، فرصت ها و تهدید ها آنالیز می گردد.

وی با اشاره به این که توسعه گلخانه ها با توجه به بحران خشکسالی در 4 سال اخیر به طور جدی در دستور کار نهاده شده، یادآور شد: سال 94، گلخانه های فارس در سطح 136 هکتار بود و اکنون به 480 هکتار رسیده و این توسعه خطی نبوده، بلکه نمایی است.

قاسمی با بیان این که توسعه کشت گلخانه ای به عنوان راهکاری برای روبروه با کم آبی و بی آبی است، گفت: در این توسعه 80 هزار هکتار کشت سبزی و صیفی فضای باز به 7 هزار گلخانه منتقل می گردد و ایجاد بازار جدید مد نظر نیست اگرچه ممنوعیتی برای صادرات محصولات گلخانه ای نیز وجود ندارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس توضیح داد: اگرچه مانعی برای ایجاد گلخانه های تک یا با تکنولوژی بالا چه در زمینه صدور مجوز و اعطای تسهیلات وجود ندارد، اما استراتژی این سازمان توسعه گلخانه ارزان قیمت با هدف بهره مندی همه کشاورزان است.

قاسمی گفت: با توجه به تحقیقات داخلی و خارجی انجام شده، احداث روستا های گلخانه ای در دستور کار نهاده شد، اما اکنون به دلیل افزایش هزینه ها تداوم این روند با مانع روبرو شده است، چرا که کشاورز حتی توان دریافت وام ارزان قیمت شش درصدی را هم ندارد که این امر سبب ساز یک آسیب جدی است که اگر شرایط ویژه اندیشیده نگردد، امکان توسعه گلخانه در فارس را از دست خواهیم داد.

او با اشاره به این که محصول تولیدی در محیط کنترل شده گلخانه سالم تر بوده و از بابت علم، تکنولوژی و عالمان در توسعه گلخانه ها محدودیتی وجود ندارد، اضافه کرد: اشتغال از دست رفته در سایر بخش ها از رهگذر گلخانه می تواند ایجاد گردد بنابراین سهولت در ارائه استعلامات و تسهیلات ارزان قیمت و همچنین نگاه ویژه به صدور مجوز ها باید در دستور کار همه دستگاه های ذی ربط قرار گیرد.

دبیر شورای کشاورزی فارس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت پوشش های سایبان در کاهش تبخیر و تعرق، حفظ باغ از خسارات ناشی از عوامل فیزیولوژیک، یادآور شد: ایجاد پوشش های سایبان در باغ های مرکبات، انار، انگور و... در کنار توسعه گلخانه ای در دستور کار نهاده شده تا علاوه بر صرفه جویی آب و به نوعی دوام کشاورزی قدم های ارزنده ایی را در استان فارس برداریم.م

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1957

به "مجوز های گلخانه در کمترین زمان صادر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجوز های گلخانه در کمترین زمان صادر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید