ماموریت مریخ نورد ناسا به تاخیر افتاد

به گزارش مجله پریها، سازمان فضایی آمریکا (ناسا) ماموریت مریخ نورد 2020 را به علت نقص فنی در یکی از تجهیزات حمل زمینی موشک، برای سومین بار به تاخیر انداخت.

ماموریت مریخ نورد ناسا به تاخیر افتاد

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس نیوز، این تازه ترین تاخیر از سری تاخیرهایی است که تا به امروز در نیمی از فرصت های انجام این ماموریت ایجاد شده است. ناسا اکنون تاریخ 30 ژوئیه (9 مرداد) را برای پرتاب مریخ نورد که Perseverance یا پشتکار نامیده می شود، اعلام کرده است ؛ این در حالی است که پیش از این تاریخ 22 ژوئیه (اول مرداد) برای این پرتاب در نظر گرفته شده بود.

این ماموریت ابتدا قرار بود روز 17 ژوئیه انجام شود، اما سه بار به تاخیر افتاد. هیچ کدام از این تاخیرها به دلیل بروز مشکل در خود فضاپیمای 2020 نبوده است. ناسا 10 ژوئن گفت که بروز نقص فنی در یکی از تجهیزاتی که برای پردازش خودروهای پرتاب مورد استفاده قرار می گیرد، باعث یک تاخیر سه روزه شده است. دو هفته بعد این سازمان دوباره گفت به علت نگرانی از آلودگی در خطوط پشتیبانی زمینی در یکی از تجهیزات پردازش، پرتاب دو روز دیگر یعنی تا 22 ژوئیه به تاخیر افتاده است.

مدیران ناسا پیش از این اعلام کرده بودند که انجام مأموریت مریخ نورد 2020 تا یازدهم اوت امکان پذیر است، هرچند ممکن است با توجه به شرایط جوی این زمان تا 15 اوت نیز تمدید شود. اگر به هر دلیلی این پنجره زمانی از دست برود، پروژه مریخ نورد، 26 ماه به تعویق می افتد و در آن مدت امکان پرتاب موشک وجود نخواهد داشت. به همین دلیل سازمان ملی هوایی و فضانوردی ناسا به رغم همه گیری ویروس کرونا و عملیات دمو 2 برای اعزام فضاپیما به ایستگاه بین المللی، این مأموریت را یکی از مهم ترین اولویت های کاری خود قرار داده است.

لغو مأموریت، علاوه بر تأخیر 2 ساله، برای ناسا حدود 500 میلیون دلار هزینه اضافی ایجاد می کند که شامل مخارجی مانند نگهداری موشک و فضاپیما، حقوق پرسنل و اعضای گروه است. البته ناسا فهرست دقیقی از هزینه های اضافی احتمالی را منتشر نکرده است و رقم ارائه شده، تقریبی است.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3556

به "ماموریت مریخ نورد ناسا به تاخیر افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماموریت مریخ نورد ناسا به تاخیر افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید