ماجرای انتقال هوایی قلب پیوندی جوان 21 ساله از مشهد به تهران

به گزارش مجله پریها، خبرنگاران : رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزات بهداشت جزئیات پیوند پیروز قلب به وسیله انتقال هوایی عضو اهدایی خانم 21 ساله از مشهد به تهران را تشریح کرد.

ماجرای انتقال هوایی قلب پیوندی جوان 21 ساله از مشهد به تهران

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ مهدی شادنوش از پیوند پیروز قلب به وسیله انتقال هوایی عضو اهدایی خانم 21 ساله اطلاع داد و گفت: در شرایط بحرانی و حساس کنونی و همزمان با انتشار موج سوم ویروس کرونا در کشور، عملیات پیوند قلب به وسیله انتقال هوایی عضو اهدایی خانم 21 ساله از مشهد به تهران با حساسیت و کوشش بسیار زیاد با پیروزیت صورت گرفت.

وی افزود: در این انتقال قلب خانم 21 ساله که بر اثر تشنج دچار مرگ مغزی شده بود، پس از اعلام رضایت خانواده، با رعایت تمام موارد پروتکل بهداشتی از بیمارستان منتصریه مشهد به بیمارستان شهید رجایی تهران انتقال یافت.

این مقام مسئول ادامه داد: از دو روز قبل، که بیمار دچار مرگ مغزی شده و خانواده وی رضایت بر اهدای اعضا داده بود، فرایند انتخاب بیمار برای انجام پیوند شروع شد و با توجه به اینکه فرد گیرنده بیماری تهرانی بود و شرایط نامناسبی داشت و به دلیل نارسایی قلبی دچار نارسایی کبد و کلیه نیز شده بود، عملیات انتقال قلب از مشهد به تهران شروع شد.

شادنوش افزود: از انجایی که بیمار احتیاج ویژه ای برای ادامه حیات به قلب پیوندی داشته این عملیات با حساسیت ویژه ای شروع شد. در ابتدا پروازی راس ساعت 8 صبح برای دریافت قلب، از تهران به سمت مشهد صورت گرفت اما به دلیل نقص فنی این پرواز به تهران بازگشت.

وی افزود: از آنجایی که در این فرایند، زمان انجام پیوند بسیار مهم است با کوشش مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت پرواز دیگری راس ساعت 10 و 40 دقیقه هماهنگ و هواپیما از تهران به مشهد راهی شد. این پرواز بعد از یک ساعت به فرودگاه مشهد رسیده و قلب پیوندی که توسط تیم جراحی بیمارستان منتصریه مشهد جدا شده بود توسط اورژانس مشهد به فرودگاه منتقل و در هواپیما قرار گرفته و به بیمارستان شهید رجایی تهران ارسال شد.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزات بهداشت اظهار داشت: با کمک خداوند متعال و با همکاری تیم های پیوند و واحدهای فراهم آوری دانشگاه های علوم پزشکی مشهد و ایران، سازمان اورژانس کشور و اورژانس هوایی، انتقال عضو پیوندی این پیوند با پیروزیت در ساعت 13و 55 زده شده و هم اکنون حال بیمار مساعد است.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت توضیح داد: کبد، کلیه و پانکراس قهرمان اهدا کننده نیز در شهر مشهد به دیگر بیماران احتیاجمند پیوند زده شد.

وی افزود: از دکتر خالقی رییس مرکز فراهم آوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر علی اکبریان پزشک برداشت کننده کبد، کلیه و پانکراس و دکتر عباسی برداشت کننده قلب قهرمان پیوند ما، که همراه با همکاران مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت بسیار کوشش کردند تا عمل با پیروزیت صورت گیر د بسیار متشکرم.

شادنوش توضیح داد: این مورد هفتمین انتقال هوایی قلب پیوندی در امسال و اولین انتقال قلب هوایی از مشهد است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3745

به "ماجرای انتقال هوایی قلب پیوندی جوان 21 ساله از مشهد به تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای انتقال هوایی قلب پیوندی جوان 21 ساله از مشهد به تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید