فرهنگ مدرک گرایی ناشی از رشد نامتوازن دانشگاه های نظری است

به گزارش مجله پریها، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی قزوین با اشاره به فرهنگ مدرک گرایی در جامعه گفت: تأثیر این فرهنگ را می توان در رشد کمی و نامتوازن دانشگاه های نظری نسبت به دانشگاه های مهارتی مشاهده کرد.

فرهنگ مدرک گرایی ناشی از رشد نامتوازن دانشگاه های نظری است

علی فتح طاهری در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، اظهار کرد: تاکنون بیش از 14 هزار دانشجو از مراکز آموزش علمی کاربردی تحت نظارت این دانشگاه در استان فارغ التحصیل شده اند که بالغ بر 70 درصد از این تعداد مشغول به کار هستند. وی سهم آموزش عالی مهارتی را تنها 20 درصد از کل نظام آموزش عالی کشور عنوان و با ابراز گلایه از فرهنگ مدرک گرایی در جامعه، تأثیر این فرهنگ را در رشد کمی و نامتوازن دانشگاه های نظری نسبت به دانشگاه های مهارتی قابل توجه ارزیابی کرد. فتح طاهری با اشاره به فرهنگ مدرک گرایی در جامعه ابراز کرد: تأثیر این فرهنگ را می توان در رشد کمی و نامتوازن دانشگاه های نظری نسبت به دانشگاه های مهارتی مشاهده کرد. رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی قزوین با اشاره به اینکه از رسانه ها انتظار می رود تا امر فرهنگ سازی کمک رسان ما باشند، افزود: بسکمک از مسائل موجود در کشور ناشی از عدم فرهنگ سازی است و باید این نکته را متذکر شد که علی رغم اینکه بسکمک از خانواده ها به تجربه دریافتند که مدارکی که صرف مدرک است و کارآفرین نیست ولی باز همچنان عطش برای راهنمایی دانشجویان به سمت دانشگاه های نظری وجود دارد. وی بابیان اینکه باید ایده آل طلبی را کنار گذاشته و با واقعیت زندگی کنیم، ابراز کرد: به اعتقاد من کسی که بخواهد 10 سال پشت کنکور بماند و رشته خاصی قبول گردد بهتر است از ایده آل طلبی پایین بیاید و با یک فوق دیپلم و کارشناسی یک کارگاه کوچکی راه اندازی کند که هم خودش ارتزاق کند و هم برای چند نفر اشتغال زایی داشته باشد.

مشکل اشتغال با توسعه فرهنگ کارآفرینی حل می گردد

فتح طاهری توضیح داد: اگر بتوانیم فرهنگ کارآفرینی را جا بیندازیم شاید مشکل اشتغال که یکی از بزرگ ترین مسائل کشور است حل گردد و دانشگاه علمی کاربردی هم همین هدف را دارد و در کوشش است دانشجو را به مهارتی برساند که بعد از فارغ التحصیلی احتیاج به استخدام دولتی نداشته باشد و بتواند در یک کارگاه کوچک زندگی خود را اداره و تأمین کند. رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی قزوین با اشاره صندلی ویژه این دانشگاه در نظام آموزش عالی، رسالت دانشگاه را تربیت نیروی انسانی ماهر برشمرد و افزود: مسئولیت دانشگاه جامع علمی کاربردی ارائه آموزش های مهارتی و کاربردی با تأکید بر پرورش تکنسین های مجربی است که در محیط کار توانایی استفاده از فناوری های نوین را داشته باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 فروردین 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1885

به "فرهنگ مدرک گرایی ناشی از رشد نامتوازن دانشگاه های نظری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرهنگ مدرک گرایی ناشی از رشد نامتوازن دانشگاه های نظری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید