فرنچایز چیست و فرصت سرمایه گذاری در فرانچایز هوپو چه مزایایی دارد؟

به گزارش مجله پریها، فرنچایز یا به انگلیسی Franchising، یک مدل سرمایه گذاری و راه اندازی کسب وکار با هدف توزیع خدمات و محصولات با استاندارد مشخص به وسیله شعب یا نمایندگی ها است و به وسیله آن دارنده امتیاز شعبه، مزایایی همچون استفاده از نام تجاری، تجهیز، مواد مصرفی، آموزش و منابع انسانی برند مادر را برای موفقیت کسب وکار دریافت می کند.

فرنچایز چیست و فرصت سرمایه گذاری در فرانچایز هوپو چه مزایایی دارد؟

کارآفرینان موتور محرک اقتصاد هستند و سرمایه گذاری آنها برای ایجاد یک کسب وکار و اشتغال زایی پس از آن، موتور محرک اقتصاد است. اما راه اندازی هر کسب وکار برای کارآفرینان با ریسک های زیادی همراه است که در بین مدل های کارآفرینی جهان می توان گفت مدل فرنچایز پیروز ترین کارنامه را در رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته و کارآفرینی داشته است.

برای صحبت در مورد مدل های کارآفرینی مختلف و مزایای فرانچایز با شهریار شهیر مصاحبه کرده ایم که خود از کارآفرینان برتر کشور در این حوزه است.

شهریار شهیر، مدیرعامل گروه شانا کاسپین و بنیان گذار برند هوپو، همراه خلق و یا بنیان گذار چندین برند زنجیره ای پیروز در ایران همچون فروشگاه های زنجیره ای عطر و ادکلن سفیر، پوپا شاپ و اخیرا اولین مرکز زنجیره ای زیبایی آقایی با برند هوپو است که در مصاحبهیی، به تشریح نگاه خود در زمینه صنعت فرانچایز پرداخته است.

کارآفرینی سنتی؛ نیازمند سرمایه گذاری و تحقیقات گسترده

در مدل سنتی سرمایه گذاری و کارآفرینی بر روی یک شغل یا صنعت خاص، کارآفرینان یا باید بر اساس شهود خود دست به اقدام می زدند و یا مدت ها سرمایه گذاری زیادی بر روی تحقیق و توسعه و یا تهیه طرح های تجاری می کردند.

شهریار شهیر در این زمینه می گوید: کارآفرینی به معنی ریسک کردن و بخش جدایی ناپذیر آن است. اما در مدل های سنتی کارآفرینی، یک کارآفرین برای کاهش ریسک لازم است تا سال ها به تحقیقات بازار بپردازد و سپس با شناسایی دقیق مخاطب و رقبا، اقدام به سرمایه گذاری کند تا ریسک خود را کم کند. اما اتفاقی که در سال های اخیر افتاده است این است که اگرچه می توان یک روندهای کلی را در زمینه اقتصادی پیش بینی کرد ولی سرعت تحولات اقتصادی به حدی بالاست که نتایج تحقیقات بازاریابی و طرح های تجاری معمولا حتی در چند ماه بعد هم دارای ارزش و قابل اتکا نیستند. این روش برای شرکت های بسیار بزرگ و دارای سرمایه زیاد می تواند مفید باشد ولی حتی این شرکت ها هم از خطر عقب افتادن از بازار مصون نیستند.

کارآفرینی استارتاپی؛ مدلی با سرعت اجرایی بالا و احتمال شکست 90 درصدی

شهیر، مدل استارتاپی و یا خلق یک محصول کمینه و سپس آزمون و خطا را راه دیگر کارآفرینی برای جبران معایب کارآفرینی سنتی می داند و می گوید: برای جبران معایب کارآفرینی سنتی، در سال های اخیر مدل های استارتاپی و با مدل MVP (کمینه محصول باورپذیر) مطرح شده است که سرعت پیاده سازی یک طرح تجاری را از مرحله ایده تا اجرا بسیار کاهش می دهد و ریسک تغییر روندهای بازار را حداقل می کند.

در این مدل کارآفرینی، سرمایه گذاری برای ورود به کار بسیار کم است و کارآفرین با آزمون و خطا و یادگیری، مدل کسب وکار خود را دائما بهبود می دهد تا به مدل با ثبات یا مارکت فیت (Market-fit) برسد. اما در کنار این امتیازات، مساله بزرگ این مدل کسب وکار این است که بیش از 90 درصد استارتا پ ها هیچ گاه به شرایط مدل با ثبات نمی رسند و شکست می خورند و یا زمان بسیار زیادی را صرف آزمون و خطا می کنند.

کارآفرینی و سرمایه گذاری در فرنچایز، کاهش ریسک ورود به کسب وکار

اگرچه مدل کسب وکار فرانچایز، یا اخذ کنندگی و شعبه از یک شرکت دیگر، مدل کسب وکاری تازه ای نیست ولی پیروزیت های آن در زمینه اقتصادی و کارآفرینی در سایر کشورها بسیار زیاده بوده است و هر ساله رشد داشته است به نحوی که حجم آن در جهان از 10 تریلیون دلار در سال فراتر رفته است.

شهریار شهیر برزگر در زمینه مزایای فرنچایز و سرمایه گذاری کارآفرینان در آن می گوید: کاهش ریسک کارآفرینی با داشتن نمونه پیروزیت و استانداردسازی کسب وکار مهم ترین مزایای فرانچایز هستند. در این مدل، کارآفرین به جای تحقیقات بازار گسترده و سرمایه گذاری انبوه و یا آغاز به کار استارتاپی، به یک مدل استاندارد و پیروز از یک برند معتبر می پیوندد و با دارا بودن امتیاز استفاده از نام تجاری آن، نه تنها مشکل تامین منابع اولیه، تجهیز، منابع انسانی و سیستم های مدیریتی را حل می کند، بلکه نیاز به تبلیغات وسیع هم برای پیروزیت در کسب وکار ندارد. در واقع مشتری به نام تجاری و مدل کسب وکاری که از برند مادر می شناسد اعتماد می کند و همین مساله، نیاز به هزینه زیاد بابت تبلیغات یا آزمون و خطا را از بین می برد.

برای انتخاب یک فرانچایز به چه نکاتی باید توجه کرد؟

راه اندازی با مدل فرانچایز، مدت زمان زیادی نیست که وارد ادبیات کارآفرینی و سرمایه گذاری در ایران شده است و برخی کسب وکارها از صنعت غذایی گرفته تا خرده فروشی به آن روی آورده اند. اما برای انتخاب یک برند فرنچایز باید به چه نکاتی توجه کرد؟

شهیر در این زمینه می گوید: فرانچایز را می توان در حمایت و پشتیبانی، برندینگ و استانداردسازی خلاصه کرد. به این معنا که برندی که مدل کسب وکار خود را استانداردسازی نکرده است چگونه می تواند آن را در اختیار سرمایه گذاران و کارآفرینان دیگر قرار دهد و در واقع استانداردسازی، همچون یک دستورالعمل و نسخه پیروزیت برای شعب عمل می کند. برندهای برتر فرنچایز جهانی، هزاران صفحه راهنما و هزاران ساعت آموزش استاندارد را برای دارندگان فرنچایز خود فراهم می کنند و داشتن همین دستورالعمل ها می تواند معیار خوبی برای انتخاب فرانچایز باشد. از طرفی برخی فرنچایزها با مدل برنده برنده عرضه نمی شوند و اگرچه سرمایه گذار، لازم نیست هزینه ای به نام حق تابلو یا حق نشر به مالک فرنچایز پرداخت کند، اما توسعه شعب به نحوی صورت می گیرد که عملا فرنچایزی ها یا دارندگان شعب، رقیب همدیگر می شوند و از بازار همدیگر مشتری می گیرند. این مساله در کوتاه مدت باعث رشد سریع تعداد شعب و پیروزیت برند مادر در توزیع خدمات می شود ولی در بلندمدت باعث شکست و حذف شدن بسکمک از سرمایه گذاران می شود.

مدل سرمایه گذاری فرانچایز هوپو، چگونه به کارآفرینان کمک می کند؟

شهریار شهیر در مورد تاریخچه راه اندازی فرنچایز هوپو می گوید: بعد از سال ها فعالیت در صنعت آرایشی و بهداشتی ایران، کانسپت هوپو به عنوان اولین مرکز زیبایی آقایان طراحی شد تا خدمات متنوعی در زمینه مو، پوست، لاغری و سلامتی را به آقایان ارائه دهد. از طرفی صنعت زیبایی در جهان دارای رتبه دوم بهترین صنایع در زمینه فرنچایز پس از مواد غذایی در جهان به قول نشریه معتبر فوربز (Forbes) آمریکاست. از این جهت، تحقیقات برای استانداردسازی فرانچایز در زمینه زیبایی از سال 1395 آغاز و از سال 99 پیاده سازی آن اجرایی شد.

وی در مورد تمایزهای هوپو می گوید: انتشار 6 کتاب در زمینه استانداردسازی فرانچایز هوپو با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تجربه پیاده سازی آنها در 3 شعبه اولیه، تحقیقات گسترده بازاریابی، طراحی مدل تجاری شعب با استفاده از نرم افزار کامفار که ماهیانه به روزرسانی می شود، طراحی مدل آموزش پرسنل در قالب یک واحد مستقل به نام هوپو آکادمی در مجموعه ورزشی انقلاب برای آموزش استایلیست ها و تضمین تامین مواد اولیه و منابع انسانی، از مزایای دریافت امتیاز شعب هوپو در سطح تهران، شهرستان ها و یا سایر کشورهاست.

وی در ادامه اضافه کرد: در سیستم شعبه دهی هوپو، به شدت به مفهوم کسب وکار منصفانه توجه شده است و به همین دلیل تعداد شعبات هوپو در سطح هر شهر محدود بوده تا از رقابت میان شعبه ای جلوگیری شده و سود هر شعبه تضمین شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 تیر 1402 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3945

به "فرنچایز چیست و فرصت سرمایه گذاری در فرانچایز هوپو چه مزایایی دارد؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "فرنچایز چیست و فرصت سرمایه گذاری در فرانچایز هوپو چه مزایایی دارد؟" امتیاز داده است | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرنچایز چیست و فرصت سرمایه گذاری در فرانچایز هوپو چه مزایایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید