علائم آلزایمر چیست؟

به گزارش مجله پریها، هر کسی به صورت طبیعی با بالا رفتن سنش نگران ابتلا به بیماری هایی نظیر آلزایمر یا زوال عقل می گردد. اگر هر یک از علائمی که در این مطلب به شما معرفی می کنیم را در خود مشاهده می کنید بهتر است آن را با پزشک خود در میان بگذارید. این علائم توسط انجمن آلزایمر منتشر گردیده است. این مواردی که به آن ها اشاره نموده ایم نشانه ای از وضعیتی شبیه به زوال عقل باشد. اما اگر شناسایی و درمان گردد می تواند وضعیت شما را کاملا تغییر دهد . اینکه این بیماری را زود تشخیص دهید و بتوانید جلوی جدی شدن آن را بگیرید نکته مثبتی است و به همین دلیل بهتر است که با علائم آلزایمر آشنا باشید.

علائم آلزایمر چیست؟

علائم آلزایمر

تغییرات حافظه

اولین نشانه آلزایمر که باید آن را جز علائم هشدار دهنده قرار دهید تغییرات حافظه است. از دست دادن حافظه زندگی روزمره را تحت تاثیر قرار می دهد. این مورد شامل درخواست های مکرر برای دریافت همان اطلاعات، افزایش وابستگی به یادداشت های نوشته گردیده یا اعضای خانواده و از یاد بردن اتفاقات اخیر می گردد.

چه چیزهایی نشانه تغییرات حافظه نیست؟ اینکه هر از گاهی فراموش کنید کلیدتان همراهتان هست یا نه.

از دست دادن حافظه معمولا اولین چیزی است که هنگام فکر کردن درباره بیماری آلزایمر به ذهن افراد می رسد. اما این بیماری علائم هشدار دهنده دیگری هم دارد که به همان اندازه مهم هستند.

انجام ندادن فعالیت های روزانه

بی تفاوتی، عدم علاقه، و بریدن از افراد و فعالیت های مورد علاقه تان نشان دهنده بروز آلزایمر زودرس است. برای مثال دیگر برنامه های مورد علاقه تان را دنبال نمی کنید، با افراد خانواده و نوه هایتان وقت نمی گذرانید و کارهایی که به طور معمول انجام میدادید مانند بافتنی یا نجاری را کنار می گذارید. حتی ممکن است قرارهاستان با دوستانتان را هم کنسل کنید.

چه چیزهایی نشان دهنده انجام ندادن فعالیت های روزانه نیست؟ احتیاج به یک فاصله طولانی بین فعالیت ها، یا گاهی اوقات احساس کنید تعهداتتان بیش از حد گردیده است.

گم کردن زمان و مکان

یکی دیگر از علائم آلزایمر گم کردن زمان و مکان است. در این مورد برای شما این اتفاق می افتد که از خواب عمیق بیدار می شوید و نمی دانید کجا هستید یا روز و زمان را از یاد برده اید دچار سانحه گم کردگی مکان و زمان گردیده اید. اگر این اتفاق چندین و چند بار برای شما اتفاق بیفتد می تواند از علائم آلزایمر باشد. با زیاد شدن این اتفاق کم کم فراموش می کنید در چه فصل یا سالی هستید و گذشت زمان را از یاد می برید و احساس می کنید جوان تر هستید.

چه چیزهایی نشان دهنده گم کردن زما و مکان نیست؟ اینکه یادتان نیاید چه روزی است اما با نگاه کردن به تقویم آن را به خاطر آورید.

تغییرات بصری فضایی

تغییرات فضایی بصری یکی دیگر از علائم هشدار دهنده زوال عقل است این مورد شامل دشواری درک عمق و فاصله، شناخت چهره ها یا اشیاء آشنا و تفسیر تصاویری است که می بینید. فعالیت هایی از قبیل پیاده روی، حمام کردن، پیدا کردن راه خانه و یا خواندن کتاب ممکن است برای شما دشوارتر گردد.

چه چیزهایی نشان دهنده تغییرات بصری فضایی نیست؟ تغییراتی در بینایی به دلیل به وجود آمدن آب مروارید در چشم شما.

کاهش توانایی در برقراری ارتباط

ممکن است شما مدام برای پیدا کردن یک کلمه در ذهنتان کوشش کنید و در نهایت آن را پیدا نکنید و به جای آن کلمه از تعریف آن بهره ببرید. برای مثال ممکن است کلمه اجاق گاز یادتان نیاید و به جای آن بگویید چیزی که غذا را روی آن می پزیم. شاید شما همیشه یک نویسنده خوب بودید و اخیرا متوجه گردیده اید که نمی توانید کلماتتان را بر کاعذ منتقل کنید. تغییر در توانایی ارتباطات به عنوان یک نشانه هشدار دهنده از زوال عقل می باشد.

چه چیزهایی نشان دهنده کاهش توانایی در برقراری ارتباط نیست؟ اینکه گاهی بعضی کلمه ها را به خاطر نیاورید.

منبع: کتاب کاله
انتشار: 11 مهر 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 554

به "علائم آلزایمر چیست؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "علائم آلزایمر چیست؟" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم آلزایمر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید