طرز تهیه برنج آبکش

به گزارش مجله پریها، برنج آبکش کردن، ممکن است سخت و وقت گیر به نظر بیاید اما با دانستن چند نکته اساسی می توانید به راحتی آن را آماده کنید و لازم نیست نگران خوب از آب درآمدن آن برای مهمانی ها باشید. نکات و طرز تهیه برنج آبکش را در ادامه بخوانید.

طرز تهیه برنج آبکش

طرز تهیه برنج آبکش

برنج را با دقت پاک کنید تا سنگ یا ماده اضافی داخل آن نباشد. برنج را در ظرف بریزید و آن را با آب سرد بشویید، تا وقتی که آب زلال گردد. هر بار ظرف را از آب پر کنید و با چرخاندن دستانتان به حالت دورانی درون ظرف برنج را خوب تمیز کنید(دقت داشته باشید که منظور چنگ زدن نیست چون این کار باعث خرد شدن برنج شما می گردد). آب داخل ظرف را با حتیاط را خالی کنید و دوباره این کار را تکرار کنید.(مراقب باشید هنگام دور ریختن آب، برنج بیرون نریزد). معمولا سه بار شستن کافی است، در صورتیکه بعد از سه بار آب همچنان تیره بود برنج را مجدد بشویید.

بعد از این که برنج را شستید، داخل آن آب ولرم و نمک بریزید، چند ساعتی آن را کنار بگذارید تا خیس بخورد. حدودا 3 ساعت برای خیس خوردن کافی است، سپس آب اضافی را خالی کنید.

قابلمه ای را تا دو سوم از آب پر نموده و روی حرارت بگذارید تا بجوشد. توجه داشته باشید که اندازه قابلمه باید متناسب با مقدار برنج باشد، تا جای کافی برای جوشیدن داشته باشد. بعد از آنکه آب در قابلمه آغاز به جوشیدن کرد برنج خیس را به آن اضافه کنید.

شعله را کم نکنید و صبر کنید برنج هم بجوشد، وقتی برنج آغاز به جوشیدن کرد به آرامی چند بار آن را هم بزنید که دانه ها به هم نچسبند.

حدودا 10 دقیقه جوشاندن برنج کافی خواهد بود، البته این زمان با توجه به نوع برنج می تواند مختلف باشد. در این مرحله برنج برای آبکشی آماده خواهد بود.

آبکش را آماده کنید و برنج را داخل آن بریزید، آب سرد روی آن بریزید که نمک اضافه خارج گردد.

قابلمه مورد نظرتان را آماده کنید بسته به سلیقه ته دیگ مورد نظرتان را آماده کنید و برنج را روی آن بریزید، برنج را از اطراف جمع کنید و به صورت کله قند در وسط قابلمه جمعشان کنید.

می توانید یک قاشق کوچک روغن روی آن بریزید. درب قابلمه که دمکنی روی آن قرار گرفته است را ببیندید، حرارت گاز را کم کنید تا برنج دم بکشد.

روی برنج می توانید زعفران دم نموده یا زعفران آسیاب شده بریزید تا عطر، طعم و ظاهر بهتری به آن بدهید. این برنج را در کنار خورش های خوشمزه سرو نموده و لذت ببرید.

منبع: کتاب کاله
انتشار: 22 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2073

به "طرز تهیه برنج آبکش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه برنج آبکش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید