شبکه ریلی کشور مجهز به سیستم کنترل هوشمند ایرانی می گردد

به گزارش مجله پریها، به گزارش خبرنگاران به نقل از پارک فناوری پردیس، غلامحسین جعفری نسبیان، مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در پارک فناوری پردیس با اشاره به سابقه فعالیت این شرکت در حوزه سیستم کنترل هوشمند ریلی گفت: این شرکت فناور در سال 1376 تاسیس و یکی از زمینه های فعالیت این شرکت در حوزه سیستم های کنترل هوشمند ریلی است.

شبکه ریلی کشور مجهز به سیستم کنترل هوشمند ایرانی می گردد

وی ادامه داد: سیستم سیر و حرکت قطار به وسیله سیستم های کنترل هوشمند به صورت ایمن درآمده اند. این سیستم در قطارهای بین شهری و متروها قابل استفاده بوده و از این طریق می توان به کنترل و مانیتورینگ واگن ها و قطارها پرداخت.

وی اضافه نمود: در واقع این شرکت دومین شرکت فراوریکننده داخلی سیستم کنترل هوشمند در ایران است که این سیستم را فراوری نموده و به تایید شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت بهره برداری راه آهن شهری و حومه تهران نیز رسانده است.

نسبیان با اشاره به استفاده از سیستم کنترل هوشمند در شبکه مترو یا راه آهن در سال های اخیر گفت: در حال حاضر توانسته ایم در ایستگاه جمکران این سیستم را زیر تست برده و تا یک ماه دیگر از آن بهره برداری کنیم. در ایستگاه شهر آفتاب نیز این سیستم به بهره برداری رسیده است.

وی اضافه نمود: در نظر داریم این سیستم را در 8 ایستگاه راه آهن در محور غربی کشور پیاده سازی کنیم؛ طبق برنامه ریزی اجرا شده امیدواریم ظرف مدت سه سال، پروژه در دست را به اتمام رسانده و در صورت پشتیبانی لازم از طرف نهادها و سازمان های ذیربط این بهینه سازی در سراسر کشور گسترش یابد. با این اقدام ضریب ایمنی در سفرهای ریلی داخلی افزایش می یابد.

نسبیان درمورد هوشمندسازی خطوط قدیمی و بهره برداری گردیده گفت: کوشش ما این است که این هوشمندسازی بومی را بر روی تمام خطوط راه آهن و مترو اجرایی کنیم.

وی با اشاره به فعالیت سیستم کنترل هوشمند در خطوط ریلی گفت: در مترو تنها ایستگاه شهر آفتاب هم اکنون به این سیستم مجهز گردیده است. اولین بار در نمایشگاه کتاب سال 1396، سیستم کنترل هوشمند پیاده سازی گردید و قطارها به صورت هوشمند وارد ایستگاه شهر آفتاب گردیده و از ایستگاه خارج می گردیدند.

وی با اشاره به استانداردهای جهانی در این حوزه گفت: اعطای استانداردهای ریلی بسیار دشوارگیرانه است، ولی سیستم طراحی گردیده شرکت برپایه الزامات استاندارد اروپاییcenelec بوده و دارای بالاترین سطح حفاظت و ایمنی است. برای اخذ استاندارد با تعدادی از شرکت های معتبر در دنیا ارتباط برقرار نموده و تا دو سال آینده استاندارد SIL4 را نیز گرفتن خواهیم کرد.

وی گفت: این شرکت طی 20 سال گذشته توانسته بالغ بر هزار نفر از متخصصین و نخبگان کشور را در حوزه های دشوار افزار و نرم افزار جذب، آموزش و در نهایت به استخدام شرکت درآورد.

منبع: mehrnews.com
انتشار: 5 شهریور 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 288

به "شبکه ریلی کشور مجهز به سیستم کنترل هوشمند ایرانی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه ریلی کشور مجهز به سیستم کنترل هوشمند ایرانی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید