سامانه گریز اضطراری سفینه اسپیس ایکس

به گزارش مجله پریها، شرکت بوئینگ که آماده می گردد به زودی ناو خود موسوم به سی.اس.تی 100- استارلاینر (CST-100 Starliner) را عملیاتی کند تا به عنوان پیمانکار خصوصی ناسا فضانوردان این سازمان را به ایستگاه فضایی بین المللی ببرد، سامانه گریز اضطراری سرنشینان این سفینه را به نمایش گذاشت.

سامانه گریز اضطراری سفینه اسپیس ایکس

به گزارش خبرنگاران؛ این سامانه ماموریت دارد اگر تا قبل از پرتاب, وقوع حادثه ای سرنشینان سفینه را در معرض خطر قرار داد امکان خروج فوری و رساندن آنها به محل امن را تامین کند.

این سامانه شبیه به سیستم نجات در کیهان پیماهای شاتل است که می توانست از طریق یک کابل فلزی، فضانوردان را به نقطه امن برساند با این تفاوت که در آن نوع فضانورد از طریق یک کابل کمری و قفل به کابل نجات متصل می شد و در نمونه فعلی او می تواند از یک جایگاه استفاده و خود را به سرعت از منطقه خطر دور کند.

در صورت بروز خطر، سرنشینان ناو از طریق دستگاه هشدار دهنده خبردار خواهند شد و به ترتیبی که از قبل تعیین است و تمرین نموده اند, به سرعت از سفینه خود خارج می شوند. سکوی ویژه متصل به سفینه در برج پرتاب, آنها را به جایگاه فرار می رساند.

سامانه نسبتا ساده و مکانیکی است: فضانورد به راحتی در جایگاه جا می گیرد و برای آزاد کردن جایگاه دستگیره ترمز را می کشد. کشیدن این دستگیره باعث می گردد ضمن رهاسازی جایگاه و حرکت در مسیری کابلی که به آن متصل است وضعیت فضانورد را هم کمی تغییر دهد و باعث گردد به طور کامل در جایگاه فرود رود تا تنش سرعت را کمتر حس کند.

فضانوردان قادر خواهند بود به ترتیب از یکی از پنج کابل سیمی متصل به برج پرتاب که حدود 50 متر از زمین ارتفاع دارد استفاده نمایند. البته ساختار این سامانه به گونه ای است که هر کابل تحمل حمل تا چهار نفر را هم دارد. این سیستم به گونه ای طراحی و ساخته گردیده که تنها در 30 ثانیه می تواند به حداکثر سرعت حدود 60 کیلومتر در ساعت برسد. در خاتمه مسیر بعد از ترمز کردن دستی, فضانورد از جایگاه پیاده گردیده و به یک خودرو زرهی پناه می برد و پس از رسیدن همه فضانوردان, این خودرو می تواند با سرعت زیاد منطقه را ترک کند گرچه در این زمان تقریبا هیچ خطری گروه فضانوردان را تهدید نمی کند.

با توجه به اینکه زمان پرتاب سفینه بوئینگ احتمالا اواخر سال 2018 خواهد بود و سامانه نجات هنوز بطور کامل نهایی نگردیده و باید کاملا مورد تایید قرار گیرد اما کارشناسان این شرکت می گویند، توانایی های آن بیش از آن چیزی است که ناسا در نظر دارد. این سازمان می خواهد سامانه نجات توان خروج کامل در عرض 90 ثانیه را داشته باشد و کارشناسان بوئینگ می گویند سیستم به طور بالقوه می تواند به راحتی ظرف 53 ثانیه فضانورد را به زمین برساند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 شهریور 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 438

به "سامانه گریز اضطراری سفینه اسپیس ایکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه گریز اضطراری سفینه اسپیس ایکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید