ساخت تصویر مونالیزا با باکتری!

به گزارش مجله پریها، دانشمندان ایتالیایی توانستند با استفاده از نوعی باکتری، تصویر مونالیزا را ایجاد نمایند.

ساخت تصویر مونالیزا با باکتری!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمودو، دانشمندان موفق شدند تصویر مونالیزا را با استفاده از باکتری اشریشیا کلی (E. coli) اصلاح گردیده ژنتیکی بسازند.

اشریشیا کلی، نوعی باسیل گرم منفی از خانواده انتروباکتریاسه است که به طور شایع در روده جانوران خونگرم وجود دارد. این باکتری ها، شناگرهای ماهری هستند و می توانند در عرض یک ثانیه، مسافتی 10 برابر طول خود را طی نمایند.

دانشمندان دانشگاه ساپینزا رم(Sapienza)، کوشش کردند با یکی کردن ویژگی های گوناگون باکتری ها، جمعیت زیاد آنها را کنترل نمایند. روبرتو دی لئوناردو(Roberto Di Leonardo)، نویسنده این پژوهش گفت: این تصویر، شواهد جالبی در مورد مفهوم امکان استفاده از باکتری ها برای ابداع ساختارهای ریزمقیاس ارائه می دهد.

دانشمندان کوشش کردند تا غلظت باکتری ها را با استفاده از نور کنترل نمایند و الگوی حرکت آنها را شکل دهند. آنها برای این کار، نور را از یک پروژکتور و از طریق یک لنز میکروسکوپ عبور دادند و الگوی خاصی برای نور ساختند. با تغییر نور، باکتری های اشریشیا کلی، سرعت حرکت خود را تغییر دادند. سپس دانشمندان، نور را به مدت پنج دقیقه بر لایه ای از سلول های باکتری منعکس و الگوی نور پیچیده تری طراحی کردند و در نهایت با کمک این سلول ها، تصویری از مونالیزا را به وجود آوردند.

در هر حال، به گفته پژوهشگران، هنوز مشکلاتی در این روش وجود دارد. جابه جایی باکتری ها، آهسته صورت می گیرد و تصاویر ایجاد گردیده، بسیار درهم هستند؛ در نتیجه دانشمندان، در هر 20 ثانیه بازخوردی را تنظیم کردند و محل قرار دریافت باکتری ها، با تصویر مورد نظر نهایی مقایسه شد. این پروژه نشان داد که باکتری ها در مناطق تاریک، آهسته و در مناطق روشن ، سریع تر حرکت می نمایند. در این تصویر، قسمتهای سفیدرنگ، مربوط به انباشته شدن سلول های باکتری هستند و قسمت های سیاه رنگ، باکتری های کمتری در خود جای داده اند.

به گفته دانشمندان، سیستم های غیرفعال دیگری وجود دارند که در آنها، باکتری های اصلاح گردیده ژنتیکی به طور انتخابی روی سطوح قرار می گیرند اما باکتری با حرکت کردن، زودتر موقعیت خود را می پذیرد.

دانشمندان امیدوارند با استفاده از این روش، در آینده امکان شارژ ابزار میکروسکوپی و چاپ سه بعدی نیز فراهم گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 شهریور 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 381

به "ساخت تصویر مونالیزا با باکتری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت تصویر مونالیزا با باکتری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید