فرایند پیچیده استقرار سپر خورشیدی تلسکوپ جیمز وب در فضا شروع شد

به گزارش مجله پریها، ساعتی پیش، تیم عملیات مأموریت تلسکوپ فضایی جیمز وب، استقرار نخستین بخش از دو سازه پالت که غیرقابل پیش بینی ترین و از بسیاری جهات پیچیده ترین بخش تلسکوپ وب، یعنی سپر خورشیدی را در خود نگه می دارد، تأیید کرد و بدین ترتیب روندی چند روزه برای استقرار کامل آفتابگیر شروع شد.

فرایند پیچیده استقرار سپر خورشیدی تلسکوپ جیمز وب در فضا شروع شد

این سازه ها که سازه های پالِت یکپارچه (UPS) جلو و عقب نامیده می شوند، دارای پنج پوسته محفاظ آفتاب به همراه کابل ها، قرقره ها و سازوکارهای باز شدن هستند که سپر حرارتی وب را تشکیل می دهند. تیم مأموریت، استقرار پالت جلویی را در حدود ساعت 13:21 منطقه زمانی شرقی (21:51 به وقت تهران) تکمیل کرد. این فرآیند چهار ساعت زودتر شروع شده بود و با انتها آن، اکنون تیم مأموریت برنامه ریزی و زمان بندی استقرار پالت عقبی را انجام می دهد.

استقرار پالت جلو، احتیاجمند چندین ساعت گذر دقیق تیم عملیاتی از میان ده ها گام بود. تنها یکی از آن ها استقرار موتور عملگر برای انتقال پالت از موقعیت تا شده به حالت باز شده بود. پایین آمدن پالت جلویی بعلاوه نخستین باری است که سازه از زمان آزمایش نهایی باز و جمع شدن در پارک فضایی نورثروپ گرامن در ردوندو بیچ کالیفرنیا، حرکت می نماید.

این استقرار بعلاوه احتیاجمند روشن شدن گرم کننده های مختلف و جهت گیری فضاپیما به گونه ای بود که پالت پیش از جابه جایی، گرم تر و دستگاه های آزادکننده این بخش فعال شوند، الکترونیک و نرم افزارهای گوناگون هم پیش از فعال شدن موتور عملگر پالت، به خوبی پیکربندی شده بودند.

تلسکوپ جیمز وب چگونه دنیا ما را متحول می نماید؟

استقرار سازه های پالت فرآیندی طولانی تر را شروع می نماید که حداقل پنج روز دیگر برای استقرار کامل آفتابگیر زمان خواهد برد. انجام پیروز این عملیات در نهایت مشخص کننده توانایی مأموریت در راستا پیروزیت است. اگر سپر خورشیدی برای سرد نگه داشتن تلسکوپ و ابزارهای جیمز وب به درستی در جای خود قرار نگیرد، تلسکوپ نمی تواند دنیا را به شکلی که برای آن طراحی شده است، ببیند.

مراحل مورد احتیاج برای استقرار آفتابگیر، پس از امروز با ارتفاع گرفتن برج پایه آینه اصلی، در پی آزاد شدن پوشش های محافظ خورشیدی، باز شدن تیرک های میانی و در نهایت کشش پنج لایه کاپتون (Kapton) خود آفتابگیر خواهد بود.

با توجه به اینکه استقرار این سایه بان یکی از چالش برانگیزترین فرآیندهای استقرار فضایی در میان فضاپیماهای ناسا تا کنون خواهد بود، تیم عملیات مأموریت، انعطاف پذیری کافی را در جدول زمانی برنامه ریزی شده درنظر گرفته است، به طوری که برنامه و حتی توالی مراحل بعدی می تواند در رویهای آینده تغییر کند.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از باز شدن پالت جلویی آفتابگیر تلسکوپ فضایی جیمز وب

Credit: NASA

منبع: NASA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 فروردین 1401 بروزرسانی: 26 فروردین 1401 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4577

به "فرایند پیچیده استقرار سپر خورشیدی تلسکوپ جیمز وب در فضا شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند پیچیده استقرار سپر خورشیدی تلسکوپ جیمز وب در فضا شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید