دلایل اصلی تلفات در کوهستان

به گزارش مجله پریها، کوهنوردی به صورت انفرادی،کمبود تجهیزات، فعالیت فراتر از توان و برنامه ریزی غلط چهار عامل مهم و تاثیرگذار در تلفات کوهستان به شمار می آیند.

دلایل اصلی تلفات در کوهستان

به گزارش مجله پریها، طبق تحقیقاتی که توسط انجمن پزشکی کوهستان ایران اجرا شده، تعیین شد در آماری که از حوادث مختلف کوهستانی به دست می آید در مجموع چهار عامل مهم و تاثیرگذار به چشم می خورد که به شرح زیر است:

کوهنوردی به صورت انفرادی

طبق تحقیقات اجرا شده کوهنوردی به صورت انفرادی از مهم ترین دلایل مرگ و میر در کوهستان به شمار می آید. بسکمک از کوهنوردان بعد از سال ها کوهنوردی معتقدند که می توانند به تنهایی و بدون داشتن گروه به صعود بپردازند. شاهدیم که فرد هرچند حرفه ای بوده باز هم ممکن است دچار مسائلی شود و زمانی که نیاز به کمک دارد کسی در کنار او نیست. همچنین اگر به آمار مرگ و میر توجه کنیم خواهیم یافت که بسکمک به دلیل صعود تک نفره جان خود را از دست داده اند.

کمبود تجهیزات و لوازم کوهنوردی

عامل بعدی که در تلفات کوهستانی تاثیر گذار است کمبود تجهیزات و لوازم کوهنوردی است. حتی در برخی اوقات شاهدیم که کوهنوردان بدون داشتن وسایل و تجهیزات اولیه اقدام به صعود می کنند! چه بسا این لوازم گاهی اوقات زندگی دوباره به یک کوهنورد می دهد.

کمبود تجهیزات برای یک کوهنورد دلایل مختلفی دارد که مهمترین آن گران بودن وسایل است.

فعالیت فراتر از توان

عامل دیگری که باید مورد توجه کوهنوردان قرار بگیرد این است که فعالیت فراتر از توان یک کوهنورد ممکن است برای او مسائلی ایجاد کند. حتی برخی اوقات فعالیت بیش از حد کوهنورد را به کام مرگ کشانده است.

برنامه ریزی غلط

برنامه ریزی غلط آخرین عاملی است که در تلفات کوهستانی به چشم می خورد. این برنامه ریزی غلط می تواند شامل انتخاب زمان نامناسب صعود و فرود باشد. همچنین نداشتن شناخت از تکنیک های کوهنوردی و شرایط بیولوژی بدن از عوملی است که باعث جان باختن یک کوهنورد می شود.

البته در آسیب شناسی این قضایا باید به نوع نگرش عموم مردم ایران نسبت به کوهنوردی توجه داشت. در هیج کجای دنیا مردم کوهنوردی را جدا از تجهیزات استاندارد و مربی نمی بینند. ما حتی برای انجام بی خطرترین ورزش ها هم نیاز به مربی و امکانات استاندارد داریم.

حال آن که در کوهستان به عنوان یک محیط طبیعی و بکر، نه قابلیت امدادرسانی خوب وجود دارد و نه عملیات جستجو در آن به خوبی انجام می پذیرد، عضویت در باشگاه ها یا گروه های کوهنوردی، به خودی خود در کاهش آمار تلفات کوهستانی تاثیرگذار است.

مردم در ایران اغلب یا انفرادی کوهنوردی می کنند یا با دوستانی به کوه می فرایند که به لحاظ دانش کوهنوردی در سطح بالایی نیستند. ضمن این که ما در بخش جهت یابی، نقشه خوانی، کار با قطب نما یا جی پی اس هم ضعف هایی داریم که خود مسائل را بیشتر می کند.

امید است با حرفه ای تر شدن و رعایت نکات ایمنی جان خود و دیگران را در کوهستان حفظ کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3507

به "دلایل اصلی تلفات در کوهستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلایل اصلی تلفات در کوهستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید