در اجلاس رسمی اوپک چه گذشت؟

به گزارش مجله پریها، اوپک روز پنجشنبه صد و هفتاد و هفتمین نشست رسمی خود را برگزار و بدون اعلام کاهش بیشتر تولید نفت برای حمایت از قیمتها به سرانجام برد.

در اجلاس رسمی اوپک چه گذشت؟

به گزارش خبرنگاران، کشورهای عضو گروه صادرکنندگان نفت اوپک روز پنجشنبه بدون اعلام کاهش بیشتر تولید نفت که از قیمتهای جهانی نفت پشتیبانی خواهد کرد، مذاکراتشان را به انتها بردند.

یک سخنگوی اوپک به خبرنگارانی که ساعت 10 شب به وقت وین منتظر نتیجه نشست این گروه بودند، اعلام نمود کنفرانس مطبوعاتی برگزار نخواهد شد و تنها یک بیانیه مکتوب منتشر خواهد شد. سپس شاهزاده عبدالعزیز، وزیر انرژی عربستان سعودی و سایر مقامات اوپک بدون اعلام توافق این نشست را ترک کردند.

انتظار می رفت اعضای اوپک تداوم کاهش تولید نفت را که در سه سال گذشته به اجرا گذاشته اند اعلام کنند. با این حال الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه اعلام نمود که کاهش بیشتر تولید نفت مورد مذاکره واقع شده است. قیمتهای نفت در سالهای اخیر تحت تاثیر رشد فزاینده عرضه از سوی کشورهای خارج از اوپک به خصوص آمریکا، فرایند کاهشی پیدا کرده است.

اعضای اوپک پیش از این با کاهش تولید 1.2 میلیون بشکه نفت تا مارس سال 2020 موافقت کرده بودند. نواک که کشورش عضو اوپک نیست اما در گروه اوپک پلاس مشارکت دارد، روز پنجشنبه اعلام نمود این گروه سرگرم مذاکره درباره عمیق کردن کاهش تولید به میزان 500 هزار بشکه در روز است تا بازار از فصل تقاضای ضعیف در سه ماهه اول سال 2020 به سلامت عبور کند.

مقامات اوپک روز جمعه به مذاکراتشان با متحدان غیراوپک خود ادامه می دهند.

عربستان سعودی عمده بار کاهش تولید نفت اوپک را بر دوش گرفته اما برخی از کشورها همچون عراق مکرر از سهمیه تولید نفت خود تخطی کرده اند. نرخ پایبندی اعضای اوپک به توافق کاهش تولید نفت از 135 درصد در اکتبر به 152 درصد در نوامبر افزایش پیدا کرد اما عراق و نیجریه در میان کشورهایی بودند که همچنان در عمل به تعهداتشان کوتاهی کرده اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تحلیلگران می گویند کشورهایی که تاکنون به تعهداتشان تحت پیمان محدودیت عرضه عمل نکرده اند اگر به کاهش بیشتر تولید رای دهند، بی نتیجه خواهد بود.

پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه اوپک خبر داده بود که ریاض کشورهای عراق و نیجریه را برای بهبود پایبندی به توافق نفتی تحت فشار قرار داده که ممکن است کاهش تولید به میزان 400 هزار بشکه در روز را فراهم کند. روسیه هنوز با تمدید توافق فعلی یا کاهش بیشتر تولید موافقت نکرده است اما یک منبع آگاه اظهار کرد مسکو احتمالا هفته جاری با اوپک به توافق می رسد و تنها خواهان معین شدن چند مسئله باقی مانده است که یکی از آنها نحوه محاسبه تولید نفت این کشور است. میعانات گازی در آمار تولید نفت روسیه گنجانده شده در حالی که برای سایرین این طور نیست و روسیه خواهان حذف میعانات در محاسبه تولید نفت این کشور است. زنگنه روز پنجشنبه گفت: موضع روسیه درباره این مسئله منطقی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3057

به "در اجلاس رسمی اوپک چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در اجلاس رسمی اوپک چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید