دبیران فیلم فجر چه کسانی بودند؟ ، داروغه زاده: وظیفه سنگینی است

به گزارش مجله پریها، با انتخاب دوباره ابراهیم داروغه زاده به عنوان دبیر جشنواره فیلم فجر، این مدیر سینمایی برای دومین بار پیاپی این سمت را عهده دار شد.

دبیران فیلم فجر چه کسانی بودند؟ ، داروغه زاده: وظیفه سنگینی است

در ادامه خبرنگاران مروری دارد بر اسامی دبیران مختلف فیلم فجر در سال های متمادی، سال گذشته ابراهیم داروغه زاده به عنوان سیزدهمین دبیر جشنواره فیلم فجر راهنمایی مهم ترین رویداد هنری کشور را برعهده گرفت.

پس از آنکه محمد حیدری؛ دو دوره متوالی دبیر جشنواره فیلم فجر بود، با آمدن محمد مهدی حیدریان به سازمان سینمایی یکی از معاونان او برای این رویداد انتخاب شد؛ معاونی که خودش مدت چندان زیادی نبود که کارش را در اداره ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی شروع نموده بود و سال جاری هم که برای دومین بار این مسوولیت (دبیری فیلم فجر) را برعهده می گیرد همچنان معاون اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی است.

داروغه زاده در آخرین گفت وگویش که اوایل شهریور ماه در حاشیه جشنواره فیلم سلامت با خبرنگاران انجام گردیده بود، گفته بود:طبیعتاً تمایل ندارم که دبیری جشنواره را برعهده بگیریم و درباره دبیری دوره پیش رو جشنواره هم اعلام نموده بود: همانطور که می دانیم انتخاب دبیر جشنواره برعهده رئیس سازمان سینمایی است و ما تابع دستورات و نظر ایشان هستیم اما این وظیفه سنگینی است که معاونت نظارت و ارزشیابی همزمان بخواهد، دبیری جشنواره را هم داشته باشد.

در حالی حکم دبیری فیلم فجر با کمی تاخیر نسبت به سال های گذشته اعلام می گردد که تکلیف ریاست محمد مهدی حیدریان بر سازمان سینمایی با توجه به قانون بازنشستگان که به تازگی تصویب گردیده است،نامشخص است.

به گزارش خبرنگاران، حسین وخشوری، سیدمحمد بهشتی، مهدی فریدزاده، عزت الله ضرغامی، سیف الله داد، محمدمهدی عسگرپور، علیرضا رضاداد، مجید شاه حسینی، مهدی مسعودشاهی، محمد خزاعی و محمدرضا عباسیان 11 نفر دیگری هستند که در طول این سال ها به عنوان دبیر برپایی مهمترین رویداد سینمایی را عهده دار بودند.

در میان دبیران دوره های مختلف جشنواره فیلم فجر، سید محمد بهشتی با 10 دوره رکورددار است. این مدیر سینمایی از جشنواره سوم تا دوازدهم دبیر این رویداد سینمایی بوده است.

علیرضا رضاداد هم هم با 6 دوره در رتبه دوم واقع شده است. رضاداد به عنوان مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی دبیر دوره بیست و دوم تا بیست و پنجم جشنواره فجر بود و بعد از سال ها با حکم ایوبی در دوره 32 به جشنواره برگشت و در دوره 33 نیز عهده دار این مسئولیت بود.

زنده یاد سیف الله داد هم چهار دوره دبیر جشنواره فیلم فجر بوده است. او همزمان با دوران معاونت سینمایی اش در دوره های 16 تا 19 دبیر بود.

عزت الله ضرغامی (چهاردهم و پانزدهم)، محمدمهدی عسگرپور (بیستم و بیست ویکم)، مجید شاه حسینی (بیست وششم و بیست وهفتم) دیگر دبیران دو دوره ای این جشنواره بودند.

اولین دوره جشنواره فیلم فجر هم در سال 1361 به دبیری حسین وخشوری برگزار گردید و در کنار او مهدی فریدزاده نیز در دوره سیزدهم از دبیرانی بودند که یک دوره برپایی جشنواره را بر عهده داشتند.

در دوره دوم این جشنواره نامی به عنوان دبیر مشاهده نمی گردد و کار به صورت گروهی انجام گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 مهر 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 514

به "دبیران فیلم فجر چه کسانی بودند؟ ، داروغه زاده: وظیفه سنگینی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیران فیلم فجر چه کسانی بودند؟ ، داروغه زاده: وظیفه سنگینی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید