خوش شانس ترین ها و صبورترین های تاریخ فضانوردی کدامند؟

به گزارش مجله پریها، کسانی که به عنوان فضانورد انتخاب می شوند، معمولا باید حدود دو سال آموزش ببینند. اگر این دوره سخت و پیچیده را بگذرانند، اجازه دارند در امتحانات سرانجام دوره شرکت نمایند و اگر از پس امتحانات برآیند گواهینامه دریافت می نمایند.

خوش شانس ترین ها و صبورترین های تاریخ فضانوردی کدامند؟

به گزارس خبرنگاران؛ در مرحله بعد در گروه کیهان نوردان در انتظار سفر به فضا، تمرین و آموزش های عمومی را ادامه می دهد. زمانی که به تخصص او احتیاج شد، آموزش و تمرین خاص برای پرواز مورد نظر را شروع می نماید که معمولا تنها چند ماه طول می کشد.

افراد بسیاری بعد از طی دو سال آموزشی، سال ها برای سفر به فضا صبر کردند، بارها به عنوان عضو جایگزین همراه با فضانوردان اصلی سفینه، آموزش دیدند اما نتوانستند به دلایل مختلف به فضا سفر نمایند. البته بعضی هم خوش شانس بودند و تنها پس از چند ماه تمرین، راهی فضا شدند. زمانی که در دوران جنگ سرد بین آمریکا و شوروی، رهبران روسیه از دانشمندان شوروی خواستند در ساختن سفینه چند نفره شتاب نمایند تا در رقابت با آمریکایی ها عقب نمانند، طراحان سامانه های فضایی دست بکار شدند و سفینه وسخد را ساختند که می توانست سه نفر را به فضا ببرد.

گرچه در آن موقع 20 خلبان دوره دیده و آماده برای پرواز فضایی وجود داشت ولی در یک تصمیم گیری سیاسی- تبلیغاتی، روس ها تصمیم گرفتند در کنار فرمانده نظامی سفینه، از دو غیرنظامی به عنوان سرنشین استفاده نمایند و با این تصمیم گیری، همای سعادت بر روی شانه دکتر باریس یگوروف و مهندس کنستانتین فئوکتیستف نشست و آنها در ژوئن 1964 انتخاب شدند تا در اکتبر همان سال یعنی حدود 4 ماه بعد، به فضا سفر نمایند. این دو نفر و ولادیمیر کامارف که از 1960 برای سفر به فضا آموزش می دید با سفینه وسخد-1 در 12 اکتبر سفری 24 ساعته در مدار زمین داشتند و نامشان به عنوان افرادی که کمترین زمان آموزشی را برای سفر به فضا گذرانده اند به ثبت رسید.

از سوی دیگر بعضی سال ها تمرین کردند، آموزش دیدند و انتها از سفر به فضا باز ماندند، اما بعضی ها هم آنقدر مقاومت به خرج دادند تا انتها به آرزویشان رسیدند. در بین افراد گروه دوم، لئونید کادنیوک رکورد دار است. او 23 اوت 1976 به گروه کیهان نوردان شوروی پیوست، اما تا زمان فروپاشی شوروی نتوانست به فضا سفر کند. پس از آن هم به سرزمین مادری خود ـ اوکراین ـ رفت و تابعیت روسیه را قبول نکرد. پس از بستن قرارداد همکاری بین اوکراین و آمریکا در زمینه های فضایی، به درخواست طرف اوکراینی، کادنیوک انتها پس از 21 سال و سه ماه صبر، در 19 نوامبر97 با شاتل فضایی به مدار زمین سفر کرد. پرواز وی 16 شبانه روز طول کشید.

دانالد لیند فضانورد آمریکایی در این زمینه، با 19 سال و یک ماه صبر صندلی دوم را دارد. او 4 آوریل 1966 به جرگه فضانوردان ناسا پیوست. بارها به عنوان فضانورد جایگزین به همراه گروه اصلی آموزش دید و تمرین کرد اما برای پرواز انتخاب نشد. دوره آموزشی برای سفینه جمینی، به دنبال آن آپولو و اسکای لب را همراه با فضانوردان اصلی طی کرد اما به آرزویش نرسید. بعد از انتها برنامه آپولو در سال 1972 بسیاری ناسا را ترک کردند چون تا پرواز سفینه بعدی یعنی شاتل فضایی باید مدت نامعلومی صبر می کردند اما دونالد لیند استقامت به خرج داد و بالاخره در 29 آوریل 1985 با فضاپیمای چلنجر برای ماموریتی بیش از 15 شبانه روز، به مدار زمین سفر کرد و نامش به عنوان فضانورد به ثبت رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2099

به "خوش شانس ترین ها و صبورترین های تاریخ فضانوردی کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوش شانس ترین ها و صبورترین های تاریخ فضانوردی کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید