خبرنگاران دسترسی آزاد به قله دماوند، بار اضافی بر دوش امدادگران هلال احمر مازندران

به گزارش مجله پریها، چند مدیریتی حاکم بر قله دماوند ، اجرایی نشدن طرح های محدودسازی تردد ، وجود راه های دسترسی متعدد و نبود هرگونه استاندارد حرفه ای برای صعود کوهنوردان به این قله در سال های اخیر سبب وقوع روز افزون اتفاقاتی شده که گذشته از تمامی پیامدهای زیست محیطی و فرهنگی ، ماموریت اصلی جمعیت هلال احمر مازندران را به صورت جدی تحت تاثیر قرار داده است.

خبرنگاران دسترسی آزاد به قله دماوند، بار اضافی بر دوش امدادگران هلال احمر مازندران

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگار خبرنگاران ، باورش اگر چه سخت ولی واقعیتی انکار ناپذیر است که دماوند به یکی از راستاهای گردشگری مازندران تبدیل شده است. این راستا پرمخاطره اما در حال حاضر هیچ متولی تعیینی ندارد و در این خلاء مدیریتی و نبود چارچوب های تعریف شده ، هلال احمر مازندران تبدیل به تنها متولی جمع کردن پیامدهای منفی آن شده است ، وضعیتی که به گفته مدیرعامل این مجموعه مضاعف است و هزینه سنگینی هم در بر دارد.

دکتر مجتبی اکبری که امروز دوشنبه به مناسبت گرامیداشت روز خبرنگار در جمع خبرنگاران خبرنگارانی مازندران در دفتر ساری حضور یافت ، از حجم کار مضاعفی که نجاتگری در ارتفاعات دماوند بر دوش امداگران و نجاتگران این جمعیت در استان قرار داده سخن گفت . در عین حال مهم ترین خاطرات خوبش هم مرتبط با اقدامات نجاتگری در این منطقه بوده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران با تشریح این که چگونه بخش امداد و نجات کوهستان این مجموعه کار نجاتگری را به صورت گسترده و فشرده طی تمام ایام سال در دماوند انجام می دهد ، گفت : این که در کمتر از یک هفته گذشته 180 ماموریت امداد و نجات کوهستان در قله دماوند توسط نجاتگران ما انجام گردد، نشانه بی توجهی و نبود مقررات و ضوابط در حوزه کوهنوردی به بام ایران است.

وی با اظهار این نکته که در همه جای جهان کوهنوردی و کوهپیمایی همراه با مجوز و امکانات و تجهیزات خاص است، اضافه نمود : طبق آمار رسمی بیشترین عملیات ترافیکی، کوهستان، ساحلی، سیل و آبگرفتگی های کشور در مازندران و توسط جمعیت هلال احمر استان انجام می گردد ، اما همچنان نسبت به تخصیص اعتبارات ملی در این حوزه بی توجهی می گردد.

اکبری با اظهار این که هلال احمر یک نهاد مطالبه گر و تسهیل گر است و نباید ماموریت های سنگین حاکمیتی و امنیتی را انجام دهد ، گفت : اما عملا جمعیت هلال احمر مازندران در سه حوزه امداد و نجات کوهستان ، راه های مواصلاتی و سواحل دریای خزر ماموریت های حاکمیتی را انجام می دهد.

وی با بیان این که ماموریت های ملی هلال احمر مازندران با بودجه و امکانات استانی انجام می گردد ، اضافه نمود : مسائل گسترش دسترسی آزاد به ارتفاعات و قله دماوند هر روز بیشتر می گردد .

مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران گفت : با وجود تاکیدات زیاد مبنی بر محدود سازی برای دسترسی به بام ایران ، اما همچنان شاهد حضور انفرادی و گروهی هموطنان در این منطقه هستیم که در تمامی فصول سال به امداد و نجات احتیاج پیدا می نمایند.

وی از فعالیت های شبانه روزی پایگاه تخصصی امداد و نجات کوهستانی قله دماوند مستقر در رینه اطلاع داد و اضافه نمود : نبود مقررات تعیین و امکان دسترسی آزاد به بام ایران سبب شده است حتی حضور کوهنوردان خارجی به این منطقه نیز دوچندان گردد.

اکبری گفت : بام ایران با تردد بیش از ظرفیت کوهنوردان از جمله کوهنوردان آماتور ، نفس ماموران امداد و نجات کوهستان هلال احمر مازندران را گرفته است و هزینه سنگین انجام پرواز بالگرد برای امداد و نجات را برای ما بر جای گذاشته است.

وی حوادث کوهستان را از جمله حوادث غیرطبیعی انسان ساخت توصیف کرد و اضافه نمود : بیشتر این حوادث در پی بی احتیاطی کوهنوردان و کوهپیمایان در صعود و فرود از ارتفاعات کوهستان رخ می دهد ، چرا که اصلا به ضریب ایمنی توجه نمی نمایند در نتیجه بیشترین وقت و انرژی هلال احمر استان به عنوان ماموریت های مضاعف امداد و نجات شکل می گیرد.

بار مضاعف امدادگری در ساحل و جاده های کوهستانی

مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران یکی دیگر از مسائل این مجموعه را انجام ماموریت سنگین امداد و نجات در جاده های مواصلاتی هراز ، کندوان و سوادکوه معرفی کرد و گفت : از آن جایی که طبق آمار 10 درصد تردد سالانه خودروهای کشور مربوط به مازندران است ، متاسفانه در تخصیص اعتبارات ملی با توجه به این ضریب به هلال احمر استان توجه نمی گردد.

وی فعالیت جدی امداد و نجات هلال احمر مازندران در ساحل دریای خزر نیز اشاره نمود و گفت : اگرچه با ورود هلال احمر شمار قربانیان ناشی از غرق شدن در دریای مازندران از 230 نفر سال 94 به 29 نفر در سال 1398 کاهش یافت ، اما بار سنگینی برای تحقق این کاهش بر دوش جمعیت هلال احمر بوده است.

اکبری اضافه نمود : هلال احمر مازندران با شناسایی 376 نقطه ممنوعه شنا در سواحل دریای خزر ، امکان استقرار ناجیان غریق را در این مناطق فراهم کرد و توانست تعداد قربانیان ناشی از غرق شدن را در سواحل کاهش دهد.

وی از نبود متولی خاص برای ساماندهی سواحل دریای خزر انتقاد کرد و گفت : توقع داریم این مسائل حل و فصل گردد.

اظهارات مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران را در باره مضاعف بودن ماموریت هایی چون امداد و نجات گسترده و روزافزون در ارتفاعات دماوند به خاطر دسترسی آسان و همگانی شهروندان برای صعود ، حضور محسوس و گسترده در حدود 400 کیلومتر ساحل دریای مازندران برای پیشگیری از وقوع حوادث و همچنین انجام بیشتر ماموریت های امدادی در جاده های کوهستانی هراز ، کندوان و سوادکوه که حکم بزرگراه ملی را برای شهروندان ایرانی دارند ، اساسنامه جمعیت هلال احمر کشور پشتیبانی می نماید.

برابر اساسنامه این جمعیت که سال 67 مصوب شد و چند بار هم طی سه دهه گذشته مورد اصلاح نهاده شد ، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران(جمعیت شیر و خورشید سرخ سابق) که در این اساسنامه جمعیت نامیده می گردد، مؤسسه ای خیریه، غیر انتفاعی و دارای شخصیت حقوقی مستقل می باشد. جمعیت، به کلیه تعهدات و قراردادهای بین المللی مربوط به اهداف و وظایف جمعیت های هلال احمر و صلیب سرخ و نیز مقررات اتحادیه جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر که با قانون اساسی و سایر قوانین جمهوری اسلامی ایران مغایرت نداشته باشد، پایبند بوده و در مسایل امدادی و بهداشتی درمانی برون مرزی و درون مرزی و تعهدات مربوطه در راستای سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران طبق اساسنامه عمل می نماید.

وظایف این جمعیت برابر ماده 3 اساسنامه ارایه خدمات امدادی در هنگام بروز حوادث و سوانح طبیعی مثل زلزله و سیل و غیره ، ارایه یاری های اولیه در حوادث غیر مترقبه ، برنامه ریزی و اقدام در جهت آمادگی مقابله با حوادث و سوانح و آموزش عمومی در این زمینه و تربیت کادر امدادی و نیروی انسانی مورد احتیاج، ارسال یاری و اعزام عوامل امدادی و درمانی به سایر کشورها در صورت لزوم ، یاری به امر توانبخشی و ارایه خدمات اجتماعی درجهت تسکین آلام آوارگان، پناهندگان، مرضی و معلولین و ایجاد حس تعاون، تفاهم، دوستی و نیکوکاری بین مردم ، تلاش درجهت تسکین آلام بشری و یاری به امر سلامت جامعه و دفاع از ارزش های انسانی و تلاش در جهت برقراری دوستی و تفاهم متقابل و صلح پایدار میان ملت ها ، اداره امورجوانان جمعیت و توسعه مشارکت جوانان درتصمیم گیری ها و فعالیتهای مربوط به آنها و تربیت و آموزش جوانان مذکور به منظور آماده ساختن آنان درانجام خدمات امدادی و عام المنفعه و یاری به تهیه دارو و وسایل و تجهیزات پزشکی مورد احتیاج مراکز بهداشتی، درمانی و آموزشی کشور با موافقت وزارت بهداشت و با همکاری هلال احمر و صلیب سرخ جهانی عضو اتحادیه بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر جهانی است.

آنچه مسلم است در این اساسنامه وظیفه ای در قبال حوادث انسان ساخت مانند حفاظت از سواحل دریا برای غرق نشدن شناگران ، حضور در ارتفاعات و قلل برای نجات کوهنوردان یا داخل جنگل ها برای پیدا کردن گم شدگان و حتی امدادرسانی در تصادفات به میان نیامده است ، ولی هلال احمر مازندران در حال حاضر تمامی این وظایف را در سطح ملی با اعتبارات استانی انجام می دهد.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3616

به "خبرنگاران دسترسی آزاد به قله دماوند، بار اضافی بر دوش امدادگران هلال احمر مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دسترسی آزاد به قله دماوند، بار اضافی بر دوش امدادگران هلال احمر مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید