توسعه گردشگری، رونق صنایع دستی و حفاظت از میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان

به گزارش مجله پریها، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اهتمام این سازمان بر توسعه گردشگری، رونق صنایع دستی و حفاظت از میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان بر معرفی توانمندی های این استان در هر سه حوزه یاد شده تاکید نمود.

توسعه گردشگری، رونق صنایع دستی و حفاظت از میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز دوشنبه 26 آذر 97 در دیدار احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان افزود: سازمان میراث فرهنگی با تمام توان آماده همکاری و یاری حداکثری برای توسعه گردشگری، رونق صنایع دستی و حفاظت از میراث فرهنگی ارزشمند سیستان و بلوچستان است.

او با اشاره به اهمیت توسعه صنعت گردشگری و مزایای آن، توضیح داد: ایجاد شور و نشاط، اشتغال، تحرک اقتصادی و توسعه در تمام بخش ها از مزایای صنعت گردشگری است؛ سیستان و بلوچستان با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود می تواند در حوزه گردشگری به صندلی ویژه ای دست یابد.

مونسان افزود: با توجه به اینکه طبیعت گردی در جهان رواج یافته است، استان سیستان و بلوچستان و روستاهای بسیار زیبا و منحصربفرد آن می تواند به مقصد طبیعت گردان تبدیل گردد.

معاون رئیس جمهوری افزود: گردشگری حوزه فرابخشی است و همه دستگاه ها باید برای توسعه و رونق در این بخش همکاری و همراهی داشته باشند، با تصمیم و اراده استانداران و همکاری سایر مجموعه ها، می توانیم شاهد رشد و رونق گردشگری در کشور باشیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: برگزاری تور آشناسازی (فم تور) برای تورگردانان بزرگ کشور و معرفی ظرفیت های زیبای سیستان و بلوچستان نیز از مواردی است که می تواند در رونق گردشگری استان موثر باشد.

مونسان توضیح داد: تبلیغات و معرفی یکی از مهم ترین موضوعات در حوزه گردشگری است و باید به این حوزه توجه جدی گردد؛ استفاده از فضای مجازی و معرفی ظرفیت ها در رسانه ملی هم از دیگر راهکارهای معرفی سیستان و بلوچستان به گردشگران است.

او یادآور شد: استفاده از سواحل و راه اندازی کلوپ های دریایی در سیستان و بلوچستان بی تردید در رونق گردشگری استان موثر خواهد بود؛ همچنین هتل های استان احتیاجمند تجهیز و بازسازی هستند و در صورت احتیاج، امکان استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای بازسازی هتل های سیستان و بلوچستان وجود دارد.

مونسان ادامه داد: سیستان و بلوچستان در حوزه صنایع دستی دارای ظرفیت های بسیار متنوع و زیبا است، اما موضوعی که در این بخش باید مورد توجه قرار گیرد تجاری سازی، بازاریابی و فروش تولیدات صنایع دستی است؛ هنرمندان و تولیدنمایندگان صنایع دستی بیش از هر چیز به حمایت و پشتیبانی احتیاج دارند.

معاون رئیس جمهوری افزود: حفاظت و حراست از آثار تاریخی ارزشمند سیستان و بلوچستان همانند سایر نقاط کشور وظیفه و ماموریت سازمان میراث فرهنگی است و همکاران ما در این بخش با تمام توان خود کوشش می نمایند تا از مواریث ارزشمند محافظت نمایند.

صندلی گردشگری سیستان و بلوچستان باید تقویت گردد

همچنین در این دیدار احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این استان بیش از 11 درصد مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده و دارای ویژگی های متنوع زیستی، قومی و موقعیت استراتژیک است.

موهبتی افزود: با وجود توانمندی ها و ظرفیت های فراوان در استان، سیستان و بلوچستان در حوزه گردشگری صندلی قابل قبولی ندارد.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: صنایع دستی استان نیز دارای تنوع و کیفیت بسیار مناسبی است اما در این حوزه هم ضعف هایی وجود دارد که عمده ترین آنها، اقتصادی نشدن صنایع دستی است، هنرمندان و تولیدنمایندگان صنایع دستی نمی توانند برای آثار خود بازار فروش مناسب ایجاد نمایند.

او توضیح داد: آیین و رسوم استان سیستان و بلوچستان علاقه مندان بسیار زیادی دارد و ایجاد بومگردی در مناطق مختلف استان می تواند در معرفی این آیین ها و جذب گردشگران مفید و اثر بخش باشد، امیدواریم با همکاری و همراهی سازمان میراث فرهنگی به زودی شاهد افزایش اقامتگاه های بومگردی در استان باشیم.

موهبتی ادامه داد: استان سیستان و بلوچستان در حوزه خطوط هوایی احتیاجمند مساعدت است چراکه با توجه به دور بودن مسیر، بهترین وسیله سفر به استان، هواپیما است، باید کوشش کنیم تا ورود سرمایه گذاران به حوزه گردشگری سیستان و بلوچستان تسهیل گردد.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: ایجاد طرح های جاذب گردشگران در منطق مختلف استان به ویژه در چابهار می تواند رونق صنعت گردشگری در سیستان و بلوچستان را به همراه داشته باشد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 20 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1997

به "توسعه گردشگری، رونق صنایع دستی و حفاظت از میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه گردشگری، رونق صنایع دستی و حفاظت از میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید