توسعه هوش مصنوعی مبتنی بر رایانش ابری

به گزارش مجله پریها، پژوهشگران ام.آی.تی روش جدیدی را برای ترکیب دو تکنیک رمزگذاری جهت حفاظت از داده ها توسعه داده اند.

توسعه هوش مصنوعی مبتنی بر رایانش ابری

به گزارش خبرنگاران و به نقل از انگجت، پژوهشگران ام.آی.تی به منظور حفاظت از داده های مورد استفاده در شبکه های عصبی مصنوعی(online neural networks) روش جدیدی را توسعه دادند.

شبکه های عصبی مصنوعی سیستم ها و روش های محاسباتی نوین برای یادگیری ماشینی، نمایش دانش و در سرانجام اعمال دانش به دست آمده در جهت بیش بینی پاسخ های خروجی از سامانه های پیچیده هستند.

استفاده از رایانش ابری عمومی در حال افزایش است. رایانش ابری مدل رایانشی بر پایه شبکه های رایانه ای مانند اینترنت است که الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل خدمات رایانشی با به کارگیری شبکه ارائه می نماید. رایانش ابری از ترکیب دو کلمه رایانش و ابر ایجاد گردیده است. ابر در اینجا استعاره از شبکه یا شبکه ای از شبکه های وسیع مانند اینترنت است که کاربر معمولی از پشت صحنه و آنچه در پی آن اتفاق می افتد اطلاع دقیقی ندارد(مانند داخل ابر). در نمودارهای شبکه های رایانه ای نیز از شکل ابر برای نشان دادن شبکه اینترنت استفاده می گردد. دلیل تشبیه اینترنت به ابر در این است که اینترنت همچون ابر جزئیات فنی اش را از دید کاربران پنهان می سازد و لایه ای از انتزاع را بین این جزئیات فنی و کاربران به وجود می آورد.

غول های فناوری مانند آمازون، گوگل و مایکروسافت چند سال است که پلتفرم های هوش مصنوعی مبتنی بر رایانش ابری را راه اندازی نموده اند که قادر به انجام وظایف محاسباتی سنگین از طریق استفاده از شبکه های عصبی پیچشی (convolutional neural networks) است.

شبکه های عصبی پیچشی رده ای از شبکه های عصبی عمیق هستند که معمولا برای انجام تحلیل های تصویری یا گفتاری در یادگیری ماشین استفاده می شوند. یک شبکه عصبی پیچشی از یک لایه ورودی، یک لایه خروجی و تعدادی لایه پنهان تشکیل گردیده است. لایه های پنهان یا پیچشی هستند، یا تجمعی یا کامل.

سیستم امنیتی جدید که توسط پژوهشگران ام.آی.تی توسعه داده گردیده، شامل ترکیبی از دو تکنیک رمزنگاری هم ریختی(homomorphic encryption) و مدارهای گسسته(garbled circuits) است و به گونه ای طراحی گردیده که بسیار سریع تر از دیگر پلتفرم ها عمل می نماید.

رمزنگاری هم ریختی نوعی از رمزنگاری است که به وسیله آن می توان بر روی متن رمز، عملیات خاص ریاضی انجام داد و عملیات ریاضی انجام گردیده عینا بر روی متن آشکار پیاده می گردد.

چیراگ جووکار(Chiraag Juvekar) دانشجوی دکتری در رشته مهندسی برق و علوم کامپیوتری و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ما در این سیستم تنها از تکنیک هایی که کارآمدتر هستند، استفاده نموده ایم.

پژوهشگران سیستم هوشمند مذکور را GAZELLE را نامگذاری نموده و آنها را بهترین سیستم برای محافظت از داده ها مورد استفاده در شبکه های عصبی مصنوعی می نامند.

این سیستم به طور موثر از داده های آپلود گردیده محافظت نموده و پارامترهای شبکه را به درستی همانند دیگر سیستم ها انجام می دهد. با این حال GAZELLE 20 تا 30 برابر سریع تر از مدل های دیگر است.

این سیستم هوشمند بسیار هیجان انگیز است و ممکن است در آینده مهم ترین نقش آن در زمینه پزشکی باشد زیرا با استفاده از GAZELE، بیمارستان ها می توانند به طور ایمن و کارآمد نتایج خود را توسط رایانش ابری با سایر موسسات پزشکی همانند موسسات مراقبت سلامت به اشتراک بگذارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 شهریور 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 405

به "توسعه هوش مصنوعی مبتنی بر رایانش ابری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه هوش مصنوعی مبتنی بر رایانش ابری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید