تهران؛ نبض تحولات اکوسیستم بازی های دیجیتال

به گزارش مجله پریها، به گزارش خبرنگاران، تهران: شهرِ بازی، گزارشی از میزان و نحوه مصرف بازی های دیجیتال در 5 ناحیه تهران مشتمل بر شمال، جنوب، غرب و مرکز تهران است که هر ناحیه از ادغام چند منطقه شهرداری شکل گرفته است.این گزارش همانند گزارش نمای باز به ارائه اطلاعات جمعیت شناختی بازیکنان تهرانی و چگونگی استفاده از این رسانه توسط بازیکنان می پردازد. کلان شهر تهران از جهات مختلفی همچون میزان امکانات و تعداد بازی سازان، تعداد بازیکنان و میزان درآمد بازار، فاصله قابل توجهی با دیگر نقاط کشور دارد، به طوری که حتی فقط تعداد بازیکنان ناحیه شرق تهران از بسیاری از شهرهای بزرگ کشور بیشتر است.

تهران؛ نبض تحولات اکوسیستم بازی های دیجیتال

در این گزارش صرفاً پیرامون کلانشهر تهران اطلاعاتی منتشر گردیده و این اطلاعات شامل شهرهای دیگر در استان تهران و همچنین روستاهای استان تهران نمی گردد. این گزارش نشان می دهد که بازیکنان تهرانی الگوی بازی کردن ویژه ای را نسبت به سایر مناطق کشور رقم زده اند. اینکه متوسط سن بازیکنان تهرانی از متوسط سن بازیکنان در کشور بیشتر است، اینکه نسبت تعداد بازیکنان کنسولی در تهران به شکل معناداری از مناطق دیگر کشور بیشتر است، اینکه تعداد بازیکنان بیشتری در تهران به صورت آنلاین بازی می نمایند و اینکه دستگاه تبلت در تهران به شدت هوادار دارد؛ تنها بخشی از نکات جالب این گزارش است. جالب تر اینکه در بازیکنان تهران برخلاف برآورد کل کشور، سهم دسترسی آنلاین به بازی ها از سهم دسترسی حضوری به بازی ها بیشتر است. در واقع شاید گفت الگوی مصرف بازی های دیجیتال در کلان شهر تهران نمایان گر الگوی آینده مصرف بازی ها در کل کشور باشد، به بیان بهتر، بر اساس آمارها تهران نبض تحولات اکوسیستم بازی های دیجیتال در کشور را به دست دارد.

اطلاعات موجود در گزارش حاضر، با تحلیل داده های برگرفته از پیمایش ملی مرکز تحقیقات بازی های دیجیتال در ایران با نمونه آماری 8000 نفری به دست آمده است. به منظور اجرای پیمایش، از روش نمونه گیری تلفیقی طبقه ای ـ خوشه ای چندمرحله ای استفاده گردیده که خوشه های مرحله اول شامل تمام استان های کشور و خوشه های مراحل بعد به ترتیب شامل شهرستان و شهر و روستا می شوند. همچنین با هدف تسهیل قرائت گزارش، اعداد تا حد امکان بدون اعشار بوده و اصطلاحا گرد گردیده اند.

گزارش تهران شهر بازی شاخص ترین اطلاعات مصرف بازیکنان کلان شهر تهران را تا انتهای سال 1396 گزارش می نماید. همچنین در مواردی اطلاعات به تفکیک 5 ناحیه شرق، غرب، جنوب، شمال و مرکز تهران ارائه گردیده اند که نقشه حرارتی زیر محدوده هر ناحیه را براساس میزان جمعیت کل ناحیه (مبتنی بر داده های مرکز آمار آیران) به تصویر کشیده است.

باید توجه داشت که در این گزارش، منظور از بازیکن بازی دیجیتال فردی است که حداقل یک ساعت در هفته با حداقل یکی از سه پلتفرم اصلی بازی های دیجیتال شامل موبایل، رایانه و کنسول بازی کند. برای مطالعه دقیق تر گزارش تهران شهر بازی می توانید فایل PDF گزارش را دانلود کنید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1461

به "تهران؛ نبض تحولات اکوسیستم بازی های دیجیتال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران؛ نبض تحولات اکوسیستم بازی های دیجیتال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید