تشخیص فساد مواد غذایی با تلفن همراه

به گزارش پریها، محققان کالج سلطنتی لندن برچسب جدیدی را با استفاده از سلولز و الکترودهایی از جنس جوهر کربنی رسانا ساختند که امکان تشخیص فساد مواد غذایی را برای کاربر فراهم می نماید.

تشخیص فساد مواد غذایی با تلفن همراه

هزینه فراوری هریک از این برچسب های غیرسمی و زیست تخریب پذیر که با عنوان حسگرهای گازی الکتریکی مبتنی بر کاغذ (PEGS) شناخته می شوند، تنها دو سنت است. این برچسب ها به یک تراشه ارتباطات میدان نزدیک (NFC) متصل شده و درون بسته بندی مواد غذایی قرار می گیرند. فیبرهای کاغذ موجود در برچسب بخار آب خارج شده از مواد غذایی را جذب می نمایند. در صورتی که گازهای محلول در آب مانند آمونیاک، تری متیل آمین یا دی اکسید کربن که در اثر فساد مواد غذایی ایجاد می شوند درون این بخارات وجود داشته باشد، رسانش الکتریکی کاغذ افزایش می یابد و میزان فساد مواد غذایی بر اساس افزایش رسانش الکتریکی برچسب، اندازه گیری می گردد.

با افزایش رسانش الکتریکی برچسب، توان منتقل شده بین الکترودها و تراشه کاهش می یابد تا اینکه بالاخره عملکرد حسگر به طور کامل متوقف می گردد. هنگامی که کاربران برچسب را با استفاده از گوشی هوشمند خود اسکن می نمایند، برنامه نصب شده روی گوشی، عملکرد حسگر را آنالیز نموده و وضعیت سلامت مواد غذایی و انقضای آن را به کاربر اعلام می نماید.

این حسگرها در رطوبت 100 درصد و دمای اتاق به خوبی کار می نمایند و تنها نسبت به گازهای ناشی از فساد مواد غذایی واکنش نشان می دهند.

،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2521

به "تشخیص فساد مواد غذایی با تلفن همراه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص فساد مواد غذایی با تلفن همراه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید