تدابیر جدید برای جلوگیری از تکرار خاموشی ها

به گزارش مجله پریها، خاموشی های برنامه ریزی شده تابستان امسال برای مشترکان تهرانی دردسرساز شد. همین مساله مسوولان برقی را بر آن داشت تا از هم اکنون تدابیر جدی را برای گذر از خاموشی در پیک سال آینده درنظر بگیرند.

تدابیر جدید برای جلوگیری از تکرار خاموشی ها

به گزارش خبرنگاران، برنامه 098 که برای فرار از خاموشی کشور تدوین شده تدابیر زیادی را در راستای توسعه ظرفیت صنعت برق و راهکارهای ترویج مدیریت مصرف در خود جای داده است بر همین اساس نیز رضا اردکانیان - وزیر نیرو - بر این باور است که با این برنامه می توان چالش های تابستان را به حداقل رساند.

به گفته وی براساس برنامه ریزی های اجرا شده قرار شده تا 25 واحد نیروگاهی جدید وارد مدار گردد که با این اقدام می توان بسیاری از چالش های برقی را رفع کرد.

در این میان شرکت توزیع برق تهران دو برنامه را تحت عنوان برنامه گذر از زمستان و برنامه گذر از فصل تابستان در نظر گرفته است و با ایجاد برنامه ها و تدابیری سعی در حل چالش ها و تنش های موجود دارد که طبق گفته های حسین صبوری - مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران - در حال حاضر برنامه ریزی برای گذر از فصل زمستان صورت گرفته است.

وی با اشاره به تدابیر شرکت توزیع برای فصل تابستان گفت: توسعه و بهینه سازی شبکه مدیریت و کاهش بار از جمله اقداماتی است که برای گذر از پیک بار تابستان انجام می گیرد.

پیک شهر تهران در تابستان سال 1396، معادل 4666 مگاوات بود که طبق برآوردهای اجرا شده، باید به 4900 مگاوات می رسید، هم چنین براساس هدف گذاری های صورت گرفته، قرار شد که میزان پیک بار به بیش از 4500 مگاوات نرسد که برای انجام این کار باید 400 تا 500 مگاوات مدیریت بار صورت می گرفت.

فعالیت هایی هم چون اطلاع رسانی و فرهنگ سازی، تغییر ساعات ادارات، استفاده از مولدهای فراوری برق بخش خصوصی و دولتی و هم چنین همکاری مستمر و جدی مردم موجب شد تا حدود 300 مگاوات در پیک تابستان امسال مدیریت مصرف صورت بگیرد.

اقدامات صورت گرفته موجب شد تا به جای رسیدن به عدد 4900 مگاوات، میزان پیک بار 4567 مگاوات ثبت گردد که در این بین به وسیله تغییر ساعات ادارات 250 مگاوات صرفه جویی صورت گرفت و برای این کار نیز 250 اکیپ عملیاتی، میزان مصرف برق 1200 مرکز دولتی بزرگ در شهر تهران رصد شد.

براساس نتایج به دست آمده 200 دستگاه به مصوبه هیات دولت مبنی بر این که راس ساعت یک سیستم های سرمایشی را قطع نمایند، عمل نکرده و شرکت برق نیز برای مقابله با آن ها به قطع برق این مجموعه ها اقدام کرد.

طبق برآوردهای اجرا شده باید 600 مگاوات مدیریت بار در تابستان سال آینده انجام گردد که برای این مساله نیز برنامه های متعددی در نظر گرفته شده و باتوجه به این که در شهر تهران تنها 300 ساعت با مشکل جدی تامین برق آن هم در ساعت 12 و 17 روبرو هستیم، مسوولان برقی معتقدند که باید به مدیریت مصرف توجه ویژه ای گردد. البته تعویض پنج میلیون لامپ دستگاه های دولتی با لامپ های ال ای دی در دستور کار شرکت توزیع برق تهران قرار گرفته که هنوز وارد مرحله اجرا نشده است. از سوی دیگر افزایش بارش ها نوید به حرکت درآمدن نیروگاه های برق آبی را می دهد که مجموعه این اقدامات بیانگر عدم خاموشی تهران در تابستان سال آینده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 فروردین 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1838

به "تدابیر جدید برای جلوگیری از تکرار خاموشی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدابیر جدید برای جلوگیری از تکرار خاموشی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید