بوشهر پذیرای دلفین های گوژپشت شد

به گزارش پریها، 15 دلفین گوژپشت اقیانوس هند سر از آب های بندر رستمی استان بوشهر درآوردند. اکنون این سوال مطرح است که آیا آثار تهدید روی بدن آن ها از عوامل انسانی است؟

بوشهر پذیرای دلفین های گوژپشت شد

به گزارش پریها به نقل از ایرنا، فرهاد قلی نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اعلام کرد: در گشت دریایی 29 بهمن ماه سال جاری طبق نقشه و برنامه ریزی، بندر رستمی بصورت کامل مورد آنالیز نهاده شد و پس از انجام ارزیابی ها معین شد که گونه مشاهده شده در پارک ملی دریایی دی ر- نخیلو و منطقه حفاظت شده مند دلفین گوژپشت اقیانوس هند بوده است.

مدیر پروژه حفاظت از دلفین گوژپشت در استان بوشهر گفت: در این پایش بیش از 15 دلفین مشاهده شد که اعضای تیم تحقیقاتی موسسه طرح سرزمین گروه های مشاهده شده را که شامل مادر و فرزند، نابالغ و بالغ ها در کنار یکدیگر بودند، ضبط و ثبت کردند.

نازنین محسنیان اضافه نمود: پس از آنالیز تصاویر گرفته شده از این افراد و مقایسه آن با دلفین های منطقه نخیلو و مشاهده نشدن دلفین مشترک در این دو منطقه اعلام شد که گروه های دلفین تازه مشاهده شده جمعیت جدیدی در سواحل استان بوشهر است.

وی اظهار کرد: با این وجود نسبت به جمعیت قبلی دارای آثار تهدید از عوامل انسانی بیشتری روی بدن شان دیده شد که برای رسیدن به قطعیت احتیاج به آنالیز بیشتر وجود دارد.

محسنیان یادآور شد: این خبر خوشایندی است که نشان از گسترش پراکندگی این گونه در آب های خلیج فارس در استان بوشهر است.

دلفین گوژپشت اقیانوس هند از سال 2015 به عنوان گونه در معرض خطر انقراض (EN) در لیست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست (IUCN) نهاده شده است و به واسطه حضورش در زیستگاه ساحلی با عمق کمتر از 25 متر به شدت در معرض تهدید عوامل انسانی مانند ادوات صیادی قرار دارند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 11 تیر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3271

به "بوشهر پذیرای دلفین های گوژپشت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بوشهر پذیرای دلفین های گوژپشت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید