برگزاری یک جشنواره تخصصی با موضوعات ویژه، موسیقی ایرانی محور شد

به گزارش مجله پریها، به گزارش خبرنگاران، نشست رسانه ای اولین جشنواره موسیقی کیش سه شنبه سی ام مرداد با حضور داریوش پیرنیاکان، حمیدرضا نوربخش، هومان اسعدی اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره، مسعود رهبری مدیر هنری سازمان منطقه آزد کیش و حمید هادی دبیر جشنواره در تالار اجتماعات خانه موسیقی ایران برگزار گردید.

برگزاری یک جشنواره تخصصی با موضوعات ویژه، موسیقی ایرانی محور شد

اتفاقات خوبی برای موسیقی در کیش می افتد

حمیدرضا نوربخش عضو شورای سیاستگذاری اولین جشنواره موسیقی کیش در ابتدای این نشست رسانه ای اعلام کرد: برگزاری اولین جشنواره موسیقی کیش اتفاق مبارکی است زیرا باعث می گردد که ظرفیت های موسیقایی کشور بیشتر از قبل معرفی گردد. به هر حال امروز با چالش های زیادی در عرصه موسیقی رو به رو هستیم و امیدوارم این رویداد بتواند به سهم خود نقشی در معرفی هر چه بهتر استعدادها و ظرفیت های موسیقایی کشور داشته باشد. خوشبختانه طی سال های گذشته اتفاقات خوبی در منطقه آزاد کیش افتاده و تا آنجا که می دانم قرار است اتفاقات خوبی در این منطقه بیفتد. ما تا چند روز آینده نیز جشنواره فیلم کوتاه موج کیش را داریم که هفته آینده طی یک نشست خبری درباره آن اطلاع رسانی خواهد شد. این در حالی است که آثار سینمایی گروه هنر و تجربه نیز در کیش به نمایش در می آید کما اینکه از 2 هفته پیش اکران فیلم های خارجی را نیز شروع کردیم.

مسعود رهبری مدیر هنری سازمان منطقه آزاد کیش پس از صحبت های ابتدایی نوربخش گفت: امیدوارم بتوانیم با اتکا به تجارب اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره، فضای موثری را برای مخاطبان فراهم کنیم. به هر صورت کیش دارای ظرفیت ها و بسترهای بسیار مناسبی است که می تواند با استفاده از این ظرفیت ها کارهای مهمی را در عرصه فعالیت های فرهنگی هنری انجام دهد. ما با اتکا به این بستر می توانیم رویدادهای مهم و موثری را رقم بزنیم. در حوزه موسیقی این هدف از مدت های قبل دنبال می گردیده اما آنچه که در سال های گذشته اتفاق می افتاده عمدتا تمرکز روی موسیقی پاپ و برگزاری کنسرت ها بوده است اما در این رویداد کوشش کردیم تا برای اولین بار با تمرکز روی موسیقی اصیل ایرانی رویداد متفاوتی را برپا کنیم.

پاسخ به حاشیه های حضور یالتین تاش در جزیره کیش

مدیرهنری سازمان منطقه آزاد کیش درباره برخی حواشی پیش آمده پیرامون برگزاری کنسرت های بدون مجوز وزارت ارشاد از جمله خواننده سرشناس ترکیه ای در کیش و تفاوت های سیاست های مدیریتی این 2 مجموعه شرح داد: اتفاقاتی که در جزیره کیش می افتد در 2 بخش است که یکی مربوط به برگزاری کنسرت ها توسط بخش خصوصی است و امیدوارم قدرت بخش خصوصی به گونه ای باشد که کارهای ما دیده نگردد. اتفاقا این برای موضوع خوشایندی است که کارهای ما در این زمینه دیده نگردد و این بخش خصوصی باشد که هر روز قدرت بیشتری داشته باشد. درباره کنسرت آقای یالتین تاش هم باید بگویم که حضور وی در جزیره کیش بر اساس اختیارات برخی از مناطق آزاد است اما درباره موسیقی که در کنسرت برگزار گردید نهایت دشوار گیری و ارزیابی جوانب کار انجام گرفت به طوری که تمانی نهادهای نظارتی منطقه آزاد کیش وارد ماجرا شدند. در این زمینه توجیهات مختلفی داشت که باعث پیامدهای مثبت و رضایت بخشی هم شد و من فکر می کنم این حضور باعث افزایش گردشگر هم شد. شما بدانید هر درخواستی به ما ارسال گردد فرآیند خود را به طور طبیعی طی می نماید. بنابراین هر گروهی بتواند در یک فرآیند قانونی با ما در ارتباط باشد امکان اجرا دارد. این موضوع ناشی از تفاوت های سیاست های ما با وزارت ارشاد نیست بلکه نشات گرفته از اختیاراتی است که بر اساس قوانین صورت می گیرد.

جزییات جشنواره ای که موسیقی پاپ در آن نیست

حمید هادی دبیر اولین جشنواره موسیقی کیش هم در این نشست با ابراز خرسندی از برگزاری این دوره از جشنواره با محوریت موسیقی اصیل ایرانی شرح داد: این جشنواره با هدف دوری از جشنواره های موازی برای اولین بار در کیش برگزار می گردد. جزیره کیش ظزفیت های بسیار مناسبی برای انواع فعالیت های فرهنگی هنری دارد که موجب رونق اقتصاد هنر می گردد. ما تصمیم داریم روی کلید واژه کیش شهر خلاق کارهایی را انجام دهیم و به طور حتم برگزاری جشنواره موسیقی کیش در اولویت برنامه های ما قرار گرفته است. ما در این راستا ارکستر مجلسی کیش مهر را نیز تاسیس کردیم که تجربه بسیار خوبی برای جذب هنرمندان داشته است.

وی با اشاره به محوریت های این دوره از جشنواره گفت: نخستین جشنواره کیش به منظور گسترش فرهنگ ایران زمین در باب صیانت فرهنگی و ارتقا موسیقی فاخر و همچنین کشف هنرمندان جوان برگزار می گردد. حفظ و پاسداتش میراث فرهنگی ئر موسیقی ایرانی، ارتقا ارزش های معنوی، ابلاغ پیام صلح و مهرورزی ایرانیان از مجرای موسیقی ایرانی، تشویق موسیقی ایرانی به هنر فاخر و متعهد، به کارگیری هنر در عرصه های اجتماعی، برگزاری کارگاه ها و مسترکلاس های مختلف و معرفی جاذیه های مختلف کیش با موسیقی نیز از محوره های اصلی ما در برگزاری جشنواره است. ما ضمن توجه به بخش اجرای آثار موسیقی ایرانی در بخش ویژه چهار موضوع توصیف جزیره کیش، توصیف خلیج فارس، ترانه ها و آواهای ایران زمین و پیام صلح را مورد تمرکز قرار دادیم وهنرمندان در قالب ارکسترهای ایرانی کارهای خود را ارائه می دهند. این در حالی است که فراخوان جشنواره نیز از اول شهریورماه روی سامانه جشنواره قرار می گیرد.

تاریخ برگزاری جشنواره اعلام می گردد

دبیر اولین جشنواره موسیقی کیش درباره تاریخ برگزاری جشنواره نیز اظهار کرد: مهلت ارسال تا سرانجام آذرماه خواهد بود و هیات بازبینی و انتخاب آثار پس از آنالیز نتایج را در بهمن ماه سال جاری اعلام می نمایند. این در حالی است که گروه های منتخب اجراهایی را طی 2 شب در کیش برگزار می نمایند. درباره نحوه قدردانی از برگزیدگان جشنواره هم باید بگویم جایزه رتبه اول 10 میلیون تومان، رتبه دوم 8 میلیون و رتبه سوم 5 میلیون تومان خواهد بود. در بخش ویژه نیز جایزه ها برای نفرات برتر از 10 میلیون تومان تا 5 میلیون تومان خواهد بود. در بخش لالایی ها و ترانه های نیز جوایز از 2 میلیون تا 5 میلیون تومان به نفرات برگزیده اهدا می گردد.

هادی اضافه نمود: تمامی کارهای متقاضی شرکت در این جشنواره می بایست به صورت اورجینال و از تولیدات سال 97 باشد. این در حالی است که ما جشنواره شعر هم داریم که هنرمندان می توانند با استفاده از آثار برگزیده این جشنواره برای تولیدات خود استفاده نمایند. درباره زمان برگزاری جشنواره هم لازم است به این نکته اشاره کنم که دلیل همزمانی این جشنواره با جشنواره های فجر به دلیل طیف گسترده ای از جعیت گردشگران است که در جزیره کیش حضور پیدا می نمایند. اما ما کوشش می کنیم که جشنواره کیش با جشنواره موسیقی فجر همزمانی نداشته باشد.

دلایل برگزاری یک جشنواره کم حجم

داریوش پیرنیاکان عضو شورای سیاستگذاری هم در ادامه صحبت های هادی توضیح داد: ما در شورای سیاستگذاری تصمیم گرفتیم که دوره اول جشنواره چندان وسعت نداشته باشد. به هر حال ما نیازمند این هستیم که در دوره اول باید آزمونی برای برگزارنمایندگان انجام پذیرد و بعد از این آسیب شناسی ها فضا را به سمتی ببریم که جشنواره در دوره های بعد به صورت گسترده تر برگزار گردد. شما جالب است بدانید که دوستان وقتی برای برگزاری جشنواره به سراغ ما برای مشاوره آمدند با حجم گسترده ای از ایده و خلاقیت آمدند اما ما به آنها گفتیم که بهتر است در دوره اول ماجرا کمی کم حجم تر برگزار گردد که بتوانیم خود را در این رویداد محک بزنیم.

هومان اسعدی عضو شورای سیاستگذاری هم در بخش دیگری از این نشست مطرح نمود: طی سال های جشتنواره های زیادی در کشور برگزار می گردد که کارهای موازی با هم انجام می دهند. به اعتقاد من اولین جشنواره موسیقی کیش از جمله رویدادهایی است که به نظر می آید در حوزه موسیقی اصیل ایرانی رویداد متفاوتی باشد. در این دوره از جشنواره روی موضوع گروه نوازی تمرکز گردیده و این بسیار خوب است که در کنار رویدادهای چ.ن جشنواره موسیقی جوان که به موضوع تک نوازی تمرکز دارد. این بار یک جشنواره می تواند در حوزه گروه نوازی در حوزه موسیقی حضور داشته باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 شهریور 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 477

به "برگزاری یک جشنواره تخصصی با موضوعات ویژه، موسیقی ایرانی محور شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری یک جشنواره تخصصی با موضوعات ویژه، موسیقی ایرانی محور شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید