بخش ایران شناسی در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران راه اندازی گردد

به گزارش مجله پریها، به گزارش خبرنگاران شماری از دانش آموختگان و دانشجویان ایران شناسی دانشگاه تهران در نامه ای به رییس این دانشگاه خواهان راه اندازی بخشی با عنوان ایران شناسی در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شدند.

بخش ایران شناسی در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران راه اندازی گردد

در متن نامه دانش آموختگان و دانشجویان ایران شناسی دانشگاه تهران خطاب به دکتر محمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران آمده است:

ایران شناسی رشته ای بسیار مهم و مشخص کننده برای آینده ایران است. تاسیس این رشته در دانشکده ادبیات و علوم انسانی در زمان ریاست دکتر غلامحسین کریمی در این دانشکده و به پیشنهاد و کوشش دکتر محمود جعفری دهقی عضو ارشد هیات علمی گروه فرهنگ و زبان های باستانی ایران انجام شد و این رشته به لحاظ اداری زیرمجموعه این گروه آموزشی نهاده شد. در سال های پس از آن، اداره امور آموزشی این رشته به کمیته ایران شناسی مرکب از استادان رشته های مرتبط در دانشکده ادبیات و علوم انسانی و زیر نظر معاونت آموزشی دانشکده سپرده شد.

مطلع شدیم که دانشگاه و دانشکده در حال انتخاب بین تبدیل این رشته به بخشی زیر نظر رییس دانشکده یا قرار دریافت آن زیر نظر یکی از گروه های آموزشی هستند. روشن است که قرار دریافت رشته ایران شناسی به عنوان رشته ای اضافی در دیگر گروه های آموزشی، در شان نام مقدس ایران و رشته ای نیست که باید سهم مهم و مشخص کننده ای در آینده ایران عزیز داشته باشد.

این شرایط برای دانشگاه تهران نیز که قطب اصلی آموزش عالی در ایران و صاحب رتبه نخست آموزشی و پژوهشی در میان همه دانشگاه های ایران است، زیبنده نیست؛ چراکه هر رشته آموزشی در دانشگاه تهران باید بتواند حرف نخست را میان همه دانشگاه های ایران بزند، خاصه در این رشته که دانشگاه شهید بهشتی با همکاری بنیاد ایران شناسی، برنامه ای وسیع شامل دوره دکتری و همه گرایش های کارشناسی ارشد دارد.

بنا بر آنچه عنوان شد، ما دانش آموختگان و دانشجویان رشته ایران شناسی که همه مسایل آموزشی آن را به خوبی تجربه و از نزدیک لمس نموده ایم، از آن مقام خواهشمندیم دستور فرمایید حق و حرمت ایران عزیز و این رشته مزین به نام مقدس ایران را پاس داشته و برای این رشته، بخشی مستقل در دانشکده ادبیات و علوم انسانی تاسیس گردد تا بدین ترتیب، این رشته که جامع دیگر رشته های دانشکده ادبیات و علوم انسانی است، تابع آنان نگردد و ماهیت خود را از دست ندهد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4009

به "بخش ایران شناسی در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران راه اندازی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخش ایران شناسی در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران راه اندازی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید