بارسلون به دنبال کاهش گردشگر

به گزارش مجله پریها، شهردار بارسلون به دنبال کاهش و کنترل جمعیت گردشگران است این تصمیم در پی مشکلاتی که گردگران برای این شهر پدید آورده اند بوجود آمده است، استراتژی کاهش جمعیت گردشگران از دو سال پیش با توقف ساخت هتلهای جدید در مرکز این شهر آغاز شد.

بارسلون به دنبال کاهش گردشگر

مقامات بارسلون اسپانیا با طرح استراتژیک خود به دنبال کاهش تعداد گردشگران هستند. آدا کولائو شهردار جدید با ارائه طرح استراتژیک 2020 در تلاش برای کنترل گردشگری و ایجاد شرایطی بهتر برای زندگی ساکنین اصلی آن است، بارسلون با جمعیت 1.6 میلیون نفر سال گذشته شاهد حضور 32 میلیون گردشگر بوده است و صنعت گردشگری با سهم 14 درصدی نقش مهمی در اقتصاد این شهر بازی می‌کند، اما مشکلات ناشی از حضور بیش از حد گردشگران، ساکنین این شهر ساحلی را به ستوه آورده است.

مغازه‌های محلی در مرکز شهر جای خود را به فروشگاه‌های بزرگ و جذاب برای گردشگران داده‌اند، اشتغال نیز فصلی است و در کل مشکلی بزرگ برای کل اسپانیا میباشد و نرخ بیکاری در میان جوانان این کشور حدود 43 درصد است، از سوی دیگر قیمت مسکن و اجاره‌بها روند افزایشی داشته، به طوری که یافتن سکونتگاه مناسب برای ساکنین بارسلون به امری تقریبا غیرممکن تبدیل شده است.

بنابر مقاله روزنامه El País اسپانیا، طرح جدید با هدف کنترل گردشگری و رویه افراطی آن ارائه گردیه و در گام اول برای تعدیل کوتاه‌مدت بازار اجاره‌بهای مسکن، بیشترین نرخ مالیات مسکن برای سکونت‌گاه‌های توریستی اعمال می‌گردد و مسئولان شهری نیز دیگر مجوز ساخت هتل‌های جدید را در شهر صادر نمی‌کنند.

شورای شهر بارسلون همچنین به دنبال دریافت مجوز از دولت کاتالان است تا اجاره‌بها در اقامت‌گاه‌های غیرهتلی را نیز تنظیم نماید.

همچنین بر اساس طرح گردشگری 2020 بارسلون، هزینه سفرهای روزانه در این شهر افزایش خواهد یافت تا بارسلون دیگر مقصدی ارزان برای توریست‌ها نباشد، به عنوان مثال هزینه پارکینگ اتوبوس‌های گردشگری در یکی از شلوغ‌ترین مناطق شهر از 4.8 دلار به 36 دلار افزایش می‌یابد که این مورد به افزایش هزینه مسافران این اتوبوس‌ها نیز می‌انجامد.

از دیگر تمهیدات بارسلون برای کنترل گردشگری در این شهر می‌توان به محدود نمودن استفاده از اسکوترهای برقی در مناطق توریستی، ایجاد پیاده‌روها در مناطق شلوغ و پرازدحام گردشگران و تغییر مکان تراس و بالکن‌های کافه‌ها و رستوران‌هاست که معمولا مشرف بر فضاهای عمومی هستند.

در مجموع آنچه کاملا مشهود به نظر می‌رسد این است که بارسلون در کنترل گردشگری جدی است و در عوض بر روی اقتصادی تمرکز کرده که منفعت‌های بیشتری برای ساکنین محلی این شهر داشته باشد.

البته صنعت گردشگری از این اقدامات خرسند نیست، اما این صنعت متکی به رشد و اشتغال به قیمت از دست رفتن فرهنگ محلی بوده است. گرچه گردشگری پدیده‌ای بسیار پولساز برای بارسلون بوده اما حداقل منفعت را برای اکثریت ساکنان این شهر داشته است.

انتشار: 7 فروردین 1396 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 12

به "بارسلون به دنبال کاهش گردشگر" امتیاز دهید

1 کاربر به "بارسلون به دنبال کاهش گردشگر" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارسلون به دنبال کاهش گردشگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید