اینترنت موبایل ارزان یا گران؟

به گزارش مجله پریها، اپراتورهای همراه در حالی به افزایش تعرفه صوت در راستای همسان سازی تعرفه ها اقدام کردند که ارائه دهندگان اینترنت ثابت معتقدند بالا بودن تعرفه صوت باعث گردیده هزینه اینترنت موبایل بسیار پایین تر از قیمت واقعی خود باشد و با ایجاد دامپ، موجب ورشکستگی شرکت های ارائه دهنده اینترنت ثابت گردیده است.

اینترنت موبایل ارزان یا گران؟

به گزارش خبرنگاران، مدتی است اپراتورهای اینترنتی از وضعیت تعرفه اینترنت موبایل ناراضی و معتقدند تعرفه بالای صوت در اپراتورهای موبایل حاشیه سود خوبی در این بخش ایجاد نموده و به آن ها کمک می نماید که بخش دیتای موبایل را پوشش داده و با قیمت هایی پایین تر از قیمت منطقی اینترنت موبایل عرضه نمایند. این موضوع باعث گردیده برخی از شرکت های FCP کم کم دچار مشکلات مالی و از بازار خارج شوند و درنتیجه مشترکشان را از دست بدهند.

به همین دلیل بخش خصوصی و هم چنین اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی و در صدر آن ها شرکت مخابرات ایران، از رگولاتوری درخواست اصلاح تعرفه را دارد تا با کاهش تعرفه صوت در اپراتورهای موبایلی، حاشیه سودی که معتقدند در این بخش ایجاد می گردد، از بین رفته و تعرفه های اینترنتی در موبایل واقعی گردد.

حاشیه سود اپراتورها از صوت؛ دلیل دامپینگ اینترنت

محمدباقر اثنی عشری - رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای - چندی پیش به تعرفه پایین صوت در اپراتورهای موبایل اعتراض نموده و گفته بود زیرا بالا بودن تعرفه های صوت به دامپ بازار توسط اپراتورها کمک می نماید و آن ها که از بازار صوت منبع درآمد خوبی دارند، از جای دیگر هزینه می نمایند. اگر تعرفه صوت موبایل واقعی و مثل اینترنت ثابت که به طور متناسب کم گردیده، کاهش پیدا کند، آن وقت تعرفه اینترنت موبایل هم واقعی می گردد.

وی هم چنین اظهار نموده بود: اپراتورهای تلفن همراه که برروی اینترنت حاشیه سود پایینی دارند، حاشیه سودشان روی صوت خوب است و این حاشیه به آن ها کمک می نماید که این قسمت را پوشش دهند. این موضوع باعث گردیده تعداد محدودی از شرکت های FCP کم کم دچار مشکلات مالی و از بازار خارج شوند و درنتیجه مشترکشان را از دست بدهند که این خواسته مردم، صنف و دولت نیست.

پس از آن محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - درباره این درخواست سازمان نظام صنفی برای کاهش تعرفه صوت اپراتورها درجهت متعادل سازی تعرفه اینترنت ثابت، اظهار کرد: دررابطه با این موضوع باید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصمیم بگیرد، نامه شان هم به سازمان تنظیم مقررات ارجاع گردیده که رسیدگی گردد.

اپراتورها تعرفه های صوت را افزایش دادند!

اما چندی پس از این موضوع، نه تنها کاهش تعرفه صوت اتفاق نیفتاد، بلکه اپراتورهای موبایل آنطور که اعلام کردند، درراستای یکسان سازی تعرفه های خود، تعرفه مکالمات برای برخی از تماس های درون و برون شبکه در سیم کارت های اعتباری و دائمی را افزایش دادند که اگرچه اتفاقی خلاف قانون و خارج از تعرفه های معین گردیده در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نبود، اما فارغ از افزایش تعرفه برای کاربران، گامی خلاف خواسته ارائه دهندگان اینترنت ثابت و بخش خصوصی به شمار می رفت.

در این باره حسین ریاضی - مدیرعامل یک شرکت اینترنتی- با بیان این که در حال حاضر اپراتورها سرویس صوت را با گران ترین نرخ عرضه می نمایند، گفت: موبایل در ابتدا یک ابزار لوکس بود و بحث دیتا هم مطرح نبود، اما اکنون مردم مجبورند از موبایل استفاده نمایند. به همین دلیل اگر اپراتوری که درآمد خوبی از مکالمات دارد، بخواهد پیشنهاد دیتای ارزان بدهد که مشترکش به اپراتور دیگری مهاجرت نکند، طبق قوانین تجارتی دامپینگ انجام داده است.

بر این اساس برخی کارشناسان می گویند باید یک بازار رقابتی بین اپراتورها برقرار باشد؛ شرکتهای اینترنتی هم بر این عقیده اند که هیچ گاه از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نخواستند تعرفه ای را بالا ببرد، یا پایین بیاورد، اما با این که اپراتوری از یک بخش درآمد کسب نموده و بخش دیگری را رایگان عرضه کند، مخالفند. قواعد تجارت جهانی و ایران مخالف دامپینگ است، زیرا دامپینگ بازار رقابت را محدود می نماید که درنتیجه مشتری در کیفیت و کمیت متضرر می گردد.

هم چنین دبیر سندیکای صنعت مخابرات با بیان این که اپراتورهایی که کارشان فقط ارایه سرویس اینترنت است، نمی توانند با اپراتورهای همراه رقابت نمایند، اظهار نموده بود: همراه اول و ایرانسل با دقیقه ای 40 تا 60 تومان برای مکالمه، درآمد بالایی دارند و مردم هم عادت کردند که حتی اگر تلفن ثابت باشد، از موبایل استفاده نمایند و مهم نیست چه نرخی داشته باشد. بدین ترتیب پول زیادی وارد اپراتور می گردد و محبوبیت خودش را با بسته های ارزان قیمت اینترنتی حفظ می نماید و با هیچ اپراتوری قابل رقابت نیست.

فرامرز رستگار خاطرنشان نموده بود که بحث ما این است حالا که مردم پرداخت هایی را برای امور ارتباطی خود صرف می نمایند و پرداخت قبض موبایل، صورت حساب اینترنت و تلفن ثابت را دارند، باید بدون افزایش این هزینه، در آن ها جابه جایی صورت بگیرد؛ زیرا درآمدی که سمت اپراتورهای موبایل می رود، به حق نیست و باید کمتر گردد. درآمدزایی اپراتورهای موبایل از بخش صوت، هنگفت است و درنتیجه بسته های اینترنتی را با قیمت ارزان و زیرقیمت عرضه می نمایند.

مشکل اینترنت ثابت، کیفیت سرویس است

البته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که دلیل اصلی مهاجرت کاربران از اپراتورهای ثابت به همراه، کیفیت و کمیت سرویس است، درباره درخواست اپراتورهای ثابت برای اصلاح تعرفه اینترنت شرح داد: در حال حاضر درآمد 60 تا 70 درصد درآمد اپراتورها از دیتا و 30 تا 40 درصد از حوزه ویس است. اپراتورهای ثابت می گویند از بالا بودن تعرفه ویس برای پایین آوردن تعرفه دیتا استفاده می نمایند و می توانند بازار بزرگ تری را بگیرند که 70 درصد بازارشان را می سازد. اما الان مشکل اپراتورهای ثابت بحث تعرفه نیست.

او هم چنین اظهار داشت: در گذشته شما برروی سرویس 3G، متوسط دو تا سه مگابیت پهنای باند سرعت داشتید و ADSL خانه به شما هفت تا هشت مگ سرعت می داد، اما الان وقتی سرعت موبایل به طور متوسط 25 مگ است و سرعت خانه برروی همان شش مگ مانده، شما علاقه ای به سوییچ کردن روی اینترنت ثابت ندارید. بنابراین دلیل اصلی از دید ما که آنالیز می کنیم، قیمت نیست بلکه کیفیت و کمیت سرویس است.

حسین فلاح جوشقانی، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نیز با بیان این که در حال حاضر حداکثر درآمد اپراتورها از دیتاست، از معین مقرراتی برای آزادسازی تعرفه ها اطلاع داد و درباره درخواست اپراتورهای اینترنتی برای اصلاح تعرفه صوت و آزادسازی تعرفه اینترنت اظهار کرد: ما هم متقاضی آزادسازی تعرفه هستیم، مقرراتش را آماده کردیم و این موضوع در دستور کار کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات قرار گرفته است. اتفاقا بخش های خصوصی کمی از این موضوع می ترسند و احساس می نمایند اگر در آزادسازی نظارتی نباشد، شرکت های بزرگ تر با تعرفه های تهاجمی مشکل ایجاد نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 آبان 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 812

به "اینترنت موبایل ارزان یا گران؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت موبایل ارزان یا گران؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید