اگر این فیلم های محبوب، تبدیل به کتاب می شدند و با سبک قدیمی برایشان روجلدی طراحی می شد &hellip

به گزارش مجله پریها، باید اعتراف کنیم که در طراحی روجلد کتاب ها مشکل اساسی داریم. به نظر می رسد که ناشران، متوجه اهمیت قضیه نشده اند.

اگر این فیلم های محبوب، تبدیل به کتاب می شدند و با سبک قدیمی برایشان روجلدی طراحی می شد &hellip

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

اگر از معدود استثناها بگذریم، خیلی کم پیش می آید که کتاب های ایرانی، روجلدی چشم نواز و خلاقانه، متناسب با محتوای خود پیدا نمایند.

ناشران خیلی ساده، با اندک تغییری همان روجلد کتاب فرنگی را چاپ می نمایند، یا تصویر نویسنده کتاب را روی جلد کتاب چاپ می نمایند. از انجا که از بعضی از نویسندگان اصولا بیش از چند عکس باکیفیت در دسترس نیست، بعد مدتی روجلد کتاب های آن نویسنده، خیلی تکراری می شوند.

آدم گاهی فکر می نماید که شاید گرافیست خوب، کم داریم. اما مدت زیادی است که شاهد روجلدهای قابل قبول مجلات هستیم. پس قائدتا گرافیست هایی خوبی داریم که با فهم مفهوم یک کتاب می توانند بهترین ها را ارائه بدهند.

همان اندازه که از نظر روجلدهای ماندگار در داخل ایران، مشکل داریم، در فرنگستان روجلد کتاب ها متنوع و جذاب هستند. اصلا روجلد کتاب های قدیمی فرنگی را که می بینید، مست و حیران می شوید. تایپوگرافی و رنگ و طراحی، یک سبک و استایل قدیمی خوب ایجاد نموده که آدم را مشتاق می نماید که ساعت های طولانی در گوگل روجلد کتاب های مشهور را جستجو کند.

در اینستاگرام صفحه ای را دنبال می کنم که به تمامی اختصاص به روجلد کتاب های علمی -تخیلی قدیمی دارد. آن سبک قدیمی دوست داشتنی، زمانی که هنوز همه چیز کامپیوتری و نرم افزاری نشده بود و خیلی چیزها هنوز با دست کشیده و رنگ آمیز می شدند.

بچه هایی که در آن روزگاران ویترین کتابفروشی ها را می دیدند، چقدر می بایست هیجان زده باشند و احتمالا خودشان در ذهن برای کتاب هایی که نمی توانستند بخرند، چه داستان هایی که درست نمی کردند.

اما سوالی که مطرح است این است که آیا سبک قدیمی طراحی روجلدها را نمی گردد تقلید کرد؟

یک گرافیست مقیم کارولینای شمالی به نام مت استیونس به تازگی ثابت نموده که اتفاقا این سبک قابل تقلید است.

پروژه ای که او دنبال نموده خیلی جالب است. او پیش خودش فکر کرد که فیلم های عظیم و محبوب معمولا از رمان های عظیم، اقتباس می شوند.

اما چه می گردد اگر کار معکوسی کنیم و تصور کنیم که اگر کتاب ها از روی فیلم های محبوب سال های اخیر، اقتباس می شدند، چه کاوری پیدا می کردند.

او تصمیم گرفت که متناسب با محتوا و مفهوم تعدادی از فیلم های محبوب این سال ها و با مطالعه و دستیابی به استایل روجلدهای قدیمی، دست به کار جالبی بزند و برای فیلم های محبوب، کاورهای کتاب قدیمی، بیافریند، حاصل کار بسیار جالب و دیدنی شده است.

منبع: یک پزشک
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3485

به "اگر این فیلم های محبوب، تبدیل به کتاب می شدند و با سبک قدیمی برایشان روجلدی طراحی می شد &hellip" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر این فیلم های محبوب، تبدیل به کتاب می شدند و با سبک قدیمی برایشان روجلدی طراحی می شد &hellip"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید