اشتباهات رایج گیاهخواران

به گزارش مجله پریها، الو دکتر/ افراد بسیاری از رژیم های گیاه خواری استفاده می کنند اما خواه یا ناخواه در طول این راستا دچار اشتباهاتی میشوند که باید از آن ها اجتناب کنند.

اشتباهات رایج گیاهخواران

1. مصرف کالری کم

مصرف بسکمک از غذاها و گروه های غذایی برای گیاهخواران ممنوع است، بنابراین گیاهخواران برای تامین کالری مورد نیاز خود با چالش های بسکمک روبرو می باشند.

در واقع، گیاهخواران و وگان ها، تمایل کمتری به مصرف کالری نسبت به افرادی که گوشت و گیاهخوارند، دارند.

در یک مطالعه، کیفیت غذایی 1475 رژیم غذایی مردم، از جمله وگان ها، گیاهخواران، گیاهخوارانی که ماهی مصرف می کنند، افرادی که گوشت و گیاهخوارند و افرادی که تنها یک بار در هفته گوشت میخورند، را مقایسه کردند. وگان ها کمترین میزان کالری مصرفی را در میان تمام گروه های مصرف کننده و 600 کالری کمتر از افرادی که هر دو گوشت و گیاه را می خوردند داشتند. گیاهخواران مقدار کمی بیشتر کالری نسبت به وگان مصرف کرده بودند، اما این مقدار مصرفی 263 کالری کمتر از افرادی بود که هر دو غذای گوشت و گیاه را می خوردند. کالری منبع اصلی انرژی برای بدن هستند و بدن شما نیاز به مقدار مشخصی کالری برای عملکرد بهینه دارد. محدود کردن کالری بیش از حد می تواند منجر به چند عارضه جانبی منفی مانند کمبود مواد مغذی، خستگی و متابولیسم کندتر شود.

2. ننوشیدن آب به اندازه کافی

مصرف آب به اندازه کافی برای همه مهم است، اما میزان آب مصرفی ممکن است برای افرادی که مقدار زیادی فیبر دارند، از جمله گیاهخواران و وگان ها، بسیار مهم باشد. مصرف فیبر در گیاهخواران بسیار زیاد است، زیرا دارچین، سبزیجات و دانه های غنی از فیبر جزیی از رژیم غذایی سالم یک گیاهخوار هستند.

یک مطالعه نشان داد افرادی که هر دو گوشت و گیاهان را می خورند حدود 27 گرم فیبر در روز مصرف می کنند، در حالی که وگان ها و گیاهخواران به ترتیب حدود 41 گرم و 34 گرم فیبر مصرف میکنند.

آشامیدن آب به همراه فیبر مهم است زیرا می تواند به حرکت فیبر دردستگاه گوارش کمک کرده و از وقوع مشکلاتی مانند گاز، التهاب و یبوست جلوگیری کند. مصرف فیبر برای سلامتی بسیار مهم است و خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی، دیابت و چاقی را کاهش میدهد.

طبق دستورالعمل های فعلی توصیه می شود که زنان حداقل 25 گرم فیبر در روز و مردان حداقل 38 گرم فیبر در روز باید مصرف کنند. برای اطمینان از مصرف آب به اندازه کافی، وقتی احساس تشنگی می کنید، نوشیدنی مصرف کنید و مصرف آب خود را در طول روز برای هیدراته شدن بدن افزایش دهید.

3. فراموش کردن آهن مصرفی

گوشت منبع بسیار خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی مهم از جمله آهن است. به عنوان مثال، 3 اونس (85 گرم) گوشت گاو، 14 درصد از آهن مورد نیاز بدن برای کل روز را تامین می کند. همچنین گوشت حاوی آهن هِم، نوعی از آهن است که بدن میتواند به راحتی جذب کند. منابع گیاهی شامل آهن غیرهِم میباشد که بدن نمیتواند آن را به آسانی جذب کند. آهن غیرهم در بسکمک از انواع میوه ها، سبزیجات، غلات و لوبیا وجود دارد. به همین دلیل، در گیاهخواران خطر ابتلا به کم خونی و فقر آهن افزایش مییابد و به وضعیتی دچار میشوند که کمبود گلبول های قرمز کافی در بدن باعث پدیدار شدن علائمی چون خستگی، تنگی نفس و سرگیجه می شود.

با این حال، یک رژیم گیاهخواری که به خوبی با غذاهای غنی از آهن برنامه ریزی شده باشد، می تواند نیازهای روزانه را به خوبی برآورده کند. اگر شما گیاهخوار یا وگان هستید، اطمینان پیدا کنید که مقدار زیادی از منابع غنی از آهن مانند عدس، لوبیا، غلات غنی شده، آجیل، دانه، جو و سبزیجات را مصرف کنید. علاوه بر این، خوردن غذاهای غنی از آهن با غذاهایی با ویتامین C بالا می تواند جذب آهن غیرهم را افزایش دهد. ویتامین C در بسکمک از میوه ها و سبزیجات یافت می شود، از این رو با استفاده از سبزیجات، سالاد یا میوه ها به همراه وعده های غذایی خود می توانید جذب آهن را افزایش دهید.

4. کافی نبودن غذاهای کامل در برنامه غذایی

وگان یا گیاهی بودن یک محصول غذایی، به معنی مناسب بودن آن برای شما نیست. غذاهای فرآوری شده بدون گوشت یا محصولات حیوانی بیشماری در بازار موجود است که به رژیم غذایی شما کمک زیادی نمی کنند. به جای مصرف این محصولات، از رژیم گیاهی خود به عنوان یک فرصت برای کاهش مصرف مواد غذایی فرآوری شده خود استفاده کنید و میزان مصرف مواد مغذی مانند میوه ها، سبزیجات و دانه های سالم را افزایش دهید.

منبع: همگردی
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3591

به "اشتباهات رایج گیاهخواران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشتباهات رایج گیاهخواران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید