ابداع پوست رباتیک با حساسیت بیشتر نسبت به پوست انسان

به گزارش مجله پریها، پژوهشگران چینی، نوعی پوست رباتیک ابداع نموده اند که حساسیت آن، از پوست انسان هم بیشتر است.

ابداع پوست رباتیک با حساسیت بیشتر نسبت به پوست انسان

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیلی میل، شاید در آینده ربات ها به خاطر استفاده از ماده ای مشابه پوست انسان، بتوانند از عهده برداشتن اجسام باریک هم برآیند.

متخصصان، یک حسگر لمسی ابداع نموده اند که می تواند فشار را تشخیص دهد و در پاسخ به لمس شدن، پالس های الکتریکی ارسال کند.

شاید این فناوری غیرمنتظره، علاوه بر کاربردهایش در دستگاه های هوشمند، به ساخت اندام های مصنوعی که به افراد ناتوان کمک می نمایند، منجر گردد.

این فناوری که ابداع یک گروه پژوهشی از اعضای آکادمی علوم چین (CAS) است، گام مهمی به سوی پیشرفت پروتزهای هوشمند محسوب می گردد که می توانند جایگزین توانایی حسی اندام طبیعی شوند.

با لمس کردن پوست انسان، کمی فشار به آن وارد می گردد که با سیگنال هایی به عصب ها انتقال می یابد و پایان به مغز می رسد و احساسی مانند وارد شدن پالس الکتریکی ایجاد می نماید.

این پوست الکتریکی نیز می تواند فشار حاصل از لمس کردن را به سیگنال های الکتریکی داخلی تبدیل کند. در برخی موارد، پالس ها، به فشار واکنش نشان می دهند؛ در نتیجه آستانه احساس افزایش می یابد و میزان حساسیت آن، از پوست انسان هم بیشتر می گردد.

در مقاله این پژوهش آمده است: عملکرد این حسگر، کاربردهای احتمالی مربوط به حوزه پروتزهای هوشمند را نشان می دهد. بازخورد حسگرهای لمسی با حساسیت بالا، محدودیت تشخیص پایین و سیگنال های فرکانس دیجیتال، به عملکرد بهتر اندام مصنوعی در آینده منجر می گردد.

این فناوری، یک حسگر مغناطیسی است شامل یک لایه پلیمر توخالی است که روی سطح آن را ذرات مغناطیسی پوشانده اند. هنگامی که به لایه مغناطیسی فشار وارد گردد، لایه وارونه می گردد و ذرات مغناطیسی روی آن، به داخل حسگر مغناطیسی انتقال می یابند. انتقال مقاومت ایجاد گردیده، با سیگنال ها صورت می گیرد و سیگنال ها به پالس هایی با فرکانس های متفاوت تبدیل می شوند که با فشار بیشتر، افزایش می یابند.

با نصب این حسگر روی یک دست مصنوعی، انگشتان می توانند ظریف ترین لمس ها مانند وزش باد را درک نمایند.

نتایج این پژوهش، در مجله Science Robotics به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 شهریور 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 465

به "ابداع پوست رباتیک با حساسیت بیشتر نسبت به پوست انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع پوست رباتیک با حساسیت بیشتر نسبت به پوست انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید