آیا حمام گرم مانند ورزش مفید است؟

به گزارش مجله پریها، بر اساس مطالعه ای که صورت گرفته مردانی که در حمام گرم نشسته بودند شاخص التهابی IL- 6 در آن ها افزایش یافته بود.

آیا حمام گرم مانند ورزش مفید است؟

به گزارش ، پس از انتها ورزش و عرق ریختن، هیچ چیزی لذت بخش تر از یک حمام گرم نیست. هنگام ورزش، عضلات خود را منقبض نموده اید و عرق ریخته اید و حالا هم بد نیست که بدون احتیاج به منقبض کردن عضلات در یک وان آب گرم ریلکس کنید و عرق بریزید، بدون اینکه هیچ فعالیتی داشته باشید.

خیلی از افراد برای آرام شدن و تمدد اعصاب دوش می گیرند، نه برای افزایش ضربان قلب یا سود رساندن به قلب و عروق. اما تحقیقی جدید نشان می دهد هر دوی این ها برای سلامتی مفیدند. همه استرس ها بد نیستند.

می دانیم که هر نوع استرسی به بدن وارد می کنیم باعث می گردد بدن خودش را تطبیق بدهد و مقاوم تر گردد. نکته اینجاست که فشاری که به بدن وارد می کنید باید کوتاه مدت و کنترل شده باشد. استرس اگر ادامه دار گردد تأثیرات مخربی روی بدن دارد و می تواند قابلیت انطباق پذیری بدن را دچار اختلال کند.

ورزش در حد متوسط نوعی استرس است که سازگاری های مثبتی ایجاد می نماید و نوعی استرس هم محسوب می گردد، و شما هم این را حس می کنید، زیرا قلبتان تندتر می زند و بعد از مدتی خسته می شوید.

جای تعجب هم ندارد، زیرا ورزش کردن، شما را در وضعیت جنگ یا گریز قرار می دهد و موجب ترشح هورمون هایی می گردد که در زمان استرس فراوری می شوند.

این هورمون ها ضربان قلب و فشارخون و سرعت تنفس را بالا می برند و جریان خون را به سمت عضلات افزایش می دهند و همه این ها یک هدف دارند: آماده کردن شما برای حرکت تا بتوانید بجنگید یا فرار کنید!

ورزش کردن، شاخص های التهابی را نیز موقتاً بالا می برد که شامل شاخص التهابی به نام IL- 6 می گردد. این اتفاق شاید بد به نظر برسد، اما این التهاب موقتی که ورزش ایجاد می نماید منجر به یک واکنش تطبیقی می گردد که ذاتاً ضدالتهاب است.

به عبارتی دیگر، ورزش کوتاه مدت و شدید، دفاع آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی بدن را افزایش می دهد بنابراین ورزش ها خاصیت ضد التهابی روی بدن دارد.

بر اساس مطالعه ای که اجرا شده واقعیت دارد که حمام گرم نیز همین گونه است. محققان از مردان سالم، اما با اضافه وزن که یکجانشین بوده اند خواستند در آب گرم غوطه ور شوند، یعنی چیزی مشابه یک حمام آب داغ. در شرایطی دیگر، سه روز بعد، آن ها در اتاقی با دمای معمولی نشستند تا به عنوان گروه کنترل عمل نمایند.

طی زمانی که در حمام گرم بودند، افراد به مدت یک ساعت در آب 102 درجه فارنهایت غوطه ور شدند. بعد از غوطه ور شدن دانشمندان نمونه خون افراد را جمع آوری کردند و علائم حیاتی آن ها را کنترل کردند. آن ها تا چند هفته دریافت نمونه خون را ادامه دادند تا شاخص های التهابی را آنالیز نمایند.

آن ها دریافتند مردانی که در حمام گرم نشسته بودند شاخص التهابی IL- 6 در آن ها افزایش یافته بود؛ اما وقتی دو هفته بعد از حمام گرم، شاخص های التهابی ارزیابی شد معلوم شد این شاخص ها نسبت به قبل پایین آمده بودند. هر چند حمام داغ موجب افزایش موقتی التهاب شده بود، اما بعداً منجر به کاهش التهاب شده بود.

یک مشاهده جالب دیگر: نشستن در حمام گرم موجب فراوری نیتریک اکسید شده بود که گازی است که توسط دیواره داخلی عروق فراوری می گردد. نیتریک اکسید، دیواره عروق را باز می نماید و از مقاومت آن ها نسبت به جریان خون می کاهد. افزایش نیتریک اکسید موجب پایین آمدن فشار خون هم می گردد. ضمناً افرادی که در حمام گرم نشسته بودند، انسولین و قند خون ناشتایشان کاهش یافته بود که هر دو برای سلامت متابولیک و قلب مفیدند.

مطالعه دیگری نیز دریافت غوطه ور شدن در آب گرم، بیشتر از یک ساعت رکاب زدن، قند خون را پایین می آورد. یک جلسه 60 دقیقه ای غوطه ور شدن در آب گرم با دمای 104 درجه فارنهایت، به دلیل افزایش نرخ متابولیسم در زمان استراحت، 126 کالری بیشتر سوزانده بود؛ بنابراین دریافت دوش آب گرم می تواند قند خون را پایین آورده و نرخ سوخت و ساز را در زمان استراحت بالا ببرد.

پژوهش ها نشان می دهد نشستن در حمام سونا برای سلامتی مفید است. طبق مطالعات، حمام سونا، با افزایش نیتریک اکسید، عملکرد رگ های خونی را تقویت نموده و منجر به کاهش فشار خون می گردد.

مطالعه ای که روی 2300 فنلاندی صورت گرفت، 20 سال آن ها را پیگیری کرد و دریافت آن هایی که به طور مرتب از حمام سونا استفاده می کردند کمتر ممکن بود در اثر یک حادثه قلبی (طی دوره بیست ساله تحقیق) فوت نمایند.

علت این امر می تواند این باشد که حمام گرم در حدی به بدن فشار وارد می نماید که واکنشی محافظت نماینده ایجاد کند و نه بیشتر.

بدن در جواب به این شرایط خودش را تطبیق می دهد و قوی تر و مقاوم تر می گردد البته همه افراد به حمام سونا دسترسی ندارند، اما تقریباً همه می توانند دوش آب گرم بگیرند.

یکی از جنبه های منفی حمام داغ این است که دمای بالای آب یا فضای حمام ممکن است برای بعضی از افراد که بیماری یا مشکل خاصی دارند خوب نباشد.

با وجود تمام مزایا و تشابهات گفته شده از حمام داغ با ورزش، نباید حمام سونا را جایگزین ورزش کرد. شما به تمرینات قدرتی احتیاج دارید تا از تحلیل رفتن عضلات خود پیشگیری کنید.

نشستن در حمام داغ کمکی به حفظ توده های عضلانی تان نمی نماید یا شما را قوی نمی نماید و عملکردتان را افزایش نمی دهد.

بهتر است بعد از تمرین و ورزش از حمام گرم بهره ببرید. برای افرادی که نمی توانند ورزش نمایند، حمام سونا می تواند در دست یافتن به برخی از فواید ورزش هوازی مفید باشد؛ مثل کاهش قند خون و فشار خون.

منبع: تبیان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2087

به "آیا حمام گرم مانند ورزش مفید است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا حمام گرم مانند ورزش مفید است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید