9 ژست حرکتی برای استفاده حرفه ای از آیپد

به گزارش مجله پریها، ژست های حرکتی بخش مهمی از تجربه کاربری آیپد ها محسوب می شوند و می توانند استفاده از این گجت ها را لذت بخش تر نمایند. اپل با ارائه هر نسخه iOS، ژست های حرکتی جدیدی را معرفی می نماید. اما گاهی اوقات تعداد بسیار زیادی از کاربران از این ژست ها خبردار نمی شوند یا به خاطر شباهت آن­ها به یکدیگر، از این ژست­های حرکتی بهره نمی­برند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم در این مطلب به 9 ژست حرکتی بپردازیم که با بهره گیری از آن ها، می توانید از آیپد خود به صورت حرفه ای تر استفاده کنید.

9 ژست حرکتی برای استفاده حرفه ای از آیپد

فعال کردن ژست حرکتی

برای بهره گیری از این ژست ها، باید گزینه مربوط به آن ها را فعال کنید. برای این کار، ابتدا به Setting مراجعه کنید و بعد از ضربه بر General، روانه قسمت Multitasking & Dock شوید و گزینه Gestures را آنالیز کنید. در ضمن بهتر است در بخش Setting و Software Update، ببینید که از کدام نسخه iOS استفاده می کنید. زیرا برخی از این ژست های حرکتی تنها در iOS 11 کار می نمایند و برخی دیگر تنها در iOS 12.

مشاهده داک

از زمان عرضه iOS 11، بدون احتیاج به مراجعه به هوم اسکرین، می توان داک را ظاهر کرد. داک آیپد یک بخش عالی برای مولتی تسک و سوییچ بین اپلیکیشن های مختلف است.

برای اینکه در بخش های مختلف بتوانید داک را مشاهده کنید، کافی است با یک انگشت از پایین نمایشگر به سمت بالا سوایپ کنید. انگشت شما باید در لبه نمایشگر قرار بگیرد. بعد از ظاهر شدن داک، انگشت خود را از نمایشگر بردارید. در غیر این صورت، یا روانه هوم اسکرین می شوید یا اینکه task switcher اجرا می شود.

مراجعه به هوم اسکرین

از زمان عرضه آیفون X، روزبه روز کاربران بیشتری برای انجام کارهای خود از ژست های حرکتی بهره می برند و آیپدها هم در این زمینه حرف های زیادی برای گفتن دارند. در حقیقت، آیپدها پیش از عرضه آیفون X هم از تعداد زیادی ژست حرکتی پشتیبانی می کردند.

برای مراجعه به هوم اسکرین، سه ژست حرکتی وجود دارد؛ سابقه اولین ژست حرکتی به سال های گذشته برمی شود. چهار یا پنج انگشت یک دست را بر نمایشگر آیپد قرار دهید، فاصله بین آن ها نسبتاً زیاد باشد و در نهایت انگشت ها را به سرعت به سمت یک نقطه مرکزی بکشانید.

ژست دوم هم مولتی تاچ است. چهار انگشت خود را بر نیمه پایینی نمایشگر قرار دهید. این چهار انگشت باید نزدیک به یکدیگر باشند. سپس آن ها را به سمت بالا بکشانید و با این کار روانه هوم اسکرین می شوید.

ژست حرکتی آخر در iOS 12 معرفی شده است. انگشت خود را از لبه پایینی آیپد به بالا بکشانید تا داک ظاهر شود. به جای رها کردن انگشت، کشیدن آن را ادامه دهید تا روانه هوم اسکرین شوید. اگر در iOS 11 یا نسخه های قبلی این کار را انجام دهید، کنترل سنتر را مشاهده می کنید.

اجرای Task Switcher

برای مشاهده اپلیکیشن هایی که اخیراً اجرا شده اند، باید به Task Switcher مراجعه کنید. اگر می خواهید خیلی سریع به اپلیکیشن هایی که اخیراً باز نموده اید سوییچ کنید، می توانید از این بخش بهره ببرید و همچنین برای بستن کامل اپلیکیشن ها هم مورد استفاده قرار می گیرد.

برای این بخش سه ژست حرکتی مختلفی وجود دارد که تا حد زیادی مشابه ژست های حرکتی مراجعه به هوم اسکرین هستند. تفاوت بین آن ها عمدتا در زمینه زمان بندی است و با چند بار تمرین در این زمینه حرفه ای خواهید شد.

برای اولین ژست حرکتی از هر 5 انگشت دست بهره ببرید و آن ها را به سمت یک نقطه مرکزی بکشانید، دقیقاً مانند کاری که برای مراجعه به هوم اسکرین انجام می دهید. اما این بار، وقتی که اپلیکیشن ها کوچک شدند این فرایند را برای نیم ثانیه متوقف کنید و سپس دست خود را از نمایشگر بردارید.

همین موضوع برای سوایپ به سمت بالا با استفاده از چهار انگشت صدق می نماید. وقتی که در حین حرکت به سمت بالا اپلیکیشن ها کوچک می شوند لحظه ای صبر کنید و سپس انگشت ها را رها کنید.

انتها باید به سوایپ به بالا فقط با یک انگشت (تنها در iOS 12) بپردازیم. در حین انجام این کار، وقتی که Task Switcher را مشاهده کردید، انگشت را رها کنید. این ژست حرکتی مهارت زیادی احتیاج دارد.

سوییچ به آخرین اپلیکیشن استفاده شده

اگر می خواهید به آخرین اپلیکیشن استفاده شده سر بزنید، لازم نیست به هوم اسکرین یا Task Switcher مراجعه کنید. در عوض، با استفاده از 4 انگشت به سمت راست سوایپ کنید. اگر بلافاصله با چهار یا پنج انگشت به سمت چپ سوایپ کنید، به همان اپلیکیشن اولیه برمی گشت. البته این ژست حرکتی محدود به آخرین اپلیکیشن باز شده نیست و با ادامه دادن این روند، می توانید به ترتیب به اپلیکیشن های باز شده سر بزنید.

اگر از iOS 12 استفاده می کنید، می توانید به جای استفاده از چهار انگشت، این کار را فقط با یک انگشت انجام دهید. برای این کار، با یک انگشت به سمت بالا سوایپ کنید و بعد از ظاهر شدن داک، به سمت راست یا چپ سوایپ کنید.

باز کردن کنترل سنتر

قبل از iOS 12، برای مشاهده کنترل سنتر باید از پایین به سمت بالا سوایپ می کردید. اما در iOS 12، برای مشاهده این بخش باید با یک انگشت از قسمت راست فوقانی به پایین سوایپ کنید.

همچنین بعد از باز کردن کنترل سنتر، با نگه داشتن انگشت بر بیشتر موارد، می توانید به تنظیمات پیشرفته تر مربوط به گزینه موردنظر دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال می توانیم به بخش تنظیم صدا و روشنایی اشاره کنیم که با این کار، می توان آن ها را راحت تر کنترل کرد.

باز کردن نوتیفیکیشن سنتر

برای این کار کافی است از بالای نمایشگر با استفاده از یک انگشت به سمت پایین سوایپ کنید. در iOS 12، حدود 15 درصد از بخش راست فوقانی به سوایپ مربوط به کنترل سنتر اختصاص داده شده و با سوایپ از مناطق دیگر، نوتیفیکیشن سنتر ظاهر می شود.

مشاهده تمام ویجت ها

برای اینکه بتوانید تمام ویجت های آیپد را مشاهده کنید، وقتی که در بخش نوتیفیکیشن سنتر یا لاک اسکرین قرار دارید، به سمت راست سوایپ کنید.

باز کردن اپلیکیشن دوربین

وقتی که در هوم اسکرین قرار ندارید، سریع ترین راه برای مراجعه به اپلیکیشن دوربین در نوتیفیکیشن سنتر یا لاک اسکرین این است که به سمت چپ سوایپ کنید. همچنین با شخصی سازی کنترل سنتر می توانید کاری کنید که در این بخش، آیکون اپلیکیشن دوربین نمایش داده شود.

حالت ترک پد

کیبرد آیپد از کلیدهای مربوط به جهات مختلف بهره نمی برد و به همین خاطر در هنگام تایپ کردن، حرکت نشان گر بین جمله های مختلف می تواند کار سختی باشد. در چنین مواقعی می توان از قابلیت لمسی نمایشگر استفاده کرد ولی انگشت انسان چندان ظریف نیست و احتمالاً هر بار برای انجام این کار، بخش های اشتباهی انتخاب می شوند. به همین خاطر اپل برای اینکه کار کاربران را ساده تر کند، قابلیت ترک پد را برای کیبرد پیش فرض خود به ارمغان آورده است.

دو ژست حرکتی برای این مشخصه وجود دارد. یک اینکه در هر بخش از کیبورد، دو انگشت خود را قرار دهید و به سمت راست یا چپ بکشانید. اگر هم از iOS 12 استفاده می کنید، یک انگشت را بر دکمه اسپیس نگه دارید و همین کار را انجام دهید.

از هر روشی که استفاده می کنید، با این کار کلیدهای کیبورد محو می شوند تا کاربر از فعال شدن این مشخصه خبردار شود. بعد از اینکه نشان گر مخصوص را به محل موردنظر کشاندید، آن را رها کنید و به ادامه تایپ بپردازید.

بهره گیری از ژست های حرکتی برای استفاده حرفه ای از آیپد

برخی از این ژست های حرکتی احتیاجمند تمرین هستند ولی وقتی که در زمینه استفاده از آن ها حرفه ای شوید، می بینید که استفاده از آیپد لذت بخش تر از گذشته شده است. با بهره گیری از ژست ها، دیگر احتیاجی به بهره گیری از دکمه هوم ندارید و تنها برای تاچ آی دی از این دکمه استفاده خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: نگاهی به 19 قابلیت جدید iOS 12

منبع: Make Use Of

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 اسفند 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1632

به "9 ژست حرکتی برای استفاده حرفه ای از آیپد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 ژست حرکتی برای استفاده حرفه ای از آیپد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید