12 اشتباه رایج در مراقبت از مو که هر روز تکرار می کنید

به گزارش مجله پریها، برای نگهداری و مراقبت از مو گاهی تصور می کنیم که شستشوی مداوم و برس کشیدن آنها کافی است. ولی باید بدانید که مو به دلیل بافت متفاوتی که نسبت به سایر اعضای بدن دارد، احتیاج به نگهداری های مختلفی دارد که این روش ها هم با توجه به جنس مو و ویژگی های دیگر می تواند متفاوت باشد. برخی از متخصصان مو با دانایی از مسائل و اشتباهات رایج در شستشو و نگهداری از موها، نکاتی را ارائه می دهند که با اطلاع از آنها می توان به سادگی سلامت را به موها بازگرداند و ظاهرشان را زیباتر کرد.

12 اشتباه رایج در مراقبت از مو که هر روز تکرار می کنید

شستشوی زیاد یا کم موها

شاید این نکته برایتان تکراری باشد ولی باید باز هم بگوییم که شستشوی زیاد مو و با فواصل کوتاه باعث از بین رفتن چربی طبیعی کو می گردد و آنها را ناسالم می نماید. در این شرایط موها شنماینده می شوند و ممکن است به راحتی خرد شوند. در این بین باید بدانید که شستن هر چه کمتر مو نیز توصیه نمی گردد. با کمتر شستن موها، منافذ موجود در پوست سر توسط چربی اضافه مسدود می شوند و باعث چربی و کثیفی بیشتر مو می گردند. پس بهترین روشی که می توانید پیش بگیرید این است که تعداد دفعات شامپو زدن موها را به سه تا چهار بار در هفته کاهش دهید. در روزهای مابین شامپو زدن موها، می توانید چربی سر را با لایه نازک و سبکی از شامپو خشک که روی ریشه مو می زنید، کمتر کنید. سپس با استفاده از برس مو، چربی سر را از ریشه تا نوک موها پخش کنید تا درخشندگی طبیعی به ظاهر آنها ببخشد.

شستشوی مو با آب داغ در حال بخار

آسیبی که در اثر استفاده از اتوی مو و سشوار به مو می رسد، همانند زمانی است که برای آبکشی شامپو دمای آب را به درجه بالا و نزدیک بخار می رسانید. اگر آب به اندازه ای داغ است که نمی توانید دستتان را به آن بزنید، قطعاً برای موها هم آزاردهنده است و باعث آسیب بسیار آنها می گردد. برای شستشوی شامپوی سر از آب گرمی بهره ببرید که بخار نداشته باشد. در این حالت کوتیکول های مو باز می شوند و تارهای مو به خوبی تمیز می شوند. اگر از نرم نماینده مو استفاده می کنید، آن را با آب سرد آبکشی کنید تا کوتیکول ها بسته بمانند. این روش درخشندگی طبیعی و سالمی را به مو اضافه می نماید که تا شستشوی بعدی مو باقی می ماند.

استفاده نکردن از شامپوی موی رنگ شده

حتی اگر سالی چند بار موهای خود را رنگ می کنید، باید از شامپوی مخصوص موهای رنگ شده بهره ببرید. بدون این مدل شامپو، رنگ موهای شما به سرعت از بین می رود و خشک می شوند. شامپوی مخصوص موهای رنگ شده موها را بدون از بین بردن رنگ تمیز می نماید و رطوبت مناسب را که موهای رنگ شده احتیاج دارند، به آنها می بخشد. اگر موهای روشن و بلوند دارید، مراقب استفاده از شامپوی بنفش باشید که قرار است باعث روشن نمایندگی مو گردد. این شامپو مناسب مصرف روزانه و هر بار شستشوی سر نیست. اگر از شامپوی بنفش بیش از حد لزوم بهره ببرید، موها کدر می شوند و به سمت رنگ طوسی با بنفش متمایل می شوند که ظاهر خوبی نخواهند داشت. برخی از شامپوهای تخصصی مو برای رنگ های به خصوص ساخته می شوند تا تناژ آنها را حفظ نمایند.

استفاده از نرم نماینده مو در ریشه ها

برای استفاده از نرم نماینده مو بهتر است از نیمه دوم تارهای مو به سمت پایین و نوک آن را روی مو بمالید. نوک مو قدیمی ترین بخش موهای شماست و مدت بیشتری است که روی سرتان باقی مانده است، پس رطوبت کمتری دارد و شاید حتی مرده باشد. پی این ناحیه به نرم نماینده بیشتری احتیاج دارد. مهم است که چه مقدار از نرم نماینده از روی موهایتان می مالید و حجم آن هم بستگی به بلندی، ضخامت و بافت موهایتان دارد.

برس زدن موهای خیس

موهای خیس نه تنها سنگین تر هستند، بلکه انعطاف بیشتری دارند و حساس تر هستند. پس زمانی که آنها را با شانه زدن می کشید، باعث شکسته شدن تارها می شوید. به جای این کار قبل از حمام رفتن موها را شانه کنید. خصوصاً اگر از انواع اسپری و حالت دهنده مو استفاده نموده اید، این راه حل را باید پیش بگیرید.

خشک کردن خشن موها با حوله

بسیاری از افراد عادت دارند بعد از آنکه از حمام بیرون می آیند، یک حوله دور بدن و یک حوله را محکم روی سر ببندند. باید بدانید که این روش خوبی برای رفتار با موهای خیس و حساس نیست! به جای اینکه موها را محکم بچلانید و روی سر محکم کنید، حوله را به آرامی و بدون چلاندن موها دور موها بپیچید. می توانید این حالت را در بالای سر، پایین و یا در سمت چپ و راست انجام دهید. در این حالت آب اضافی بیشتری از موهایتان گرفته و جذب حوله می گردد.

بستن موهای خیس

همیشه قبل از اینکه موهای خود را بلای سرتان ببندید و دم اسبی کنید، صبر کنید تا کامل خشک گردد. اگر وقت ندارید، کمی از محصولات نرم نماینده مخصوص بعد از حمام مانند سرم و اسپری ها را به مو بمالید، تمرکز بیشتر را در نیمه دوم موها به سمت نوک قرار دهید. سپس می توانید موها را شل و آرام ببافید و از فشار آمدن و تحت فشار بودن آنها جلوگیری کنید.

استفاده از برس حالت دهنده موی نامناسب

برای حالت دادن موها، برس های مختلفی با توجه به انواع بافت مو وجود دارد. برای اینکه سلامت تارهای موی خود را تضمین کنید، باید مناسب ترین برس را برای نوع موی خود پیدا کنید. برس های دارای برجستگی های از جنس طبیعی برای موهای فر و صاف مناسب است. این نوع برس به راحتی روی مو حرکت می نماید، باعث نرم شدن کوتیکول می گردد، مو را آب رسانی می نماید و زیبایی و درخشندگی بیشتری به مو می بخشد.

استفاده بیش از حد از شامپو خشک

باید اعتراف کرد که شامپو خشک یکی از بهترین محصولات زیبایی اختراع شده است. فقط کافی است چند بار این محصول را روی موی چرب و شسته نشده خود اسپری کنید تا ظاهری متفاوت و بدون چرب به آنها بدهد. ولی باید بدانید که استفاده زیاده از حد از شامپو خشک هم باعث آسیب به مو می گردد. چربی و کثیف شدن موها هر روز به طور طبیعی دیده می گردد و باید از روی سر پاک شوند تا فولیکول های مو تمیز و متعادل باقی بمانند. در واقع شامپو خشک هیچ کدام از این مواد اضافی را از روی سر پاک نمی نماید بلکه می تواند باعث بسته شدن فولیکول های مو هم بگردد که در آینده ریزش و کاهش رشد مو را نیز به دنبال دارد. سعی کنید هفته ای یک تا دو بار از شامپو خشک بهره ببرید. اگر وقت شستن موها را ندارید و البته مهلت استفاده از شامپوی خشک را هم در هفته خرج نموده اید، کمی کف سر خود را ماساژ بدهید و با اسنفاده از برس موها را شانه کنید تا چربی مو از کف سر به سمت نوک موها هم پخش گردد و باعث درخشان شدن موها گردد.

رنگ کردن زیاد مو

درست است که بسیاری از خانم ها تنوع را دوست دارند و ترجیح می دهند در از گاهی ظاهر خود را عوض نمایند ولی باید بدانید که رنگ کردن موها یک فرآیند شیمیایی است که باعث آسیب به تارهای مو می گردد. اگر استفاده از رنگ موهای موقت نمی تواند احتیاج شما را برآورده کند، اکستنشن مو می تواند بدون رنگ کردن موها، ظاهرتان را تغییر دهد.

استفاده نکردن از محافظ مو قبل از سشوار و اتو مو

محصولات متفاوتی در بازار وجود دارند که می توانند موها را در برابر حرارت بالای ناشی از استفاده از دستگاه های حالت دهنده محافظت نمایند. این محصولات درست مانند ضد آفتاب عمل می نمایند. قادرند موها را از آسیب حرارت حفظ نمایند و باعث نرمی و درخشندگی آنها شوند. نکته مهم در مورد استفاده از محصولات محافظ مو این است که قبل از استفاده از انواع دستگاه های حرارتی مطمئن شوید که آنها به خوبی جذب مو شده باشند.

کوتاه کردن مو در خانه

واقعیت این است که آرایشگران و متخصصانی که در سالن های زیبایی فعالیت می نمایند، دوره های آرایشی متعددی را گذرانده اند تا توانایی لازم برای انجام کوتاهی حرفه ای مو را به دست بیاورند. فارغ از مدل موهای مد روز که صرفاً به جهت زیبایی انجام می شوند، ضروری است برای تحریک بیشتر رشد مو، آنها را در زمان معین کمی کوتاه کرد. هرچه مدت بیشتری از کوتاه کردن موهایتان بگذرد، موخوره هم بیشتر می گردد. پس خودتان دست به کار نشوید و به سالن های آرایشی بروید تا بتوانند با دقت کافی سلامت را به موهای شما بازگردانند. این کار باید حداقل سه ماه یک بار انجام گردد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1496

به "12 اشتباه رایج در مراقبت از مو که هر روز تکرار می کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 اشتباه رایج در مراقبت از مو که هر روز تکرار می کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید