کاهش حجم سد های کشور به دلیل انباشت رسوبات

به گزارش مجله پریها، معاون دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در کرمان کفت: توجه به فعالیت های آبخیزداری باعث جلوگیری از انباشت رسوب در مخازن سد های کشور خواهد شد.

کاهش حجم سد های کشور به دلیل انباشت رسوبات

به گزارش خبرنگار از ، فرشاد میردار هریجانی معاون دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در بازدید از پروژه های آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در کرمان گفت: محدوده کاری دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها در حوزه های بالادست سد های کشور می باشد.

میردار هریجانی اضافه نمود: فعالیت ها و پروژه های آبخیزداری در بالادست سد های کشور، قاعدتاً باید قبل از اینکه سدی احداث گردد، صورت بگیرد و با انجام این پروژه ها، کنترل فرسایش و تله اندازی رسوبات را انجام بدهیم.

وی گفت: با انجام فعالیت های آبخیزداری در بالادست حوزه سد های کشور، شاهد کنترل فرسایش و تله اندازی رسوبات خواهیم بود و حجم مفید سد های کشور از رسوبات انباشته نمی گردد و دوره بازگشتی که برای سد ها در نظر گرفته شده، به واقعیت تبدیل می گردد.

معاون دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها اضافه نمود: متاسفانه سالانه نزدیک به یک حجم از سد امیر کبیر را بخاطر رسوبات از دست می دهیم.

وی بیان داشت: اگر مسئولان توجه بیشتری به فعالیت های آبخیزداری و حوزه های آبخیز داشته باشند، ما می توانیم از سد های کشور استفاده بهینه تری داشته باشیم و عمر مفید سد های کشور را افزایش بدهیم.

وی در رابطه با تداوم اعتبارات صندوق توسعه ملی برای پروژه های آبخیزداری گفت: قدر مسلم عملکرد و خروجی کار و مستندسازی فعالیت های این چند ماهه در تداوم اعتبارات نقش بسزایی خواهد داشت.

وی ابراز امیدواری کرد:با کوشش همکارانمان در سراسر کشور و انجام به موقع فعالیت ها و مستندسازی آنها، شاهد تداوم این اعتبارات باشیم و بتوانیم علاوه بر حفاظت خاک، آبخوان های کشور را تغذیه و احیا کنیم.

ی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1952

به "کاهش حجم سد های کشور به دلیل انباشت رسوبات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش حجم سد های کشور به دلیل انباشت رسوبات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید