کارنامه یکساله شوراهای اندیشه ورزی سیما، کدام رویکردها اصلاح شد؟

به گزارش پریها، سال گذشته مرتضی میرباقری معاون سیمای سازمان صداوسیما شورای اندیشه ورزی بعضی از شبکه های تلویزیون را منصوب کرد و بر این اساس در شبکه های مختلف جمعی از نیروها در قالب شورای اندیشه ورزی مشغول به فعالیت و برگزاری جلسات شدند.

کارنامه یکساله شوراهای اندیشه ورزی سیما، کدام رویکردها اصلاح شد؟

در خبری که از انتصاب اعضای شورای اندیشه ورزی منتشر شده بود، اعلام شد معاون سیما با هدف بهره گیری از ظرفیت خبرگان و کارشناسان برای عمق بخشی به فرآیند تصمیم سازی شبکه های سیما، اعضای این شوراها را مشخص نموده است.

همچنین بر اساس آیین نامه اجرایی، دبیرخانه مرکزی این شوراها در مرکز طرح، برنامه و ارزیابی سیما مستقر شد.

حالا با گذشته یک سال و نیم از انتصاب و فعالیت و حتی تغییر بعضی از اعضای شوراهای اندیشه ورزی در شبکه ها و به دلیل اینکه بعضی از این شوراها اطلاع رسانی ای درباره عملکرد خود نداشته اند، در تبادل نظر با عبدالکریم خیامی رییس مرکز طرح و برنامه سیما جویای کارنامه و دستاورد این شوراها طی یک سال گذشته شدیم.

فعالیت 16 شورای اندیشه ورزی

عبدالکریم خیامی رییس مرکز طرح و برنامه سیما درباره فعالیت هیات های اندیشه ورزی در شبکه های سیما به پریها گفت: اکنون 16 هیات اندیشه ورزی در شبکه ها داریم که خوشبختانه فعال هستند و جلسات آنها برگزار می گردد که 14 هیات متعلق به شبکه های سیما و دو هیات متعلق به مرکز صبا و مرکز فراوری و فنی سیماست.

وی درباره تغییر در بعضی هیات های اندیشه ورزی در چند ماه اخیر شرح داد: در چند ماه اخیر بعضی از مدیران شبکه ها تغییر کردند و چون طبق آیین نامه اکثر اعضای هیات اندیشه ورز را مدیر شبکه انتخاب می نماید با تغییر این مدیران اعضای هیات اندیشه ورزی نیز تغییراتی داشته است.

خیامی افزود: البته اعضای هیات اندیشه ورزی شهریورماه 96 منصوب شده اند و احکام یک ساله بیشتر آن ها در شهریور 97 به خاتمه رسید و در بعضی از شبکه ها احکام جدیدی صادر شد.

ارزیابی 6 ماهه عملکرد شوراهای اندیشه ورز

وی در شرحی درباره نحوه فعالیت شوراهای اندیشه ورزی توضیح داد: هر دو هفته یک بار این شوراها موظف هستند جلسه ای تشکیل بدهند که صورت جلسه، حضور و غیاب و دیگر جزییات آن به دست ما در دبیرخانه مرکزی می رسد و ما هر 6 ماه یک بار وضعیت کمی و کیفی این جلسات را آنالیز می کنیم؛ اینکه به طور مثال انتخاب موضوع به درستی اجرا شده یا خیر؟ و یا مباحث در خدمت اهداف شبکه بوده است یا نه؟ و اگر تذکر یا نکته ای باشد به شبکه ها بیان می کنیم.

رییس مرکز طرح و برنامه سیما درباره نقش این هیات های اندیشه ورزی در فراوریات شبکه های مختلف هم مطرح نمود: در طول تاریخ مدیریت تلویزیون که حدود 20 سال را خود بنده شاهد آن بوده ام این میزان از تشکیل جلسات در قالب شوراهای مختلف بی نظیر بوده است. در این 20 سال، از شوراهای مختلفی در قالب اتاق فکر، شورای راهبردی، شورای سیاستگذاری و... استفاده می شده است و اکنون از شورای اندیشه ورزی بهره می گیریم که نشانی از برگزاری مستمر جلسات مختلف به لحاظ کمی دارد.

وی اضافه نمود: به لحاظ کیفی نیز بعضی از این هیات های اندیشه ورزی مباحثی در جلسات خود داشته اند که کمتر عملیاتی بوده اما بعضی هم جلساتی برگزار نموده اند که اثر کامل و حتی فوری نسبت به برنامه ها داشته است.

خیامی افزود: بعضی از موضوعات مناسبتی در حوزه برنامه سازی در همین هیات های اندیشه ورزی به ثبت رسیده است. نقش و تاثیرگذاری این هیات ها روی آنتن دیده شده اما باید این جلسات به صورت مکرر برگزار گردد تا این تاثیر را پررنگ تر ببینیم.

رییس مرکز طرح و برنامه سیما با اشاره به مشخص رویکرد در شبکه ها هم گفت: بسیاری از اصلاحاتی که ما در برنامه ها داشته ایم ریشه در همین جلسات اندیشه ورزی دارد و همچنین جهت گیری و روینمودهای بعضی از شبکه ها هم به دلیل تصمیمات هیات های اندیشه ورزی اصلاح شده است.

وی درباره نبود اطلاع رسانی نسبت به فعالیت این شوراهای اندیشه ورزی یادآور شد: ما از ابتدا اصرار داشتیم تشکیل شورای اندیشه ورزی به فعالیتی تبلیغاتی تبدیل نگردد و شاید به همین دلیل است که شما گله دارید که این هیات ها درباره عملکرد خود اطلاع رسانی ندارند چون قصد ما بیشتر این است که این هیات ها کارایی داشته باشند.

خیامی در خاتمه توضیح داد: تغییر در برنامه های خانواده محور شبکه دو، تغییر در برنامه های عصرگاهی و صبح گاهی شبکه سه و یا تغییر بعضی روینمودها در برنامه های شبکه چهار از جمله خروجی های برگزاری همین هیأت های اندیشه ورز طی یک سال گذشته بوده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2303

به "کارنامه یکساله شوراهای اندیشه ورزی سیما، کدام رویکردها اصلاح شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارنامه یکساله شوراهای اندیشه ورزی سیما، کدام رویکردها اصلاح شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید