نقش یک آنزیم در درمان سرطان، دیابت و چاقی

به گزارش مجله پریها، کشف مولکولی همه فن حریف در یک آنزیم سلولی کلیدی می تواند منجر به شناخت روش های درمانی جدید برای سرطان و بیماری های متابولیک مانند چاقی و دیابت گردد.

نقش یک آنزیم در درمان سرطان، دیابت و چاقی

به گزارش خبرنگاران، متخصصان پیش تر می دانستند که این آنزیم سلولی موسوم به PI3KC2A بسیاری از کارکردهای حیاتی سلول ها را کنترل می نماید اما از مکانیزم ساختاری آن به طور دقیق اطلاعی نداشتند.

این آنزیم فرآیندهای روی داده در غشای سلولی به هنگام دریافت سیگنال های خارجی و چگونگی تاثیر آن ها بر فرآیندهای حیاتی داخل سلول را کنترل می نماید. این فرآیندها همراه با برخی عوامل دیگر چگونگی رشد، تقسیم و تمایز سلول ها را تنظیم می نمایند.

اکنون برای نخستین بار دانشمندان چگونگی تغییر این آنزیم سلولی از حالت غیرفعال در داخل سلول به حالت فعال در غشای سلول را شرح داده اند.

مطالعات جدید روی این آنزیم حقایقی را که پیش تر ناشناخته بوده در مورد یک مکانیزم سلولی حیاتی به نام جذب گیرنده نشان می دهد. در واقع اختلالات در فرآیندهای مربوط به این مکانیزم در بیماری هایی مانند سرطان، دیابت و سایر بیماری های متابولیک دخیل هستند و بنابراین یافته های جدید می تواند هدفی مستقیم برای درمان این بیماری ها فراهم کند.

غشاهای سلولی سیستم های پویا هستند که به شدت عبور مواد شیمیایی را به داخل و خارج سلول کنترل می نمایند. لیپیدها در غشای سلولی به عنوان راه گزین های مولکولی برای سیگنال های ورودی به سلول عمل می نمایند. بسیاری از سیگنال ها عملکردهای اساسی مانند رشد، تقسیم و تمایز سلول را کنترل می نمایند.

آنزیم هایی مانند PI3KC2A نقش مهمی در فراوری لیپیدهایی دارند که به عنوان راه گزین های مولکولی عمل می نمایند. بنابراین یافتن راه هایی برای هدف گیری آن ها می تواند منجر به ساخت داروهایی گردد که می توانند در این فرآیندها مداخله نمایند. برای مثال تمایز سلول برای تشکیل رگ های خونی جدید یا رگ زایی (آنژیوژنز) که گامی کلیدی در رشد تومورهاست، حیاتی است.

هم چنین سیگنال های شیمیایی خارجی سلول، این آنزیم را با اتصال به پروتئین های سطح غشا به نام گیرنده ها تحریک می نمایند. این سیگنال های خارجی شامل انسولین و فاکتورهای رشدی است که باعث ورود سیگنال ها به درون سلول ها می گردد. آنزیم مذکور در این فرآیند مداخلاتی حیاتی دارد. این آنزیم در ساخت بسیاری از مولکول های سیگنالیک چربی نیز نقشی مهم دارد.

به گزارش سایت تخصصی مدیکال نیوز تودی، تیم تحقیقاتی این مطالعات که شامل دانشمندانی از آلمان و سوییس بوده اند قصد شناسایی این مولکول ها را برای فراورینمایندگان دارویی به منظور استفاده های بیشتر دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 مهر 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 561

به "نقش یک آنزیم در درمان سرطان، دیابت و چاقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش یک آنزیم در درمان سرطان، دیابت و چاقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید