نقش پررنگ بلاک چین در توسعه انرژی های تجدیدپذیر

به گزارش مجله پریها، بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی های پایدار، بلاک چین یکی از آن دسته تکنولوژی هایی است که در توسعه زیرساخت های مربوط به انرژی تجدیدپذیر نقش بسیار مهمی ایفا خواهد نمود.

نقش پررنگ بلاک چین در توسعه انرژی های تجدیدپذیر

به گزارش ایسنا، اگر بخواهیم فناوری بلاک چین را تعریف کنیم، باید بگوییم که بلاک چین نوع جدید و خاصی از شبکه اینترنتی است که در آن اطلاعات مختلف به صورت بلوک های هم شکل طبقه بندی می شوند. اگر واضح تر بخواهیم تفاوت اصلی و عمده این نوع خاص از شبکه بهم پیوسته را با شبکه اینترنت عادی عنوان کنیم، باید به نحوه ذخیره سازی اطلاعات اشاره نمود. این بدان معناست که اطلاعات رد و بدل شده در شبکه اینترنت عادی به صورت متمرکز در یک سرور اصلی ذخیره می شوند که توسط هکرها و نهادهای ذی ربط قابل دسترسی و ردیابی هستند این در حالیست که اطلاعات منتقل شده در شبکه بلاک چین امکان دسترسی، نفوذ و ردیابی را به هیچ نهاد و یا فرد حقیقی و حقوقی نمی دهند.

در واقع به زبان ساده می توان این چنین بیان نمود که بلاک چین یک پایگاه توزیع داده مبتنی بر اجتماع میلیون ها نقطه اشتراک است که به صورت هم زمان داده هایی در آن ثبت و اصلاح می گردد که می توان با بهره گیری از این پلتفرم باز، آزاد و در عین حال پیچیده، به تبادلات مالی، علمی و اطلاعاتی پرداخت که از مهم ترین فناوری های مبتنی بر پلتفرم بلاک چین می توان به ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده همچون بیت کوین و نظام های مالی و بانکی اشاره نمود.

البته بلاک چین در صنایع مختلف کاربردهای فراوان و متعددی دارد که حالا بر اساس تازه ترین گزارشی که آژانس بین المللی انرژی های پایدار و تجدید پذیر منتشر نموده است می توان دریافت که این فناوری نوین قابلیت بکارگیری در این صنعت را نیز دارد و قادر است به توسعه و بهبود زیرساخت های مربوط به آن یاری بسزایی کند.

در این گزارش که در مجله فوربس آمده است، همچنین عنوان شده است که بلاک چین در تسریع و شتاب بخشیدن به رشد زیرساخت های مربوط به انرژی های تجدید پذیر و صنعت برق حاصل از آن قادر خواهد بود یاری بسزایی کند و در کشورهای مختلفی به صورت ابزارهای نوآورانه گوناگونی مورد استفاده قرار گیرد.

این گزارش که تحت عنوان نوآوری برای آینده انرژی های پایدار منتشر شده است، به تبیین 30 مورد از نوآوری های اساسی و کلیدی و 11 راهکار که در چشم انداز انرژی های تجدید پذیر متنوع (VRE) پرداخته است و کارشناسان و تحلیلگران فعال در این حوزه نیز برآورد نموده اند که بلاک چین قابلیت ایجاد تغییر و تحولات عظیمی را در این صنعت خواهد داشت و به طور کلی می توان گفت که می تواند در حفاظت از محیط زیست، جلوگیری از انتشار گازهای آلاینده و سمی به جو زمین و همچنین کاهش روند گرمایش زمین نقش آفرینی کند.

عدنان امین، مدیر کل این آژانس بین المللی در این خصوص خاطرنشان نموده است که در راستای رسیدن به اهداف توافق نامه پاریس در جهت کاهش آلودگی و گرمایش زمین، تمامی کشورها موظف خواهند بود که به توسعه زیرساخت های مربوط به انرژی های تجدید پذیر اقدام نموده و تا سال 2050 میلادی، سهم انرژی های پایدار از کل ظرفیت فراوری برق در دنیا را به 85 درصد برسانند.

انتهای پیغام

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 12 اسفند 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1604

به "نقش پررنگ بلاک چین در توسعه انرژی های تجدیدپذیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش پررنگ بلاک چین در توسعه انرژی های تجدیدپذیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید