نقدِ نقد موسیقی در خانه هنرمندان

به گزارش مجله پریها، جلسه ویژه نقد و آنالیز نقد در موسیقی با عنوان نقدِ نقد در موسیقی ایران روز پنجشنبه پنجم مهرماه در خانه هنرمندان برگزار می گردد.

نقدِ نقد موسیقی در خانه هنرمندان

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی این نشست، حضور علیرضا میرعلینقی منتقد و مورخ موسیقی، مهران مهرنیا موزیسین و نوازنده تار، آروین صداقت کیش منتقد و پژوهشگر موسیقی، سجاد پورقناد سردبیر سایت هارمونی تاک و کامیار صلواتی پژوهشگر موسیقی در این نشست حضور دارند که به همت کانون پژوهشگران خانه موسیقی برگزار می گردد.

در این نشست علیرضا میرعلینقی با عنوان تفسیرهای دلبخواه با عنوان نقد، از موسیقی عصر تجدد تا موسیقی عصر بازگشت در ایران از نقد موسیقی به زبان فارسی در فاصله زمانی دو دهه نود شمسی از 1295 تا 1395 سخن خواهد گفت.

با طرح پرسش چرا بستر نقد و نقدپذیری همچنان مهیا نیست؟ مهران مهرنیا صحبت خواهد نمود تا برخی از دلایل مقاومت بدنه جوامعی مانند ایران نسبت به نقدهای ساختاری را از نگاه جامعه شناختی و روان شناختی بکاود.

سخنرانی آروین صداقت کیش با عنوان صندلی و مبانی نقد موسیقی امروزین است و به این مساله می پردازد که نقد موسیقی در دنیای امروز چه صندلی و نقشی می تواند داشته باشد و دارد؟ آیا هنوز مرجع تشخیص با ارزش و بی ارزش است؟ اگر چنین است بر اساس کدام مبانی؟ به نظر می رسد نقد موسیقی و نقش نهادی آن در دنیای مدرن بر سر دوراهی داوری و تفسیر قرارگرفته است.

سجاد پورقناد نیز با عنوان گزینش هدف سخن خواهد گفت تا درباره شناسایی ارزش ها در رده بندی سبک های موسیقی صحبت کند و از این منظر به نقدِ نقدهای موسیقی بپردازد.

کامیار صلواتی نیز به نقدهای متقدم می پردازد و در این سخنرانی نمونه هایی از قدیمی ترین نقدها و نقد-خبرهای موسیقی در نشریات تخصصی فارسی به ویژه موزیک ایران را مرور و آنالیز می نماید.

پرسش و پاسخ حضار و کارشناسان از دیگر قسمت های این برنامه خواهد بود.

نشست نقد نقد در موسیقی ایران روز پنجشنبه 5 مهرماه از ساعت 15 تا 17 در سالن استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان واقع در خیابان طالقانی، خیابان شهید موسوی، خانه هنرمندان برگزار می گردد و ورود برای عموم علاقه مندان آزاد است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1328

به "نقدِ نقد موسیقی در خانه هنرمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقدِ نقد موسیقی در خانه هنرمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید