فضانوردان آموزش آرایشگری می بینند!

به گزارش مجله پریها، شاید برای اکثر مردم باور کردن این که یکی از آموزش های فضانوردان، دوره آرایشگری است مشکل باشد اما این حقیقت دارد.

فضانوردان آموزش آرایشگری می بینند!

به گزارش خبرنگاران؛ در سال های اول سفرهای فضایی، ماموریت های مداری معمولا کوتاه مدت بود و به همین جهت فضانوردان به دلیل کوتاهی زمان سفر، احتیاج به اصلاح سر و صورت نداشتند اما به تدریج بر مدت سفرهای فضایی اضافه شد و اقامت های چند روزه در فضا منجر می شد که آنها در زمان برگشت با صورت نتراشیده و نامرتب در جلوی دوربین خبرنگاران ظاهر شوند. برای آن که فضانوردان بتوانند با سر و وضع مناسب در موقع بازگشت از فضا، در جلوی خبرنگاران ظاهر شوند چند مدل مختلف ماشین ریش تراشی درست شد اما همه آنها یک مشکل داشتند: موهای تراشیده گشته قابل کنترل نبود و در فضای سفینه پراکنده می شدند. بالاخره آزمایش های مختلف نتیجه داد که بهترین شکل تراشیدن ریش، استفاده از صابون و تیغ است!

برای نخستین بار اصلاح صورت با ژل صابون و تیغ ریش تراشی در جریان پرواز آپولو-10 رخ داد و آنها در نمایش های تلویزیونی در مدار ماه با صورت اصلاح گشته ظاهر شدند. حتی یکی از آنها به مردم نشان داد که چطور از ژل مخصوص اصلاح و ماشین ریش تراشی استفاده و بعد از اصلاح با حوله مرطوب صورتش را تمیز می نماید.

بعد از قرار دریافت ایستگاه های فضایی در مدار و آغاز اقامت های طولانی، اصلاح سر هم به این مشکل اضافه شد. طبیعی بود که فضانوردان حتی اگر قبل از پرتاب هم سر خود را اصلاح می کردند، با اقامت های طولانی دو ماهه و سه ماهه موی سرشان خیلی بلند می شد و سر و وضع نامرتبی پیدا می کردند. به همین دلیل باید برای اصلاح سر هم فکری می شد. مشورت ها خاتمه به اینجا ختم گشت که فضانوردان آموزش اصلاح ببینند تا در ایستگاه های مداری بتوانند سر همدیگر را اصلاح نمایند البته با کمک جارو برقی!

لوله جارو برقی به انتهای ماشین اصلاح متصل است و برای مکش موهای اصلاح گشته بکار می رود تا از پراکندگی موها که در شرایط بی وزنی می توانند شناکنان از فضانورد دور گشته و به داخل دستگاه های مختلف بروند جلوگیری کند. امروزه فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی که تقریبا در دوره های شش ماهه در فضا به کار مشغول هستند، بستگی به میل و علاقه شان، هر چند وقت یک بار سر همدیگر را اصلاح می نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 آبان 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 756

به "فضانوردان آموزش آرایشگری می بینند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضانوردان آموزش آرایشگری می بینند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید